Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yoksulluğu yenen Malavi geleceğe odaklandı

24.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kara Kıta’nın en gariban ülkelerinden Malavi ile yazı dizimize devam ediyoruz. Uzun müddet açlıkla mücadele eden ülke, uluslararası kuruluşların da desteğiyle bu sorunun üstesinden gelmeyi başarmış durumda.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Ülkede yoksulluk çeken ve yetersiz beslenme koşulları nedeniyle hayatını kaybeden insanlar hala var. Ancak ulaşılan nokta, Malavi’nin yabancı yatırımları çekebilecek bir seviyeye geldiğini gösteriyor.

Yaklaşık 30 yıl Hastings Kamuzu Banda başkanlığında tek parti ile yönetilen Malavi, 1994 yılında çok partili sisteme geçti. Ülke, 2014 seçimlerinden zaferle çıkan Arthur Peter Mutharika tarafından yönetiliyor. Malavi’nin hali hazırda politik karışıklıklardan uzak ve siyaseten istikrarı yakalamış bir ülke olduğu söylenebilir.

Nüfusunun yüzde 90’ı kırsal kesimde yaşayan ve gelişmişlik endeksinde son sıralarda yer alan Malavi’nin en önemli gelir kaynağı tarım. Başlıca tarım ürünü ise son dönemde ülkemize de ithal edilmeye başlanan çay ve tütün. Tarım gelirleri milli gelirin üçte birini, ihracatın ise yüzde 85’ini oluşturuyor. Ülke, tarımsal olarak kendi kendine yetmekte. IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşlardan yardım alan Malavi’nin bütçesinin yaklaşık yüzde 37’si dış yardımlardan oluşuyor. 22 milyar Dolar civarında gayrisafi milli hasılası var ve kişi başı milli gelir 1200 dolar civarında.

Türkiye ile Malavi arasındaki ilişkiler ise henüz sınırlı düzeyde. Bununla birlikte, son yıllarda uluslararası toplantılar sırasında yapılan üst düzey temasların katkısıyla ilişkilerde mütevazı bir ivme sağlandığı söylenebilir. Türkiye’nin Zambiya Büyükelçisi Şebnem İncesu, aynı zamanda Malavi’ye de akredite durumda. Malavi’nin ise Almanya Büyükelçiliği, Türkiye’ye akredite.

Türkiye’nin halen Malavi’ye ihraç ettiği ürünlerin başında kağıt, karton ve mamulleri; gübre, demir ve çelik mamulleri, alüminyum ve alüminyum mamulleri geliyor. Malavi’den yaptığımız ithalatın büyük bölümünü ise tütün oluşturuyor.

TARIM

Tarım Malavi ekonomisinin en önemli sektörü. Ülkede yiyecek olarak başta mısır olmak üzere sorgum, bakliyat, kök sebzeler ve meyve yetiştiriliyor. Bunlar dışında tütün, pirinç, pamuk, yerfıstığı da ticareti yapılan tarım ürünler. Ayrıca çay, şeker, kahve, tütün üretiminde uzmanlaşmış ticari işletmeler bulunuyor. Üretilen şeker iç pazarla birlikte kota kısıtlamasına tabi olmaksızın ABD ve AB pazarına da satılmakta. Dış piyasaya satılan bir diğer tarım ürünü olan çay üretiminde Malavi, Afrika’da Kenya’dan sonra ikinci sırada yer almakta.

SANAYİ

Malavi’de imalat sanayi, milli gelirin yüzde 17’sini karşılıyor. Sanayi sektörünün ihracat hacminde küçük bir payı bulunmakta. Petrol ürünleri, tekstil, yapı ve inşaat malzemeleri sektörde öne çıkan alanlar. Sanayi sektörünün gelişememesinde Zimbabve, Tanzanya, Kenya ve Güney Afrika’dan ithal edilen ucuz ürünlerin yarattığı rekabet önemli etkiye sahip. Ayrıca yetersiz altyapı, yüksek sermaye maliyeti, su ve enerji tedariği sorunları gibi sebepler de sektörün gelişmesine engel teşkil etmektedir.

