Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmi bekleyen yeni tehlike!

26.5.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uçak krizi ve Rusya'daki ekonomik sıkıntının ardından büyük yara alan turizm sektörü, bu sezon 3.5 milyon Rus turist ile yeniden ayağa kalkmayı hedeflerken, rekabet ve fiyat indirimleri alarm seviyesinin altına düştü.

GÜLÇİN KARAEGEMEN/GÖZLEM -Rus turistlere “uçak dahil” haftalığı 500 dolardan tatil satışları yapılan sektörümüz, Arap Baharı'nın ardından, turist çekebilmek için büyük fiyat indirimlerine giden ve kalitedeki düşüşle pazarlarını kaybetme noktasına gelen Mısır'ın yaşadıkları ile mukayese ediliyor ve “Mısır’a benzemekten” endişe ediyor.

Türk turizminin de gelecekte benzer durumla karşı karşıya kalabileceği endişesi taşıyan sektör temsilcileri, fiyatların dramatik şekilde inmesi ile birlikte turizmin geleceğinin tehlike altına girdiğini söylüyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Yusuf Hacı Süleyman da yaptığı açıklamada turizmin geldiği noktayı şu cümlelerle açıkladı: “Aylık olarak yüzde 52, yıllık olarak yüzde 18 oranında artış söz konusu. Önümüzdeki ay durum biraz daha netleşecektir. Siyasi sakinlik devam ederse Avrupa'da son dakika satışları artabilir. Turizmde geçen yıla göre iyileşme olsa da maalesef fiyatlar çok düşük. Defalarca uyardık, fakat yanlış fiyat indirimlerini engelleyemedik ve fiyat indirimi-fiyat rekabeti tuzağına girdik. Turizmde eski rakamlara dönsek bile gelir kaybını telafi etmek zaman alacak."

Turizmcilerin otelleri doldurma telaşı ile panik havasına girdiğini ve fiyatlarını indirdiğini belirten sektör temsilcileri ise, “7 liralık ürünü 5 liraya indirirsen onu tekrar 7 liraya çıkarmak zor” uyarısında bulunuyor. GÖZLEM konuyu tartışmaya açtı ve uzmanlara sordu; turizm sektörün geleceğini neler bekliyor?


'10 YIL
ÖNCESİNİN KARAR VE UYGULAMALARINA GERİDÖNÜLMELİ'

Can Pulak (Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı): Son yıllarda iç ve dış politikalarımızda yapılan feci yanlışlıkların çok ağır faturasını ödemek zorunda bırakılan Türk turizmi, ne yazıktır ki iyileştirme çabaları yetersiz kaldığı ve inandırıcı olmadığı için kan kaybetmeye devam etmektedir. Turizm çok hassas bir sektördür. Ayrıca kalıcı ve üzerinde devamlı oynanmaması gereken kurallarla işleyen, gelişen bir sektör olduğu da unutulmamalıdır. Fiyat politikalarındaki farklılıklar, yanlışlıklar günümüzde fazla etkili olmaz. Aslolan güvenli ve huzurlu bir ülke olmamız, devamlı terörle yaşamamamız, insan hakları ve demokrasiden taviz vermeyen bir yönetim modeline sahip olmamızdır. Bir ülkede asayiş ve huzur varsa, o ülkede turist de vardır. Ama bir ülkede turisti rahatsız eden mahalle baskıları ve bürokratik sıkıntı ve engeller varsa, kimse yılda 15-20 günlük tatilini zora sokacak, problem yaratacak o ülkeye gitmez. Önce bunu kabul edelim.

Yine kabul etmemiz gereken çok önemli bir husus daha vardır ki, o da resmî turizm bürokrasisinin acemiliği ve konuya yabancılığıdır. Birkaç yıldır Turizm Bakanları ve üst düzey bürokratlar, can çekişmekte olan turizmin yaralarına merhem olacak bir çalışma yapmamakta ve yurt dışından gelecek düğün trafiği gibi komik kararlarla sektörü güldürmektedir. Son yılların Turizm Bakanları yetersiz, kifayetsiz ve konuya seyirci kalmaktan öte ciddi bir yaklaşımda bulunmayan kişilerden seçilmektedir. O kadar ki,y akın zamanda bakanlığa uğramak yerine siyaset meydanlarında boy göstermeyi tercih eden Turizm Bakanlarına da tanık olduk. Türk turizmi bugün sahipsizdir. Öyle görülüyor ki,siyasi iktidarımızın turizmi düzeltmek, canlandırmak, korkunç kayıplarını telafi etmek gibi samimi bir politikası da yoktur. Olsaydı eğer hatalarına yeni hatalar eklemez, cehennemi sıcakta bile açıkta içki içmeyi yasaklayan kraldan fazla kralcı idarecilere seyirci kalmaz, oyunun kuralına göre oynanması gerektiğini kabul ederdi. Hal böyleyken, fiyatlardaki yanlışlığı düzelterek korkunç krizden çıkılacağını sanmak bir başka yanlışlığa yol açmak demektir.

