Mübadele’nin “yarım bıraktığı” bir aşkın öyküsü

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hem Hollywood hem de bağımsız Amerikan sineması, ABD tarihinde iz bırakmış olayları sıklıkla dönem filmlerinde ele alır ve işler. Amerikan İç Savaşı ile ilgili, Vietnam ile ilgili yüzlerce film vardır. Türkiye’de de son yıllarda dönem filmleri daha sık çekilmeye başlandı. Hem nitelik, hem nicelik açısından daha kat edecek çok yolumuz olsa da sinemanın bu janrına ilginin artıyor olması sevindirici.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Başarılı iş insanı Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun Mübadele sırasında kendi ailesinin yaşadığı olayları anlattığı ve yönetmenliğini üstlendiği “İki Yaka Yarım Aşk”, bu kapsamda değerlendirilebilecek bir çalışma. Filmin İstanbul ve Karaburun’un Ambarseki köyünde gerçekleşen çekimleri tamamlandı. 1924 Mübadelesinde anneannesi ve teyzesiyle Selanik’ten İzmir Karaburun’a gelen bir gencin kırık bir aşk hikayesini anlatan filmde Selda Alkor, Sezai Aydın, Zafer Kayaokay Aylin Kumbaracıoğlu, Yağmur Damcıoğlu Namak ve İbrahim Raci Öksüz gibi oyuncular rol alıyor.

Lozan Mübadilleri Vakfı,  Rumeli Yönetici, Sanayici ve İşadamları Derneği gibi sivil toplum örgütleri ile İzmir Karaburun Belediyesi tarafından desteklenen filmin bütçesi Fongogo adlı kitlesel fonlama kanalıyla sağlandı; Hamdi Akın, Özcan Tahincioğlu ve Asaf Güneri gibi iş adamları destek verdi. Folkart, Pegasus, Reis Gıda, Koton, Cezayir İstanbul, Derimod, T Design, Collezione ve  Damat Tween gibi firmalar da filme kurumsal katkı sağladı.

Biz de filmde rol alan oyunculardan, usta sanatçılar Aylin Kumbaracıoğlu ve İbrahim Raci Öksüz ile Devlet Tiyatroları Konak Sahnesi’nin avlusunda buluştuk ve İki Yaka Yarım Aşk’ı dinledik.

Filmin çekimlerini yeni tamamladınız. Keyifli bir çalışma olduğunu tahmin ediyorum. İki Yaka Yarım Aşk’ı ne zaman izleyebileceğiz?

İ.R.Ö.:Evet, gerçekten de çekimler keyifli geçti. İstanbul ve Karaburun’un Ambarseki köyünde çekimler gerçekleştirildi. Şu anda kurgu aşamasında bulunuyor. Filmin Eylül ayında gösterilmesi planlanıyor. Ardından festivallere gidecek.

A.K.:Sanki göremediğimiz ama hissettiğimiz bir güç vardı ve bunun sayesinden her şey yolunda gitti. Çekimlerin yerinde yapılması çok güzel oldu. Ben Nurdan Hanım ve eşiyle bu film vesilesiyle tanıştım ve çok sevdim, çok takdir ettim. Sinema gönüllüleri olarak uğraş veriyorlar. Daha önce çektikleri yapımlar da çok güzel.

Oyuncular için her filmin ayrı bir yeri vardır derler. Sizin için İki Yaka Yarım Aşk’ın anlamı ne oldu?

A.K.:Benim sanat yaşantımda yolum, sinema ile hiç kesişmemişti. Ben tiyatro sahnesine aşık bir insanım. 36 sene boyunca sinema filmlerinde veya dizilerde rol almayı hiç düşünmemiştim. Ama bu projeye Hayır diyemedim. Çünkü ben de bir mübadil torunuyum, o hikayelerle büyüdüm. Kızım da Şehir Tiyatroları’nda oynuyor. Filmdeki ana ve kızını bu ana kız oynasın diye bir fikir ortaya çıktı. Ve biz filmde kızımla birlikte oynuyoruz. Ben kendi anneannemi oynuyorum, kızım yağmur da benim annemi canlandırıyor.

