Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye, Çin’den sonra ABD’nin önünde 2’nci!

7.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, Dünya’da ve ülkemizdeki olumsuz ekonomik göstergelere rağmen, inşaat sektöründeki bu büyük başarının sırrını Uzmanlara sordu, işte cevapları…

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -İnşaat sektörünün global ölçekte en önemli sektörel yayın organlarından biri olan Engineering News Record (ENR) dergisi, geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük inşaat şirketlerinin listesini yayınladı. Listenin zirvesinde İspanyol inşaat devi ACS yer aldı. Bu şirketi Alman Hochtief AG izlerken, geçtiğimiz yıl beşinci sırada olan Çinli China Communications Construction Group ise listenin üçüncü sırasında yer aldı.

ENR‘ın müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak hazırladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde Türkiye’den de 40 firma yer aldı. 2014 yılında listede 42 Türk müteahhitlik firması vardı. Bu rakam 2015 yılında 40’a inerken 2016’da yine 40 Türk inşaat firması, 250’lik listede yer almayı başardı. Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 39 firma ile ABD bulunuyor.

Dünyanın genel bir durgunluğun içinde geçtiği bir dönem yaşıyoruz. Kemal Derviş’ten itibaren büyüme stratejisinin tamamını ihracat üzerine kuran Türkiye de bu durgunluktan fazlasıyla etkileniyor. İhracat pazarlarının daralması bir yana, hammadde ve enerji ithal eden bir ülke olarak Türkiye’nin en büyük açmazı cari açık. İthalatımızın yaklaşık dörtte birini enerji kalemi oluşturuyor. Fabrikaların daha fazla çalışıp daha fazla üreterek ihraç etmesi için daha fazla enerji ithal etmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra en çok ihraç ettiğimiz ürün kalemi olan otomotiv, yüzde 90’lar seviyesinde aramalı ithalatına bağlı durumda. Bu durum, Türkiye’nin büyümesi için tam bir kısır döngü yaratıyor. Üretim ve ihracat yapabilmek için ithalat yapmak zorundayız. Her halükarda sonuç, dış ticaret açığının ve cari açığın sürmesi oluyor.

İşte bu noktada hükümet, iç tüketimi de büyüme lokomotifine bağlayacak adımların peşine düştü ve inşaat sektörünün önüne büyük fırsatlar sunuldu. Gerek Emlak Konut aracılığıyla, gerek kamu ihaleleriyle ve gerekse de kamu bankalarından çok uygun koşullarda büyük meblağlarda krediler sağlanarak müteahhitlik firmaları ciddi anlamda teşvik edildi. Türkiye bir anda “markalı konut” cennetine dönüştü. Mortgage kredileri ile on binlerce vatandaş ev sahibi oldu, piyasada büyük bir likidite döngüsü sağlandı.

Türkiye’de inşaat sektörü, böylesine önemli ve başarılı bir sürece girince gözünü dünya pazarlarına çevirdi. Türkiye’nin yakın coğrafyası başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında Türk müteahhitleri ihale kazanmaya, bulundukları ülke ve şehirlerin simgesi olan yapıları inşa etmeye başladılar. Bu durum, başarının katlanarak artması ve firmaların pazar büyüklüklerinin de sektörün global oyuncularına yaklaşması sonucunu getirdi.


GLOBAL OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN BÜYÜK BAŞARI

Mithat Yenigün, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: “Tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR listesine; neredeyse tümü TMB üyesi 40 firma ile damga vurmak sektörümüz için her zaman büyük bir övünç kaynağı olmuştur. Türk müteahhitlerin yurtdışındaki 45 yıllık faaliyetleri etkileyici bir başarı öyküsüdür. Firmalarımız dünyanın 114 ülkesinde 340 milyar Doları aşan 9 bine yakın projeyi hayata geçirmişlerdir. Küresel likidite koşullarında oluşan sıkılaşma ve jeopolitik sorunların da etkisiyle; uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü; 2013 yılında 550 milyar Dolar ile zirvedeyken 2015 yılında 500 milyar dolara gerilemiştir. Aynı süreçte Türk müteahhitleri tarafından yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı da 25 ila 30 milyar dolar bandından 2016 yılında 10 milyar dolara inmiştir. Bu durum, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklanmıştır. Küresel pazardaki büyüme ve emtia fiyatlarındaki toparlanmaya paralel olarak, uluslararası müteahhitlik hizmetleri büyüklüğünün, bugünlerdeki 500 milyar dolardan, 2030'larda 750 milyar dolara çıkacağı öngörülmektedir. Bizler de uluslararası müteahhitlik pastasında bugün yüzde 4,6 olan payımızı yüzde 50 arttırarak yüzde 7'lere, yıllık yeni proje tutarımızı 50 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ancak önümüzde kat edilmesi gereken uzun bir yol vardır.”


