Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'2017’de Rusya’ya ihracat kriz öncesi seviyeyi geçecek'

10.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, GÖZLEM Gazetesi’nin bu haftaki Yayın Kurulu toplantısının özel konuğu oldu ve yaş meyve sebze sektörünün 2016 yılı ihracat performansını değerlendirdi. Rusya ile uçak krizinin geride kalmasının ardından toparlanmanın sürdüğünü belirten Seyyar, “2017 yılındaki rakamlar da Rusya’ya kriz öncesi ihracat rakamların yakalanacağını hatta geride bırakacağının sinyallerini veriyor” dedi.

Yaş meyve sebze sektöründe 2016 yılını ihracat açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

2016 yılının özellikle yaş meyve sebze sektörü için zor bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Rusya’ya birçok üründe ihracatın yasaklanması sektörü son derece olumsuz etkiledi. Yıllık ihracata bakıldığında Türkiye genelinde miktarda bir önceki yıla oranla yüzde 8’lik artış ile 3,6 milyon tonluk ihracat gerçekleşse de dolar bazında geçen yıl yakalanan 2 milyar dolar barajının bu yıl tutturulamadığını ve yüzde 5’lik düşüş ile 1 milyar 978 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatının gerçekleştiğini görüyoruz. 2016 yılında en fazla ihracatı gerçekleştirilen ilk 3 ürün mandarin, limon ve domates olurken ilk 3 Pazar Rusya, Irak ve Almanya olmuştur.

Türkiye Geneli Meyve Sebze Mamulleri ihracatına baktığımızda, 2015 yılına göre miktarda yüzde 6’lık artış ile 1.45 milyon ton, değerde de yüzde 1’lik artış ile 1 milyar 323 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiğini görüyoruz. En fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün grupları turşular, domates salçası ve meyve suları olmuştur. İhracatın en fazla yapıldığı ülkeler ise Almanya, Irak ve ABD’dir.

Son olarak Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarına baktığımızda 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18’lik artış ile toplam 693 milyon dolarlık yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatının gerçekleştiğini görüyoruz. İhracatın yüzde 76’sı meyve sebze mamulleri ürün gruplarından oluşmaktadır. Ege Bölgesinin mamul ihracatında lidere bölge durumundadır ve ihracatın yüzde 40’ı Ege İhracatçı Birlikleri kayıtlarından geçmektedir.

Rusya önemli bir pazar... Uçak krizi sonrası durum nasıl?

2015 yılının Kasım ayında yaşanan Rusya uçak krizinin patlak vermesinin ardından narenciye başta olmak üzere yaş meyve sebze meyve sektörü zor bir döneme girdi. Rusya, özellikle narenciye ihracatımızda bir numaralı pazarımız durumunda. Dolayısıyla 2016 yılında Rusya’ya yaş meyve sebze ihracatımız miktarda yüzde 56, değerde ise yüzde 62 oranında azaldı. Buna rağmen Türkiye genelinde en fazla yaş meyve sebze ihracatı yine de Rusya Federasyonu’na gerçekleşmiştir. 2016 yılında ihracatı gerçekleşen toplam 3,6 milyon ton yaş meyve sebzenin yüzde 15’i Rusya’ya ihraç edilmiştir. Değer olarak ise 330 milyon dolarlık bir ihracat söz konusudur. 2017 yılındaki rakamlar da Rusya’ya kriz öncesi ihracat rakamların yakalanacağını hatta geride bırakacağının sinyallerini veriyor.

Hedef pazarlarınız ve bununla bağlantılı olarak gündeminizde olan Ur-Ge ve “hava kargo” ile ilgili gelişmelerden söz eder misiniz?

Rusya pazarının geçici süre ile de olsa kapanması sektörü farklı pazar arayışlarına itti ve kriz bir anlamda avantaja çevrildi diyebiliriz. Bu dönemde özellikle Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya pazarlarındaki çalışmaların hızlanarak yeni ihracat kapılarının açılması sürecinin hızlandığını söyleyebiliriz. Bu dönemde özellikle bizim ürünlerimizin katma değerinin yüksek olduğu uzak ülkelere hava yolu taşımacılığı ile ihracatın artırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi önderliğinde sektörün ihtiyaçlarını hızlıca belirledikten sonra hava yolu şirketleri ile masaya oturarak ihracatçımızın nereye uygun koşullarda uçak kargo ila ürün gönderebileceğini tespit edeceğiz ve umuyorum biz de Şili’nin Çin’e kiraz gönderdiği gibi, kendi ürünlerimizde pazarda çok daha fazla söz sahibi hale geleceğiz.

