Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’nin Batı’yla uzlaştığı nokta: Uzlaşmazlığın devamı

18.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’nin YPG’ye ağır silah desteği vermesinin gölgesinde gerçekleşen Erdoğan-Trump görüşmesinde, Türkiye’nin kaygılarını giderecek bir gelişme yaşanmadı. Öte yandan Almanya ile referandum öncesinde başlayan siyasi kriz, İncirlik üssüne Alman vekillerin sokulmaması ve Merkel’in “İncirlik içir alternatif düşünülmesi” beyanatıyla derinleşti. GÖZLEM, Türkiye’nin dış politikasında yaşananları uzmanlara sordu.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Türkiye’nin gerek Avrupa’yla ve gerekse de Atlantik ötesiyle ilişkilerinde gerginlik devam ediyor. Bu hafta GÖZLEM’de Alman sanayi devlerinin İzmir’de yaptığı temaslara ilişkin sunduğumuz haber, Türkiye ve Almanya arasında ticari ilişkilerin sürdüğünün önemli bir göstergesi; ancak geçtiğimiz hafta Türkiye'nin İncirlik Askeri Hava Üssü'nü ziyaret etmek isteyen Alman milletvekillerine izin vermemesi üzerine siyasi ilişkiler bir kez daha gerildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin izin vermeme kararı ‘kabul edilemez’ olarak niteleyerek “İncirlik Üssü'ne alternatifleri değerlendirmemiz lazım, Ürdün de bir olasılık” dedi. İncirlik Üssü'nde konuşlu Almanya’nın 200'den fazla askeri bulunuyor ve bu askerler, Tornado jetlerinin Suriye'de gözetim görevlerine ve IŞİD karşıtı koalisyonun uçaklarına yakıt ikmalinden sorumlu bulunuyor.

Öte yandan ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG güçlerine ağır silah desteği kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Umarım ziyaretimizin öncesinde yanlıştan dönülür” demişti. Herhangi bir “yanlıştan dönme” söz konusu olmadı ve Erdoğan’ın Washington ziyareti ve Başkan Donald Trump ile görüşmesi gerçekleşti. Pek çok uzman, Erdoğan ile Trump’ın görüşmesinin iki ülke arasındaki mevcut anlaşmazlıkların çözümü noktasında herhangi bir adım atılmadan sonlandığı görüşünde. Ortak basın açıklamasında Trump’un Türkiye ile ABD’nin Kore Savaşı’na uzanan ortak müttefiklik tarihine atıfta bulunurken Suriye operasyonu, Rakka meselesi ve Fethullah Gülen’in iadesi ile ilgili güncel hiçbir konuya değinmemesi yadırgandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise açık ve net bir biçimde YPG, Suriye Savaşı ve Gülen konularında Türkiye’nin taleplerini sıraladı.

Son bir haftada yaşananlar, Ankara’nın Batı ile uzlaştığı tek noktanın “uzlaşmazlığın devamı” olduğunu ortaya koyuyor.

 

 ‘TRUMP KORE’DEN SÖZ ETTİ AMA EL BAB’DAN VE GÜLEN’İN İAEDESİNDEN SÖZ ETMEDİ’

