Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zorunlu değil, ‘sorunlu’ trafik sigortası

21.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2016’da poliçe fiyatlarının iki kata yakın seviyede artması nedeniyle 7 milyonun üzerinde araç sahibi, zorunlu trafik sigortasını yaptıramadı. Üstelik komisyonların düşürülmesi nedeniyle acentelerin aldıkları pay, nispi olarak azaldı. Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında şoförün de sigortalanmasını içeren yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı. GÖZLEM konuyu uzmanlara sordu...

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -2016 yılında araç sahiplerinin en çok konuştukları konuların başında zorunlu trafik sigortası geldi. Bunun nedeni, yapılan düzenlemeyle poliçe fiyatlarının 2015’e oranla yaklaşık iki kat artmasıydı. Bu düzenlemenin sonucu olarak sigorta sektörü, 2016 yılını özellikle zorunlu trafik sigortasındaki fiyat artışının getirdiği yüksek dinamizm ile 40 milyar lira düzeyinde prim üretimiyle kapattı.

Ancak bu artış, çok daha fazla olabilirdi. Çünkü eldeki veriler, hali hazırda trafikte tescilli bulunan araçların yaklaşık üçte birinin zorunlu trafik sigortası yaptırmadığını gösteriyor. Türkiye çapında tescilli araç sayısının 22 milyona yakın olduğu düşünüldüğünde, bu istatistikten, 7 milyondan fazla aracın yollarda sigortasız dolaştığı sonucu rahatlıkla çıkartılabilir.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan yeni fiyat düzenlemesi, sektör içinde özellikle acente kanalını olumsuz etkilemiş durumda. Acente yetkilileri, sigorta şirketlerinin yükselen poliçe fiyatlarını gerekçe göstererek acente komisyonlarını son derece düşük seviyelere çekmiş olmasından şikayetçi.

Sonuç olarak sigorta şirketleri 2016’yı karlılıkla kapattı kapatmasına; ancak hem vatandaş zorunlu trafik sigortası için iki kat fazla para ödedi (üstelik üçte biri ödeyemedi), hem de en fazla poliçe kalemi trafik sigortası olan acente kanalının gelirleri fazlasıyla düştü.

Gözlem’e konuşan sigorta brokerleri, 2017’de zorunlu trafik sigortası poliçelerinden şirketlerin daha yüksek karlar elde edeceklerini, ancak acenteler için aynı durumun söz konusu olmadığını belirtiyor. Şirketlerin acente komisyonlarını fiyat artışını bahane ederek çok düşük seviyelere indirmelerinden şikayet eden acente ve brokerler, “Yüzde 2’lere kadar komisyonlar düşmüş durumda. Yani genel algının aksine şirketler, zorunlu trafik sigortalarından çok para kazanıyorlar. Bu durumda komisyonları çok fazla düşen sigorta acenteleri ve aracını sigorta ettirmek için öncekinin neredeyse iki katı para ödemek zorunda kalan vatandaş mağdur durumda” görüşünü dile getiriyor.

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası konusunda yeni bir model üzerinde çalışıldığını açıkladı. Şimşek, araca ilaveten şoförün de sigortalanacağı bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek “Sadece taşıtın değil sürücünün risklerini de dikkate alan bir sistem üzerinde çalışılıyor. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker” dedi.

ARAÇLA BERABER ŞOFÖR DE SİGORTALANACAK

Trafik sigortası konusunda şu anda yeni bir model üzerinde çalışıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şu bilgileri verdi: “Sistemin şöyle bir eksikliği var; trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanızın sigortası var, belki de hiç deneyimi olmayan bir şoföre 'Hadi al sür' diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine'ye söyledim, arkadaşlar çalışıyor. Sadece taşıtın değil sürücünün risklerini de dikkate alan bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker.”

SOKAKTAKİ ARAÇLARIN ÜÇTE BİRİNİN ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YOK

Mustafa Günenç, Emekli Banka Genel Müdürü:Yapılması mecburi olan bir sigortanın fiyatının serbest bırakılması, dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Zorunlu bir uygulamayı koyan makam, bunun fiyatını da ortaya koymak durumundadır. Türkiye’de  bu durum, birkaç senedir adeta bir “vahşi kapitalizm” örneği gösteriyor. Bu tabiri şu nedenle kullanmamın nedeni, artan fiyatlardan acentelere pay verilmemesi. Karın tamamına yakını sigorta şirketlerine kalıyor. Gerekçe olarak bu klozda zarar ettiklerini söylüyorlar. Ben bu sektörde yaklaşık 40 yıl acente temsilcisi olarak, iki tane şirkette de yönetimde bulunarak yer aldım. 60’ların ortasından 2010’lara kadar trafik ve kasko klozundan kar eden hiçbir sigorta şirketi yoktur. Hep zarar yazar. Ancak bu kloz, bir balık yemidir. Onu atarsın, trafik sigortasını yaparsın, ardından müşterinin yangın sigortasını alırsın, hırsızlık sigortasını alırsın, hayat sigortasını alırsın, nakliye sigortasını alırsın... Bu klozlarda da şirketler hep kar eder. Sigorta şirketleri, bu teknik karlılığın yanında karını yatırım araçlarında kullanarak bir de mali karlılık elde eder.

Öte yandan eldeki veriler, tescilli araçların yüzde 30 ila 35’inin zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığını söylüyor. Bir ülkedeki araçların üçte birinden fazlası sigortasız dolaşıyorsa bunun altında iki neden olabilir: Birincisi, poliçe fiyatları çok yüksektir ve vatandaş sigortasını yaptıramamaktadır. İkincisi, bu durumu izlemekle görevli devlet kurumları görevini yapmamaktadır.

Bunun yanı sıra birkaç senedir medyada sürekli sigorta şirketleri adına konuşan insanlar açıklamalar yapıyor. Ama esnaf kesiminin temsilcisi olan kurum ve STK’lardan hiç ses çıkmıyor. Demek sigorta şirketlerinin temsilcileri, bunları susturacak kadar güçlü. Bu noktada devlet de üzerine düşen görevi ne yazık ki yapmıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk ve Ertuğrul Yalçınbayır, 24 Haziran seçiminin milletimiz bakımından önemini anlattılar, işte görüşleri…

Türkiye – ABD ilişkilerindeki “değişken sahne oyunu” devam ediyor; işte uzman görüşleri…

Fenerbahçe Genel Kurulu’ndaki sandık sonucu, seçimlere çok az kala, yeni bir tartışma başlattı. Biz de “ülkenin her tarafında konuşulan ve cevabı aranan soruyu” uzmanl...

“Anayasa Mahkemesi, ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun, seçimlere gölge düşürecek yolu açmasında bir mahzur görmedi’ ve ‘mühürsüz oy’ pusulalarının meşrulaştırılmasına, Güney Do...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanlıklar yeniden yapılandırılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaldırılması öngörülüyor. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu. “O...

Yazarlar
Website Security Test