Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

En çok yardım eden ülke Türkiye

21.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Küresel İnsani Yardım kuruluşunun 2018 yılı için hazırladığı raporda en çok yardım eden ülkenin Türkiye olduğunu belirtirken en çok yardım alan ülke de Suriye oldu.

İngiltere merkezli Kalkınma İnsiyatifleri Örgütü'nün hazırladığı rapora göre Türkiye geçen yıl 8,07 milyar dolar tutarında yaptığı yardımla dünyanın en yardımsever ülkesi oldu. En çok yardım alan ülkesi de Suriye oldu. Yardım sıralamasında; ABD 6,68 milyar dolar, Almanya 2,99 dolar, İngiltere 2,52 milyar dolar ve Avrupa Birliği de 2,24 dolar yardım ile ilk dört sırada yer alıyorlar. Türkiye milli gelir oranına göre de 0,85 puanla birinci sırada yer alıyor. 201 milyon insanın krizlerden ve savaşlardan muzdarip olup Türkiye, Yemen ve Suriye'de yaşadığı ortaya konuyor. 

En çok yardımı alan Suriye

Küresel yardımların yüzde 60'ı 10 ülkeye yapılıyor. Suriye bu oranın yüzde 14'ünü alıp birinci sıraya oturuyor. Yemen yüzde 8 ile ikinci en çok yardım alan ülke. Ayrıca raporda küresel insani yardımların 2015'e kadar sürekli arttığını, 2015'te 25,8 milyar dolara ulaştıktan sonra son iki yılda bu rakamların düştüğü açıklandı. Raporda Türkiye'nin 3.5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığının da altı çiziliyor. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

3. Havalimanında eylem yapıp iş bırakan işçilerden bazıları için tutuklama kararı çıktı.

CHP eski Milletvekili Eren Erdem hakkında "örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek", "göreve ilişkin sırrın açıklanması" ve "gizliliğin ihlali" suçlarından 2...

Çanakkale'de Çan ilçesindeki termik santralde patlama.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, yeni eğitim - öğretim yılının başlaması dolayısıyla açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib görüşmesi başladı.

Çekmeköy’de 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Açılış programına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önemli açıklamalarda bulundu.

Tam 98 yıldır basılan Resmi Gazete, ‘kağıda' veda etti. Resmİ Gazete artık sadece dijital olarak hazırlanacak.

Yazarlar
Website Security Test