Türkiye istihdam yaratmak için ne yapıyor, ne yapmalı?

24.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kasım ayına ilişkin açıklanan işgücü istatistikleri, işsizlikte 80 aydır ulaşılan en üst seviyeye çıkıldığına işaret ediyor. Yüzde 12,1 olarak bildirilen işsizlik rakamı, büyüme oranlarındaki olumsuz tabloyla paralellik taşıyor.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu olumsuz tabloyu değiştirmek üzere bir “İstihdam Seferberliği” başlattı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de (TOBB) bu seferberliğe destek verdi. TOBB’a bağlı çok sayıda oda ve borsa, kendilerince istihdam edilecek kişi sayısına dair rakamlar açıklamaya başladı. Üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu oda ve kuruluşlarla ilgili olarak “İstihdam sözü verip yerine getirmeyeni tüm Türkiye’ye ifşa edeceğim” açıklamasında bulundu.

Peki, TOBB’a bağlı odaların işe alacakları kişilere ait rakamlar ne kadar gerçekçi? Söz konusu kurumların üyesi olan firmalar 20 bin, 50 bin veya 100 binlerle ifade edilen rakamlarda kişiyi işe alabilecek mi? Alsa bile bu durum ne ölçüde kalıcı olacak? Ya da Türkiye’nin işsizlik sorununu çözmek adına milli geliri artırıcı radikal adımlar atmaya mı ihtiyacı var?
Ekonomist ve yazar Alaattin Aktaş, Dünya gazetesinde kaleme aldığı yazısında “İş alemine çağrılar yapıldı, onlar da bu çağrılara olumlu yaklaştıklarını ve destek vereceklerini ifade ettiler. Aslında işlerin gerektirdiği istihdam artışı zaten kendiliğinden yapılırdı. Şimdi bu çağrılara uyularak istihdamın daha da artırılacağı dile getirilir oldu. Bu seferberlik çağrısına uyacağını belirtenlerin ne kadar istihdam sağlayacaklarını zaman içinde göreceğiz. Ama bu konuda kamuoyuna açıklama yapılmadığı takdirde bilgi sahibi olmak da pek mümkün değil” diyor ve ekliyor: “Madem böyle yüz binleri bulan artı istihdam olanağı vardı, neden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı beklendi ki?”
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Porsuk ise iş dünyasının istihdam seferberliğine katkıda bulunmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini belirtiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrası işe alım planlarının öne çekilmeye başlandığını ifade eden Porsuk, “Yüksek işsizlik oranına sahip İzmir'in seferberlik kapsamında daha fazla çaba göstermesi gerekiyor. OSB'lerin insan kaynakları servislerine bildirilen işçi taleplerinde de artış var. Ancak kalifiye iş gücü bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Aslında sorun işsizlik değil, mesleksizlik. Bu nedenle açıklanan destek içinde işbaşı eğitimi unsurlarını önemsiyoruz” diyor.

GEÇİCİ ÖNLEMLER YERİNE BÜYÜMEYE ODAKLANILMALI
Mahfi Eğilmez, Ekonomist: TÜİK verilerinin ayrıntılarına baktığımızda Kasım 2016 itibariyle işsiz sayısının 3.715 bin kişi olmasının yanı sıra 2.286 bin kişinin iş aramadığı halde çalışmaya hazır olduğunu görüyoruz. Bir başka ifadeyle bu 2.286 bin kişi iş aramıyor görünse de işsizler arasında yer alıyor. Bu durumda işsizlerin sayısı (3.715 bin + 2.286 bin =) 6.001 bine yükseliyor. İşgücü 30.781 bin olduğuna göre Türkiye’nin görünür işsizlik oranı yüzde 12,1 olduğu halde gerçek işsizlik oranı yüzde 19,5 olarak ortaya çıkıyor. İşsizlik oranını 2000’ler öncesindeki yüzde 7 ila 8 ortalamasına düşürebilmek için Türkiye’nin geçici önlemler yerine büyümeyi artırmaya odaklanması gerekiyor. Bunun da yolu sanayi büyümesini yeniden rayına sokabilmektir. Türkiye, son yıllarda sanayi büyümesine yönelmek yerine inşaatla büyüme gibi istihdam yaratmayan bir büyüme yoluna girdi. Bu yoldan çıkarak yeniden istihdam yaratan bir büyüme modeline geçmek ise sanıldığı kadar kolay değil. Bunun ne kadar zor olduğunu daha önce benzer şekilde inşaatla büyüme modelini denemiş olan ABD ve AB ülkelerinden görebiliyoruz. Bu ülkeler, bu yolda yürümenin yanlışlığını görerek farklı bir yola geçmekle uğraşıyorlar. Biz ise hala inşaatla büyüme yolunda devam edebilmeye yönelik önlemler peşinde koşuyoruz. (Yazarın kişisel blogundan alıntıdır.)

