Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yüzde 5 büyüyen ekonomi istihdam yaratmadı

23.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülke ekonomisinin ilk üç ayda yüzde 5 büyüdüğü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliğinin tam gaz sürdüğü dönemde Mart ayı işsizlik verileri TÜİK tarafından açıklandı.

GÖZLEM -Buna göre Mart’ta geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 619 bin kişi arttı, işsiz sayısı da 3 milyon 642 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,6 puan yükselerek yüzde 11,7’ye çıktı. Şubat ayına göre işsizlik oranı düşüş gösterse de bir önceki yılın aynı ayına göre 1,6 puanlık artışın yüksek büyüme rakamlarıyla tezat oluşturduğu yorumları yapılıyor. Büyümenin ana kaynağının istihdam artışı, iç tüketim ve kamu harcamaları olduğunun altını çizen uzmanlar, söz konusu tezat durumun normal olduğu, zira sanayi yatırımlarında önemli bir artış yaşanmadığı değerlendirmesinde bulunuyor.

‘ORTA VADEDE İŞSİZLİĞİN ÇARESİ, YATIRIMLARI ARTIRMAK’

Prof. Dr. Esfender Korkmaz:2000 yılında işsizlik oranı yüzde 6.5 idi. 2001 krizinde yüzde 8.4'e yükseldi. Bugün 2001 kriz yılından daha yüksek, yüzde 12'ye yaklaşan bir işsizlik oranı yaşıyoruz. 2012 yılı büyümenin düşmeye başladığı ve işsizliğin artmaya başladığı kırılma yılı oldu. Mart ayı için açıklanan yüzde 11.7 işsizlik oranı fiili işsizleri kapsamıyor. Fiili işsizleri de katarsak, işsizlik oranı yüzde 17.9'a çıkıyor. Son beş yılda, işsizlik oranları artmıştır.

1- Tarım dışı işsizlik artmıştır. Tarım sektörü işsizliği gizler... Bunun için tarım dışı işsizlik daha gerçekçi bir göstergedir. 2- En fazla genç nüfusta işsizlik artmıştır. Nedeni, eğitimin ideolojik amaçlı ve popülizm için kullanılması, eğitimde iş gücü planlamasının yapılmıyor olmasıdır. Gençlerde işsizliğin ne kadar riskli olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. 3- Hükümetin işsizliği çözmesi için, TÜİK'in açıkladığı 3 milyon 642 bin işsizi dikkate alması yetmez. Geride iş aramayan işsizler var. Özetle Hükümetler bir istihdam politikası oluşturmak ve meseleyi çözmek istiyorsa, işsiz sayısının 5 milyon 976 bin olduğunu ve fiili işsizlik oranının da yüzde 17.9 olduğunu dikkate alması gerekir. 4- İş gücüne katılma oranı artmıştır. Bu oran iş gücünün kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfus içindeki oranıdır. İş gücüne katılma oranı olumlu seyretmiş ve son beş yılda yüzde 48.6'dan, yüzde 52.2'ye yükselmiştir. Yine de bu oran çok yetersiz, zira Avrupa'da aynı oran ortalama yüzde70 dolayındadır. 5- Maalesef istihdamda kadın nüfus olarak Türkiye, dünyada çok geri sıralarda yer alıyor. Avrupa'da yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişirken bizde 2017 Mart ayında yüzde 28.1 oldu. Üstelik beş yıl öncesine göre de düşme var. Düşmenin iki nedeni var... Birisi kadınlar üstünde baskı artıyor... İkincisi de bütçeden para aktarılıyor. Aynı bütçe kaynakları ile para dağıtmak yerine iş yaratılsaydı, aynı zamanda istihdamda artış olurdu. 6- Orta ve uzun dönemde, işsizliği çözmenin ilk adımı, üretimi dışa bağımlı, ithalata bağımlı olmaktan çıkarmak, yatırım eğilimini artırmak ve büyümeyi sağlamaktır. Son beş yılda düşük büyümenin de işsizliği artırdığı anlaşılıyor. İşsizliğin kesin çözümü milli gelirde yüksek büyüme oranları sağlamaktır. (Yazarın 16.06.2017’de Yeniçağ’da çıkan makalesinden alıntıdır.)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test