RUSYA, İNGİLTERE VE AMERİKA’DA PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR

Hasan Yılmaz, Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi: “Ant Yapı olarak 1990’lı yılların başından bu yana yurt dışında başta Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde birçok başarılı işlere imza attık. Halen Rusya ve Türkmenistan’ın yanı sıra İngiltere ve Amerika’da projelerimiz devam ediyor. Bu yıl uluslararası alanda en çok iş yapan 250 müteahhit sıralamasında hedefimize biraz daha yaklaşarak 86. sıraya yükselmenin gururunu yaşıyoruz. Bu ödül başarımızı tescillemesinin yanı sıra ekip olarak bundan sonra yapacağımız işler için motivasyonumuzu artırdı. Bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”


GLOBAL İNŞAAT SEKTÖRÜ VE TÜRKİYE

En Büyük 250 uluslararası inşaat firmasının pazar büyüklüğü 2013 yılında 544 milyar ABD doları iken 2014 yılında yüzde 4,1 azalarak 521,5 milyar dolara inmiş, pazar 2015 yılında tekrar yüzde 4,1 azalarak 500,1 milyar dolara gerilemişti. ENR’nin açıkladığı listenin tamamının 2015 yılındaki yerel projelerden aldığı 897,33 milyar dolarlık gelir de 2014’te 909,26 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Uluslararası müteahhitlik pazarının art arda iki yıl gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk firmalarının toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3,8 iken 2014 yılında yüzde 4,3 oldu, 2015 yılında ise yüzde 4,6 olarak gerçekleşti.

 

ENR’NİN “DÜNYANIN EN BÜYÜK 250 ULUSLARARASI

MÜTEAHHİDİ” LİSTESİNE GİREN 40 TÜRK FİRMASI

1- Polimeks İnşaat Taahhüt ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

2- Renaissance Construction

3- Enka Construction & Industry Construction Industrial

4- TAV Construction

5- Ant Yapı Industry & Trade JSC

6- Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi

7- NATA Construction Tourism Trade & Industrial

8- Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

9- Tekfen Construction ve Installation Construction Industrial

10- Yüksel İnşaat Construction Industrial

11- Atlas Grup

12- Mapa İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi

13- Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

14- GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret Anonim Şirketi

15- ILK Construction

16- Kuzu Group

17- Doğuş İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi

18- DIA Holding FZCO

19- Nurol Construction ve Trading Construction

20- Onur Taahhüt Taşımacılık İnşaat Ticaret ve Sanayi

21- GAMA

22- Sembol Uluslararası Yatırım Tarım Peyzaj Industrial

23- STFA Construction Group

24- Kayı İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

25- Eser Contracting

26- Esta İnşaat Sanayi Lojistik ve Dış Ticaret Anonim Şirketi

27- IC İctaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

28- Cengiz Construction Industry & Trade Construction Industrial

29- Aslan Yapı ve Ticaret Anonim Şirketi

30- Summa Turizm Yatırımcılığı Anonim Şirketi

31- Bayburt Grup Anonim Şirketi

32- SMK Group

33- Metag İnşaat Ticaret Anonim Şirketi

34- AE Arma-Elektropanc

35- Zafer Taahhüt İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi

36- Yenigün Construction Industrial Commerce Includes

37- Anel Elektrik Proje Taahhüt Ticaret Anonim Şirketi

38- Dorce Prefabricated Building & Construction Industrial Trade

39- Rasen İnşaat ve Yatırım Anonim Şirketi

40- Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk ve Ertuğrul Yalçınbayır, 24 Haziran seçiminin milletimiz bakımından önemini anlattılar, işte görüşleri…

Türkiye – ABD ilişkilerindeki “değişken sahne oyunu” devam ediyor; işte uzman görüşleri…

Fenerbahçe Genel Kurulu’ndaki sandık sonucu, seçimlere çok az kala, yeni bir tartışma başlattı. Biz de “ülkenin her tarafında konuşulan ve cevabı aranan soruyu” uzmanl...

“Anayasa Mahkemesi, ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun, seçimlere gölge düşürecek yolu açmasında bir mahzur görmedi’ ve ‘mühürsüz oy’ pusulalarının meşrulaştırılmasına, Güney Do...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanlıklar yeniden yapılandırılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaldırılması öngörülüyor. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu. “O...

Yazarlar
Website Security Test