Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Türkiye’nin bir turizm politikası olması gerekiyor”

16.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin en başarılı otel yöneticilerinden olan Mövenpick Hotel İzmir Genel Müdürü Erhan Çetin, Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu toplantısına konuk olarak turizm sektörünün genel durumunu ve sektörel gündemi değerlendirdi.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Çekirdekten yetişen bir yönetici olan Çetin, her şeyin normal gitmesi durumunda 2020 yılına gelindiğinde ancak 2015 sonu rakamlarının yakalanabileceğini belirterek Türkiye’nin bir turizm politikasının olmadığının altını çizdi.

Erhan Bey, biraz kendinizden söz eder misiniz?

Turizm ve otelcilik sektörüne genç yaşlarımda İstanbul Sultanahmet’teki otellerde bellboy olarak çalışarak başladım. Şu anda Mövenpick Hotel İzmir’in genel müdürü olarak çalışıyorum. İki yıldır İzmir’deyim. Sektörün her aşamasında görev yaptım desem yanlış olmaz. Hem Türkiye’de ve hem dünyada uzun süredir sektörün içindeyim. Ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’nın açılış genel müdürü olarak görev yaptım ve dört buçuk yıla yakın süre orada görevim oldu. Bütün bunlar güzel tecrübeler olarak insana çok şey katıyor ve keyifli bir meslek yaşantınız oluyor. Bu keyfin üzerine iki yıldır İzmir’de bulunmak ise ayrı bir mutluluk. Ayrıca 2015’ten beri yaşanan kriz dikkate alındığında İzmir, profesyonel bir otel yöneticisi için yaşanması en güzel şehir.

Bu sübjektif bir yorum mu yoksa sektöre ilişkin rakamlar da böyle mi söylüyor?

Sayısal parametreler açısından da böyle. İzmir, turizm sektörünü vuran krizden en az etkilenen şehirlerimizin başında geliyor. Beş yıldızlı otelcilik ve şehir otelleri açısından durum böyle.

O halde turizm sezonu açılırken Türkiye ve İzmir bölgesi açısından genel manzarayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2015’te uçak düşürülmesi olayının ardından Türkiye’ya gelen turist sayısı 40 milyonlardan 25 milyonlara dek geriledi. İzmir turizminde de yarı yarıya bir düşüş söz konusu. Turist başı gelir ise 765 dolar seviyesinden çok daha aşağı seviyelere indi. Kayıt dışı tahminlerini de katarsak sektörde 1 milyon 200 bin civarında insan işsiz kaldı. Şimdi Rusya krizinin çözüldüğü söyleniyor ve bir hareketlenme gerçekten var. Ancak fiyatlarda önemli ölçüde düşüşler yaşandığını gözlemliyorum. 147 Euro’dan bir hafta tatil satan acente ve otellerin olduğunu duyuyoruz. Dünyanın en güzel tatil destinasyonlarından birini satıyoruz, haftalığı 147 Euro’dan satıyoruz ve gelen uçağa su takı yapıyoruz. Her şey normal revam ederse 2020 sezonuna gelindiğinde 2015 sonundaki rakamlara dönebileceğimizi düşünüyorum.

Mevcut durum göz önüne alındığında gelecek için hangi adımlar atılmalı?

Her şeyden önce şunu ifade etmeliyim; Türkiye’nin bir turizm politikası olmalı. Bunu tamamen yansız ve objektif olarak ifade ediyorum. Türkiye’nin hiçbir zaman gerçek anlamda bir turizm politikası olmamıştır. Artık bunun oluşturulması gerekiyor.

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin sonlandırılması otelcilerden çok tepki çekti. Siz ne düşünüyorsunuz?

Booking.com’un kapatılmasını temelde yanlış bulmuyorum. Ancak zamanlaması yanlış. Zaten devam eden bir kriz söz konusu ve belki binlerce küçük otel, bu sistem üzerinden rezervasyon alıyordu. Bizim bir online rezervasyon portalımız var ve bizim etkilenme oranımız daha düşük kalmış olabilir. Ancak küçük otellerin böyle bir şansı yok. Sektörün zaten krizde olduğu bir dönemde değil de, sorunun çözümü için çaba harcayarak biraz daha ileri bir tarihte bu konuda adım atılabilirdi diye düşünüyorum.

Dünya çapında yatırım anlamında hangi destinasyonlar ön plana çıkıyor?

Şu anda Mövenpick grubunun dünyada 85 oteli var. Ancak bu rakam bazen haftadan haftaya değişebiliyor. Son olarak grubumuz 25 yeni otelin açılması için sözleşme imzaladı. Bu anlamda Asya’ya bir yönelim olduğunu ifade edebilirim. Örneğin biz grup olarak Vietnam’da altıncı otelimizi açmaya doğru ilerliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Fenerbahçe Genel Kurulu’ndaki sandık sonucu, seçimlere çok az kala, yeni bir tartışma başlattı. Biz de “ülkenin her tarafında konuşulan ve cevabı aranan soruyu” uzmanl...

“Anayasa Mahkemesi, ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun, seçimlere gölge düşürecek yolu açmasında bir mahzur görmedi’ ve ‘mühürsüz oy’ pusulalarının meşrulaştırılmasına, Güney Do...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanlıklar yeniden yapılandırılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kaldırılması öngörülüyor. GÖZLEM, konuyu uzmanlara sordu. “O...

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın “aday olup olmayacağının tartışıldığı bir zamanda Abdullah Gül’ü ziyaret etmesinden sonra”, bu defa da İkinci Ordu Komutanı Korgener...

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı. “Bu defa durumun çok ciddi olduğuna dikkati çeken” uzmanlar, “Plansız ekonomi, borca dayalı büyüme ve ithalata dayalı üretim modelinden v...

Ankara ve Washington’da başka rüzgarlar eserken, Mehmet Dözmez haklı olarak sordu; “ABD ne yapmak istiyor?”

Yazarlar
Website Security Test