Onur Öymen (Emekli Büyükelçi):Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump arasında gerçekleştirilen görüşme maalesef Türkiye’nin beklentilerinin çok gerisinde kalmıştır. Amerika’nın, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü PYD’yi silahlandırma ve bu örgütle Rakka Operasyonu yapma kararında geri dönüş yapmayacağı anlaşılmıştır. Başkan Trump, konuşmasında Türk askerinin Kore’de sergilediği kahramanlıktan bahsederken 70’ten fazla askerimizin şehit olmasına yol açmakla birlikte IŞİD’i bölgeden temizlenmesini sağlayan El Bab Operasyonundan hiç söz etmemesi, evvelce Amerikalıların dile getirdiği PYD’nin Menbiç’ten çekileceği ve Fırat’ın batısına geçmeyeceği yolundaki vaatlerini hatırlamaz görünmesi dikkat çekici olmuştur. Trump’ın IŞİD ve PKK ile mücadeleden söz edip PYD/PKK ilişkilerine hiç değinmemesi de anlaşılması güç bir tavırdır. Zira Amerika’nın Şam eski Büyükelçisi Robert Ford’un daha geçen hafta yazdığı gibi, aynı terörist eylemciler PKK ve PYD arasında rotasyon yapmaktadırlar. Bunların içinden PKK’lıları ayırıp onlarla mücadele etmenin, PYD’ye verilen silahların PKK’nın eline geçmesini önlemenin mümkün olamayacağı açıktır.

Türkiye’ye bazı silahların ve cephanenin verilmesi gibi konuların ön plana çıkarılması ve bir başarı gibi gösterilmesi PYD konusunda Türkiye’nin güvenliğini zedeleyecek gelişmelerin göz ardı edilmesine yol açmamalıdır. Cumhurbaşkanının konuşmasında önemle vurguladığı Gülen’in iadesi konusuna da Başkan Trump’ın hiç atıfta bulunmaması, bu alandaki beklentimizin gerçekleşme şansının çok düşük olduğunu göstermektedir. Bütün bu gelişmelerin ışığında, Türkiye’nin, başkalarının insafına ve desteğine bel bağlamayan, ulusal çıkarlara dayalı, yabancı ülkelerle ilişkileri düzenlerken öncelikle bu çıkarlarımızı gözeten, Atatürk’ün tam bağımsızlık ilkesine dayalı bir politika izlemesi bence en doğru yol olacaktır.

 

 “İNCİRLİK ARTIK KAPATILMALI, TÜRKİYE DİKKATLİ DAVRANMALI”

Emekli Albay Ümit Yalım (Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri):İncirlik üssünün kullanımı, yıllardır Türkiye’nin başını ağrıtan bir konu. İncirlik maalesef Büyük Ortadoğu Projesi’nin merkezlerinden biri haline getirilmiş durumda. Bu üssün bizim kontrolümüzde olması gerekiyor ama basından takip ettiğimiz kadarıyla bunun böyle olmadığını görüyoruz. Üslerin kullanımı, SOFA Anlaşması ile düzenlenir. Ancak bu anlaşma her seferinde ABD tarafından ihlal ediliyor. Bana göre İncirlik Üssü’nün artık tamamen kapatılması gerekiyor. Çünkü artık tamamen Türkiye’nin aleyhinde bir durum söz konusu.

Bunu ifade ettikten sonra; Almanya’nın İncirlik’teki askeri varlığını Ürdün’e taşımasına fazla ihtimal vermediğimi söyleyebilirim. Ürdün Hükümetinin ve Kral Abdullah’ın, Alman uçaklarının ülkenin kuzeyindeki tesislere yerleşmesine izin vermesi zor bir ihtimaldir. Netice olarak buradan kalkacak olan uçaklar Suriye’deki hedefleri vuracak. Diğer alternatifler arasında Kıbrıs olduğu söyleniyor; Kıbrıs’ta İngiltere’nin iki adet üssü var. Bu üslerden Almanya’nın istifa etmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Ancak Amerikan unsurları, bu üsleri kullanıyor. Dolayısıyla bu ihtimali de düşük görüyorum.

Almanya ile İncirlik üzerinden yaşanan gerilimin genel olarak Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere büyük bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Almanya’da dört milyona yakın soydaşımız yaşıyor. Türkiye’nin atacağı her adım, Almanya tarafından bu soydaşlarımızın aleyhinde karşılık bulacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin dikkatli davranması gerekiyor. Karşılıklı meydan okumalarla bir yere varılması mümkün değil. Aklı selim ve tutarlı bir dış politika izlenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test