Yeni hedef Pazar çalışmaları konusunda Ege İhracatçı Birlikleri olarak bir kümelenme projesini de başlattık. Ekonomi Bakanlığımızın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında verdiği destekler çerçevesinde biz de bölgemizin en önemli ürünlerinden kiraz ve üzümün dış pazarlarda rekabet gücünü artırabilmek için 14 firma ile Ur-Ge projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda önce bu firmalarımızı belirli eğitimlerden geçirdik ve ilk faaliyetimizi Şili’ye bir inceleme heyeti yaparak gerçekleştirdik. Şili, bizim üçte birimiz kadar kiraz üretmesine rağmen ihracatı bizim çok üstümüzde. Ürün hasadında ters iklimlerimiz olduğundan rakip ülke durumunda da değiliz ve gittiğimizde gördük ki gerçekten doğu ürünü doğru yere göndermek çok önemli. Şili ürettiği kirazın yüzde 95’ini Çin’e ihraç ediyor ve bunun tamamını hava kargo ile yapıyor. Bizim de bu örnek üzerinden giderek ürünümüzü 3 ila 4 katı fiyatlara satıyor duruma gelmemiz gerekiyor. Ur-Ge faaliyetleri çerçevesinde Şili’den sonra dünyanın en büyük meyve sebze fuarı olan Berlin Fruit Logistica fuarına katılım sağladık ve mevcut pazarlarımızda da var olduğumuzu gösterdik. Özellikle Hong Kong, Hindistan, Çin, Güney Kore gibi ülkelere çalışmalarımızı devam ettireceğiz ve yakın zamanda olumlu sonuçlar alacağımızı umut ediyorum.

 


GIDA ARGE PROJE PAZARI İLE FİKİRLER GELECEĞE TAŞINIYOR

“Türkiye İhracatçılar Meclisi katkıları ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonuyla 2012 yılından bu yana düzenlenen “Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğinin ilk dört yılında toplam 1460 proje başvurusu alınmış ve 408 proje sergilenmeye layık görülmüştür. Geçmiş etkinliklerimizde sergilenen projeler arasında az sayıda da olsa hayata geçen ve geçmeye aday projeler olmuştur. “Fikrini Geleceğe Taşı!” sloganı ile 25 Mayıs 2017 tarihinde İzmir’de Beşinci Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğini gerçekleştireceğiz. Biz inanıyoruz ki Cumhuriyetimizin 100.yılında 10. Gıda Ar-Ge Proje Pazarını tamamlarken, ihracatımızda şiddetle ihtiyaç duyduğumuz katma değeri yüksek ürünlerin, daha az maliyetle üretimini sağlayıcı projelerden daha sıklıkla bahsetmek mümkün olacaktır. Söz konusu hedefleri gerçekleştirmeye yönelik olarak, Gıda Ar-Ge Proje Pazarı çalışmalarının odağı olan üniversite sanayi işbirliğini güçlendirerek işbirliği yaptığımız üniversite yelpazesini genişletmeyi ve dolayısıyla “Gıda Ar-Ge Proje Pazarı” ile ilgili farkındalığı da daha da arttırmayı hedeflemekteyiz. Bu doğrultuda, yurt içinde 4 Üniversite ile yurt dışında da İspanya ve Tayland’dan olmak üzere 2 üniversite ile işbirliği anlaşması imzalanmıştır.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk ve Ertuğrul Yalçınbayır, 24 Haziran seçiminin milletimiz bakımından önemini anlattılar, işte görüşleri…

Türkiye – ABD ilişkilerindeki “değişken sahne oyunu” devam ediyor; işte uzman görüşleri…

Fenerbahçe Genel Kurulu’ndaki sandık sonucu, seçimlere çok az kala, yeni bir tartışma başlattı. Biz de “ülkenin her tarafında konuşulan ve cevabı aranan soruyu” uzmanl...

“Anayasa Mahkemesi, ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun, seçimlere gölge düşürecek yolu açmasında bir mahzur görmedi’ ve ‘mühürsüz oy’ pusulalarının meşrulaştırılmasına, Güney Do...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanlıklar yeniden yapılandırılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaldırılması öngörülüyor. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu. “O...

Yazarlar
Website Security Test