İŞSİZLİĞİ SABİT TUTMAK İÇİN BİLE HER YIL 1 MİLYON İŞ YARATMAK GEREKİYOR
Alaattin Aktaş, Ekonomist: İşsizlik fena yükseliyor. Kasım ayındaki oranın yüzde 12,1 ile son 80 ayın en yüksek düzeyine çıkması çok önemli. Belli ki aralık ve ocak aylarında da yükselme göreceğiz. Daha önce de dile getirmiştik, ocak ayında yüzde 13’lük bir gerçekleşme olursa buna şaşmamak gerek. Gidişat oraya doğru.
İşsizliği aşağı çekme amaçlı seferberlik çağrıları da zaten gidişatın iyi olmadığının bir işareti. Bu seferberlik ne kadar işe yarayacak, zaman içinde göreceğiz. Ama, şunu unutmamak gerekir, bu çağrı umulan etkiyi tümüyle gösterse bile etki bir seferlik olacaktır. Eğer bir ülkede nüfus artıyorsa, buna bağlı olarak işgücü artıyorsa, ama istihdam işgücü kadar artırılamıyorsa işsizliğin artış göstermesi kaçınılmazdır. Türkiye’de olan da budur. Nüfusumuz her yıl daha da artacak. Dolayısıyla çalışmak isteyenlerin sayında da artış olacak. Yüzde 33 ile Batı ekonomilerinin halen çok altında olan kadınlardaki işgücüne katılma oranı da günden güne artacak, hem artmalı da. Bu da her geçen yıl daha fazla insanın çalışma hayatına girmesi, iş araması demek.
Bütün bu verilerin söylediği gerçek şu: Her yıl ortalama bir milyon kişilik istihdam yaratmalıyız ki işsizlik oranımızı bu düzeylerde sabit tutabilelim. Bırakınız işsizliği azaltmayı, bir milyon kişilik istihdam ancak be ancak bulunduğumuz yerde kalmamızı sağlayacak. (Dünya gazetesinde 20 Şubat 2017’de yayınlanan makaleden alıntıdır.)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Geçtiğimiz hafta Türkiye ekonomisinde önemli gelişmeler yaşandı. Amerikan Merkez Bankası Fed, öngörüldüğü gibi 15 Mart’ta faizleri yüzde 0,25 artırdı. Moody’s Türkiye’...

Azerbaycan hariç bir İslam ülkesi, Türkiye’yi Avrupa Krizinde desteklemedi. Özellikle Arap ülkeleri, Türkiye lehine tek resmi açıklama yapmadı. Avrupa ile yaşadığı kri...

Duayen gazeteci / yazar M. Ali Kışlalı, “Referandum ile Türkiye – Avrupa ilişkileri arasındaki ilgi” başta olmak üzere, ülke gündemindeki iç ve dış olaylarla ilgili GÖ...

Güney Sahra’dan Atlantik Okyanusu’na uzanan bereketli Nijer Nehri’nden adını alan Nijer Cumhuriyeti ile yazı dizimize devam ediyoruz.

Ege Maden ihracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya Gözlem Yayın Grubu’nun Yayın Kurulu Toplantısına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Bu durum son yıllarda birden fazla ülkeyle ilişkileri bozulan ekonomisi ve turizmi büyük ölçüde etkilenen Türkiye için uzmanlar, “Her seçim döneminde olduğu gibi yine ...

GÖZLEM, AKP’li bir belediye başkanının “1923’te darbe yapıldı, Cumhuriyet kuruldu” şeklindeki sözleri ve Mehmet Akif Ersoy’u anma töreninde imam hatipli öğrencilere İs...

Yazarlar