Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Topluluğu Sürdürülebilirlikte de Öncü...

2.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Sürdürülebilirlik Günü 2018’de dünyanın dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu.

2007 yılında BM Küresel İlkeler Sözleşmesi(Global Compact)’nin gönüllü imzacılarından olan ve o tarihten bu yana sürdürülebilirlik yolculuğunu ve hedeflerini her yıl yayınladığı sürdürülebilirlik raporları ile toplumla paylaşan Yaşar Topluluğu, İzmir’de sürdürülebilirliğin öncüsü olarak “Yaşar Sürdürülebilirlik Günü”düzenledi. İki konuşmacı ve iki panelin yapıldığı Yaşar Sürdürülebilirlik Günü’nün sonunda Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması 2017’nin ödül töreni de gerçekleşti.

 

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar,sürdürülebilirlik konusunun önemine vurgu yaptığı ‘’Yaşar Sürdürülebilirlik Günü’’konuşmasında “Sürdürülebilirlik ile güçlenen inovasyon, tüm dünyada rekabetçilikte en önemli unsur haline geldi. Sürdürülebilirlik hem bireysel hem de kurumsal olarak önemle ve öncelikle ele alınmalı. Bu yıl ilk kez düzenlenen Yaşar Sürdürülebilirlik Günü ile Yaşar Topluluğu sürdürülebilirlik anlayışını yaygınlaştırmak amacındayız. Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması 2017 ödüllerini de takdim edeceğiz. Tüm ekipleri kutluyorum. Her geçen yıl projelerin artmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Yaşar Sürdürülebilirlik Günü’nde konuşmacılardan SuCSR Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Gizer konuşmasında, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, hedeflere ulaşmak için dünya ve Türkiye’deki uygulamaları anlattı. Etkinliğin ikinci konuşmacısı olan, Nielsen Türkiye Gıda Sanayii Lideri Elçin Deryal ise genel tüketim alışkanlıkları, sürdürülebilir tüketim alışkanlıkları, bireysel sürdürülebilirliğin tüketim alışkanlıklarına yansımasına ilişkin bir sunum yaptı.

 

Yaşar Sürdürülebilirlik Günü sonunda, 2017 yılında gerçekleşen Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması’nın ödülleri açıklandı.

 

2005 yılından bu yana düzenlenen, 2016 yılıyla birlikte kapsamı genişletilip sürdürülebilirliğin alt başlıkları olan ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarında değerlendirme yapılan ve ‘’Yaşar Sürdürülebilirlik Yarışması’’’na Yaşar Topluluğ’nun on şirketinden 33 proje başvurdu. Takım çalışmasının önemini vurgulamak amacıyla bireysel başvuruların kabul edilmediği, ekip halinde başvurulması şartı aranan yarışmaya Yaşar Topluluğu’nun 235 çalışanı ekip halinde başvuruda bulundu.

Çevresel, ekonomik ve sosyal kategorileri altında üçer ödülün verildiği yarışmada projeler ve ödül alan şirketler şöyle sıralandı:

Çevresel Sürdürülebilirlik Kategorisi

  1. Su Bazlı Yol Çizgi Boyası Projesi – Dyo Boya Fabrikaları
  2. Arıtma Tesisi Katyonik Polielektrolit Tüketimi Optimizasyonu Projesi - Pınar Süt
  3. Az Ambalaj Az Atık Projesi – Pınar Et

 

Ekonomik Sürdürülebilirlik Kategorisi

  1. Renklendirme Makinelerine Uzaktan Erişim ile Veri Transferi ve Performans Takip Projesi – Dyo Boya Fabrikaları  |  Yaşar Bilgi İşlem(YABİM)
  2. Kido Maliyet İyileştirme Projesi - Pınar Süt
  3. Hindi But Optimizasyonu Projesi – Pınar Et

 

 

Sosyal Sürdürülebilirlik Kategorisi

  1. Yarınlar için Değer – Dyo Boya Fabrikaları
  2. Eğlenerek Hareket Edelim, Sağlıklı Beslenelim - Pınar Enstitüsü |  Pınar Süt
  3. Sürdürülebilir Dolap Takip Projesi – Yaşar Birleşik Pazarlama(YBP) | Yaşar Bilgi İşlem(YABİM)

 

 

Etkinlik kapsamında düzenlenen iki panelde ise “Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim” ve “Sürdürülebilir Girişimcilik”konuşuldu.

 

Dünya kaynaklarının azalmasına dikkat çekilen, özellikle su ve iklim değişikliğinin dünyanın gelecekteki en büyük sorunu olduğunun altının çizildiği Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim başlıklı panelin oturum başkanlığını TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi metin Akman yaparken, Yaşar Holding Kurumsal ilişkiler Koordinatörü Dilek Emil, Türkiye’nin ilk yeşil iş ve yaşam dergisi EKO IQ’nun Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru ve Temel İhtiyaç Derneği(TİDER)’nin kurucu başkanı Serhan Süzer konuşmacı olarak katıldı.

 

Oturum başkanlığını Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gökoğlu’nun yaptığı, girişimciliğin sürdürülebilirliği, sanayi kuruluşlarının, kurumların, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin girişimcilik konusunda yaptığı çalışma ve desteklerin anlatıldığı “Sürdürülebilir Girişimcilik” başlıklı panele Ernst&Young CSE İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Lideri Zeynep Okuyan, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr.Emrah Tomur ve SuCSR Araştırma ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Ali Gizer konuşmacı olarak katıldı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında skandal bir tweet atan Fatih Tezcan, #FatihTezcanTUTUKLANSIN hashtagi ile dünden beri Twitter ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Hava Limanı’nın dev bir millet bahçesi yapılacağını açıklaması üzerine Eski Adalet Bakanı DSP Parti Meclisi Üyesi Prof. D...

Gazeteci Ali Abalı (88), hayatını kaybetti. Uzun süredir çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören Abalı, Perşembe akşamı yaşama veda etti. Abalı, memleketi Fethi...

İzmir’in Narlıdere ilçesinde, bir otomobil kontrolden çıkarak önce iki bisiklet sürücüsüne daha sonrada yol kenarındaki ağaca çarptı. Kaza sonucu, hurdaya dönen otomob...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir Milletvekili Adayı Cumhur Bulut’tan Polis Teşkilatına destek geldi

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, Akit TV'de şok sözler sarf eden Ahmet Maranki'yi bugünkü köşe yazısına taşıdı. Ahmet Hakan daha önce muhalefet liderlerinden Bar...

Millî Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Adalet, İçişleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Koç Holding ve PTT, yıl sonuna kadar toplam 80 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Website Security Test