Türk turizmi bugün ağır hastadır. Bu hastalıktan kurtulabilmek için, 10 yıl öncesinin karar ve uygulamalarına geri dönmek ve turizmin uluslararası kurallarını eksiksiz uygulamak gerekir. Gerçekçi olalım ve doğruları söylemekten kaçınmayalım. Turizmimize gerekli olan ameliyatı geciktirirsek, bu yılı da yoğun bakımda geçirir ve turizmin geleceğini daha da tehlikeye ve tedavi kabul etmez çizgiye düşürürüz.


'PERSONEL
İN DE SEKTÖRÜ TERK ETMESİ SÖZ KONUSU OLACAKTIR'

Güman Kızıltan (Eski Turizm Müsteşar Yardımcısı): Bu sene sıkıntılı bir dönem. Ancak konaklama tesislerimiz kolay yol olarak fiyat kırma ve kalite hizmet dengesinde ısrarlı oldukları takdirde büyük bir tehlike doğacak. Gelecek 3 ila 5 sene sürecek düşük fiyatla satış durumları ortaya çıkacaktır. Bu durum şuanda görülen en büyük tehlikelerden birtanesidir. Ayrıca fiyat/hizmet ve personel kalitesi düştüğü takdirde esas olan kilit personelin de sektörü terketmesi durumu ortaya çıkacaktır. Bu da ayrıca düşünülmesi gereken ve tedbirlerinin alınması gereken bir husustur. Öte yandan Turizm Bakanlığı'ndan Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmiş olan TUREM turizm eğitim tesislerinin de kapatılması turizme ayrı bir darbe olarak gündemde yerini almıştır. Temennimiz bu tesislerin asıl sahibi olan Kültür Turizm Bakanlığı'na iadesidir.


TELAF
İSİ OLMAYAN HATALAR YAPILIYOR

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, Türkiye’ye gelen Rust turist profilinin tamamen değiştiğini artık para harcayan turist değil tamamen ekonomik ve düşük fiyat odaklı turistin geldiğini söyledi. Antalya’nın ana pazarının Almanya ve Rusya olduğuna vurgu yapan Alkaya, bu iki pazarın açığını telafi edecek başka pazar olmadığını aktardı. Alkaya, “Oteller fiyat indirimleri konusunda telafisi olmayan hatalar yaptılar, yapıyorlar. Turizm sektörünün geleceği tehlikeye atıldı. 7 gün uçak dahil 500 dolara tatil satılıyor. Bu fiyatlarla yarını tehlikeye atarız” ifadesini kullandı. Antalya’nın 12 milyon turist alan bir destinasyon olduğuna işaret eden Alkaya’nın değerlendirmeleri şöyle: “2016’da Türkiye’ye Rus turist gelmedi. 2017’nin ilk 4 ayında Antalya’ya gelen Rus sayısında yüzde 1000 artış var. Ama Rus turist profili tamamen değişti. Daha çok ucuz otelleri tercih ediyor. Lüks otellere dönüş olmadı. Rusya, BDT, Türki Cumhuriyetler gibi ülkelerden gelen turistin lüks ürün talebi bitti. Villa gibi üst segment ürüne ilgi az. Sadece dolulukla ilgili sıkıntı yaşamıyoruz. Fiyatlarla ilgili tehlike de kapımızda. Bazı bölgelerde fiyatlar dramatik şekilde indi. Bu Türk turizminin geleceğini tehlikeye koyuyor. Oteller panik havasında, herkes doldurma telaşına düştü. Fiyat indirmek bir pansuman tedavi. 7 liralık ürünü 5 liraya indirirsen onu tekrar 7 liraya çıkarmak zor. 2016’da Yunanistan, İspanya ve Portekiz’e yönelen Rus turist tekrar döner sandık. Ama tamamen dönmedi.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gözlem Gazetesi yazarı Mali Müşavir I.Burak Oğuz bugünkü yazısında işsizlik konusuna değindi.

Necmettin Erbakan’ın ölümünden sonra “AKP’ye kayan Milli Görüş’ün taban oyunun Temel Karamollaoğlu ile geri dönemeye başladığı” görülüyor. GÖZLEM konuyu uzmanlara sord...

“Doğu Guta’da katliam / Kimyasal Silah / Esad / ABD / Rusya / İran / Türkiye / BM / Fransa / İngiltere / Ceza kesilecek / Füzeler / Uçak gemileri / Denizaltılar / Görü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Döviz fiyatlarının yükselmesinin hiçbir mantıklı sebebi yok, hiçbir sebep yok, ekonomik terör estirmeye çalışanlar hesap verirler” dediği kon...

Prof. Dr. Ferlâl Örs ve Gazeteci Yazar Mehmet Şakir Örs, yaklaşan yerel seçimleri mercek altına aldı

Anketler, AKP – MHP ittifakının ise “beklenen güçlenmeyi getiremediğini” aksine “oy oranlarında düşüş olduğunu” gösteriyor. GÖZLEM “durumu” uzmanlara sordu, işte yanıt...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Arkamızdan iş çeviriyorlar” dedirten çatlağı tamir etmek için Hükümet “Ekonomik paket” getiriyor. Konuyu GÖZLEM uzmanlara sordu, işte görüşler…

Yazarlar
Website Security Test