MADENCİLİK

Malavi’de madencilik, geleneksel olarak küçük çaplı madencilik faaliyetleri kapsamında çıkarılan kömür, kıymetli taşlar, kireç, kireçtaşı, ağır mineralleri kapsıyor. Ülkede asbest, grafit ve titanyum rezervlerinin de bulunduğu bilinmekte. Ayrıca maden yataklarınca oldukça zengin olan Güney Afrika bölgesinde bulunması sebebiyle ülkenin henüz keşfedilmemiş birçok maden yatağına sahip olduğu tahmin ediliyor. Ülkenin boksit, fosfat, uranyum rezervlerinin ekonomik büyümeye önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

ENERJİ

Odun ve kömür, Malavi’nin başlıca enerji kaynakları. Bununla birlikte bu kaynaklara bağımlılığın ve talebin artması, ormanların tahribatını hızlandırmakta. Ülke petrol ihtiyacının tamamını ise ithalatla karşılıyor. Malavi’nin elektrik üretimi ise iç talebi karşılamıyor. Shire Nehri üzerine kurulu olan hidroelektrik santraller su seviyelerindeki azalmalar ve barajların tıkanması gibi sorunlar sebebiyle tam verimle çalışamamakta, bu sebeple sürekli ve güvenilir elektrik tedariği sağlanamamakta. Sıklıkla elektrik kesintileri yaşanabiliyor.

MALAVİ’DE YATIRIM AVANTAJLARI

  • Gelenekselin dışındaki ihraç ürünlerinde yüzde 25 vergi indirimi var.
  • Bir yılın üzerindeki ortaklıklarda hisse satışından gelir vergisi alınmıyor.
  • Yabancı yatırımcı için her tür ihracatta yüzde 25 vergi avantajı var.
  • İmalat sanayi için hammadde ithalatında gümrük ve KDV muafiyeti var.

ÜLKENİN KÜNYESİ

Resmi Adı:Malavi Cumhuriyeti

Yönetim Biçimi:Üniter başkanlık

Resmi Dili:İngilizce ve yerel Çiçeva dili

Devlet Başkanı:Arthur Peter Mutharika

Başkent:Lilongwe

Nüfus:16,5 milyon

Para birimi:Kwacha (1 TL=1400 Kwacha)

İklim:Tropikal

Saat dilimi:Türkiye ile aynı

Komşuları:Tanzanya, Zambiya, Mozambik

Vize rejimi:Tüm TC pasaportları vizeye tabi

EKONOMİK KÜNYE

GSYH:21,8 milyar dolar

Kişi başı milli gelir:1200 dolar

Enflasyon:Yüzde 18,2

İhracatı / İthalatı: 1,5 milyar dolar / 2,8 milyar dolar

Kime satıyor:Belçika, Lüksemburg, Almanya, Kanada.

Ne satıyor:Tütün, çay, radyoaktif kimyasallar.

Kimden alıyor:Güney Afrika, Hindistan, Mozambik, Çin.

Ne alıyor:İşlenmiş petrol, ilaç, nitratlar, buğday.

Nasıl gidilir:THY’nin haftanın altı günü İstanbul ile Lilongwe arasında karşılıklı seferleri var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İşte, Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Burhan Özfatura ve Ertuğrul Yalçınbayır’ın görüşleri…

GÖZLEM, bu hayati konuyu masaya yatırdı; “dışarılardan estirilmeye çalışılan ‘iflasa doğru’ iddiasını” tartışanlar da var; “Bu fırsattır, paniklemeyelim, yararlanalım”...

Eski Kıbrıs Büyükelçisi Ertuğrul Kumcuoğlu “Bu operasyon kolay değildir” dedi.

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Website Security Test