Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gözlem'den Türk-Alman Ekonomi Günü'nünde özel mesai

18.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB), Avrupa Birliği’nin dev ekonomisi Almanya’ya Türkiye’nin ihracatını arttırmak için Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde, ‘Türk-Alman Ekonomi Günü’ düzenlendi. Gözlem dev buluşmaya katılan firmalarla Türkiye ile işbirliklerini ve gelecek planlarını masaya yatırdı.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Türk-Alman Ekonomi Günü etkinliğine Siemens, Hugo Boss ve Bosch gibi dünya devlerinin aralarında yer aldığı 27 Alman firması katılırken 50 Türk ihracat firması da Türkiye’nin Almanya’ya ihracatını arttırmak için yüzlerce ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri olan Almanya'nın Türkiye'nin önemli bir stratejik ortağı olduğunu belirterek, “Amerika, Japonya ve Almanya bildiğiniz gibi dünyanın en büyük sanayi devi ülkeler. Ayrıca yaklaşık 82 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en önemli pazarı konumunda yer alıyor” dedi.  Gözlem dev buluşmadaki firmalarla özel olarak görüştü ve Türkiye ile ortaklıklarını masaya yatırdı.

Her iki otobüsün birini ve her üç kamyonun ikisini Mercedes üretiyor

Uluç Batmaz, Mercedes Benz Türk Aksaray Fabrikası Üretim Sorumlusu:Firma olarak Türkiye’deki 50’nci yılımızı kutluyor olmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Mercedes Benz, doğrudan yabancı yatırımlar içinde Türkiye’deki en eski firmalardan biri. Çeşitli bağımsız firmaların anketlerinde ise sürekli Türkiye’nin en itibarlı markası olarak seçiliyoruz. Mercedes Benz Türkiye, ülke çapında doğrudan veya dolaylı olarak 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye’deki toplam yatırımımız 1 milyar Euro seviyesini geçmiş durumda. Türkiye’de üretilen her iki otobüsten bir tanesi ve üretilen her üç kamyondan iki tanesi, bizim fabrikamızdan çıkıyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yaşadığı sıkıntılar ve son gelişmeler ışığında yatırımlarınız duracak mı sorusuna vereceğimiz yanıt, çok net bir ‘Hayır.’ Yatırımlarımız, planlandığı şekilde devam edecek.

 

Bosch Termoteknik Manisa fabrikası 41 ülkeye ihracat yapıyor

İrfan Bayrak, Bosch Termoteknik Manisa Üretim Sorumlusu:Bosch olarak hem Almanya’nın, hem Avrupa’nın en eski firmalarından biri olmakla beraber Osmanlı döneminde beri Türkiye’de yatırımları olan bir firma olduğumuzu gururla ifade edebilirim. Global olarak otomotivden bilişim teknolojilerine ve dayanıklı tüketim ürünlerine kadar çok farklı alanlarda üretim faaliyetimiz söz konusu. Mobilite alanında ve son dönemde artan bir hızla yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız sürüyor. Manisa fabrikamızda esas olarak kombi üretimi gerçekleştiriyoruz ve bina teknolojileri üzerine çalışıyoruz. 109 bin metrekarelik alanımızda geçtiğimiz yıl 27 bin kombi ürettik ve iç pazar ile birlikte 41 ülkeye ihracat gerçekleştirdik.

 

Hugo Boss’un İzmir tercihinin nedeni insan kaynağı ve lojistik avantaj

Nurgül Şahin, Hugo Boss Genel Müdür Yardımcısı:Erkek giyiminde Avrupa’da pazar lideri konumunda bulunan firmamızın Ege Bölgesi Serbest Bölge’deki fabrikası 1999 yılından beri faaliyet gösteriyor. Ben de bu tarihten beri Hugo Boss ailesinin bir üyesiyim. Üretim noktası olarak İzmir’i tercih etmemizin nedeni, yetişmiş işgücü kaynağı ve kentin sahip olduğu lojistik avantajlardı. Global olarak 14 bin 500 çalışanımızla 7 bin 500 satış noktasına ulaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl aldığımız kararla marka sayımızı dörtten Boss Black ve Hugo olarak ikiye indirdik. Bunlardan Hugo, toplam ciromuzun yüzde 20’sini oluşturuyor. Giyim dışında saat, parfüm ve gözlük gibi lisanslı ürünlerimiz de var.

 

Siemens ile Endüstri 4.0 yakında Türkiye’de de hayat bulacak

Alparslan Çelik, Siemens Proses Endüstrileri ve Sürücüler Bölge Satış Sorumlusu:Endüstri 4.0’a gelinceye kadar üretim teknolojileri uzun bir değişim ve dönüşüm süreci yaşadı. Mekanik tekniklerin üretime girmesi, ardından buharlı ve elektrikli üretim süreçlerinin ardından internet teknolojilerinin üretimde kullanılması durumu, Endüstri 4.0’ı gündeme taşıdı. H2M (İnsandan makineye) ve M2H (Makineden insana) süreçlerinin ardından şimdi M2M, yani makinelerin birbiriyle iletişimi gündemde. Siemens Türkiye olarak Endüstri 4.0’ı 2014 yılında gündemimize aldık. Almanya başta olmak üzere operasyonumuzun bulunduğu tüm ülkelerde bununla ilgili adımları atıyoruz. Kısa süre içinde Türkiye’de de Endüstri 4.0 uygulamalarına başlamış olacağız.

 

Hübner, otobüs, tren ve metro körükleriyle dünya kentlerinde

Ümit Dursun, Hübner Endüstri Ekipmanları Satış Müdürü:1946’da savaş sonrası dönemde Kurt Hübner tarafından bir aile işletmesi olarak kurulan Hübner, bugün kauçuk ve lastik komponentli üretimde bir dünya markası haline gelmiş durumdadır. Özellikle otobüs, tren ve metrolarda kullanılan körüklerin üretiminde dünyada pazar lideri konumundayız. Hatta İzmir’in körüklü otobüslerinde kullanılan körükler de Hübner’in üretimi, yani her gün İzmir’in sokaklarında ve İzmirlilerin hayatlarının içindeyiz aslında. Hübner, büyük oranda kendi icadı olan ürünlerle öne çıkan bir firma ve dolayısıyla ArGe bizim için çok önemli. Örneğin kendi geliştirdiğimiz körük sistemi ile otobüsler yüzde 20 hafifledi.

 

NRW.Invest, Kuzey Ren Vestfalya’da yatırım yapmak için doğru adres

Adem Akkaya, NRW.Invest Türkiye Temsilcilik Müdürü:NRW.Invest olarak Almanya’nın 16 eyaleti içinde en gelişmişi olan Kuzey Ren Vestfalya’da yatırım yapmak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti veriyoruz. Kuzey Ren Vestfalya’da 20 bin Türk işveren, toplamda 120 bin kişiye istihdam sağlıyor ve bölgede Türkiye’den giderek yatırım yapan 400 civarında şirket var. Kuzey Ren Vestfalya’yı Avrupa’nın İstanbul’u olarak ifade edebiliriz. Bize başvuran Egeli firma ya da girişimcilerin çoğu sektöründe büyümüş ve büyümeyi planlayan firmalar. Ege Bölgesi’nden çok sayıda firmaya da danışmanlık hizmeti vererek bölgemizde yatırım yapmalarına yardımcı olduk. Bunlar arasında Norm Cıvata, Tadım, İnci Akü gibi firmalar yer alıyor. Türk firmaların ağırlıklı olarak satış sonrası servis hizmeti yatırımları için Kuzey Ren Vestfalya’ya geldiklerini söyleyebiliriz.

KfW, Almanya’da ihracatın finansmanı için destek sağlıyor

Yasemin Kuytak, KfW IPEX Bank Yetkilisi:Bir kalkınma bankası olarak KfW, merkezi Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan ve temel çalışma amacı Alman ihracatçı firmaları için ihracat finansmanı desteği sağlamak olan bir banka. Federal Almanya Devleti’ne bağlı bir kuruluşuz. Türkiye’de üç banka ile çalışıyoruz ve KfW IPEX Bank Türkiye de bunlardan biri. İhracatın finansmanı, tüm dünyada büyük önem taşıyan bir nokta. Biz de çok çeşitli sigortalı kredi paketi seçeneklerimizle Almanya’daki ihracatçıların iş süreçlerinde ihtiyaç duyduğu kaynağı sağlıyoruz. Özkaynaklarımızın yanı sıra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde bulunan kalkınma bankalarıyla da fon sağlama anlamında sürekli bir işbirliği halinde olduğumuzu ifade edebilirim.


Thyssenkrupp Türkiye’deki büyümesini yakın gelecekte sürdürecek

Can Yapan, Thyssenkrupp Strateji ve Pazarlama Müdürü:Grubumuz, dünya çapında asansör operasyonları ile biliniyor. Son olarak New York’ta ikiz kulelerin yerine inşa edilen yeni Dünya Ticaret Merkezi’nin asansör sistemlerinin kurulumlarını gerçekleştirdik. Dikey ve yatay olarak hareket edebilen yeni nesil asansörlerimizi ve yakın zaman içinde Türkiye pazarına sunacağız. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu bölgesi, Thyssenkrupp’un cirosunun yüzde 5’ini oluşturuyor ve bölgemizde büyümeyi hedefliyoruz. Asansörün yanı sıra tedarik zincirlerinin yönetimi ve bilhassa çimento sektöründe anahtar teslim fabrika kurulumu gibi hizmetlerimiz söz konusu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test