İ.R.Ö.:Hilmi Zafer Şahin aracılığıyla gelen teklif üzerine film projesinden haberdar olduk ve büyük bir memnuniyetle projede yer almayı kabul ettik. Biz Aylin ile 40 yıllık arkadaşız, sınıf arkadaşıyız. Kızı Yağmur da elimize doğdu. Ve şimdi üçümüz aynı filmde oynuyoruz ve bu gerçekten müthiş bir şey bizim için.

A.K.:Zaten bu yüzden Hayır diyemedim. İbrahim de bana “Kaçamazsın, bu iş yapılacak” dedi. E kızım var, 40 yıllık arkadaşım var... Dolayısıyla anneannemin sandıkları açtık. Göç bizim ailemizde hep vardı. Kardeşim ve yeğenlerim de Danimarka’da yaşıyor. Yeğenim orada sinema okudu ve oraya gidiş hikayelerini kısaca filme çekmişti 2012 yılında.

Türkiye sinemasında Mübadele ve benzeri dönem filmleri nicelik açısından yeterli mi?

İ.R.Ö.:Ben sinemamızda geçmişimizle ilgili çok fazla film olmadığını düşünüyorum. Araştırma çalışmaları var, ama bunların sinemaya yansıması yeterli değil. Bizim filmimiz İki Yaka Yarım Aşk bu anlamda önemli. Ancak bu açıdan daha fazla çalışılması gerekiyor. Mevcut çalışmalar daha ziyade kişisel yaşanmışlıklar veya aile kökenlerinin verdiği motivasyonla ortaya çıkıyor. Bizim filmimiz de aslında, Nurdan Hanım’ın ailesinin yaşadığı bir Mübadele öyküsünden ilham alıyor. Kendisi mübadil olmayan veya ikinci, üçüncü kuşak mübadil torunu olmayan ve bu konuya el atıp araştıran ve oyunlaştıran benim bildiğim sadece Cengiz Toraman var. Levent Üzümcü’nün oynadığı tek kişilik Anlatılan Senin Hikayendir adlı oyundan bahsediyorum. Yani sizin dediğiniz şekilde sinemamızın, tiyatromuzun Mübadele gibi tarihimizde önemli izler bırakan olaylara dair eserler ortaya koyabilmesi için bu konudaki araştırmaların kurumsallaşması gerekiyor. Sadece Mübadil torunlarının öznel sebeplerle ilgi duyduğu bir alan olmaktan çıkarak, her kesimden araştırmacıların, senaristlerin çalıştığı bir konu haline gelirse ve yapımcılar, sponsorlar bu işe daha fazla kaynak aktarırlarsa Mübadele ve bunun gibi tarihi konularda çok daha fazla çalışma ortaya çıkabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı. Aldığımız uzman görüşleri, programı açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın görüşleri ile büyük ölçüde çelişiyor. İşte o görüşler…

GÖZLEM, Türkiye bilimin temeli olan “Evrim Teorisi’ni eğitim müfredatından çıkarırken”, Japonya’nın “Dünya’yı değiştirecek” bu büyük hamlesini masaya yatırdı. İşte uzm...

Merkezi yönetim bütçesi, haziran ayında 13.7 milyar lira açık verdi. Ocak-Haziran döneminde bütçe açığı ise 25.2 milyar lira oldu

GÖZLEM, “Hoşnutsuzluğu ve tepkiyi şiddete başvurmadan dile getirmenin yolunu ardına kadar açan” Adalet Yürüyüşü’nü masaya yardı. İşte uzmanların görüşleri…

GÖZLEM, Katar – Türkiye – Suriye üçgenindeki iki ayrı krizi bu hafta da “askeri” uzmanlara sordu; işte cevapları…

Duayen Gazeteci Mehmet Ali Kışlalı, Adalet Yürüyüşü, Maltepe Mitingi ve sonrası konusunda GÖZLEM’in sorularını cevapladı.

Dolar bazında dünyanın en gelişmiş 19 ekonomisinin ve Avrupa Birliği'nin oluşturduğu G-20'nin bu yılki liderler zirvesi Almanya'nın Hamburg kentinde yapıldı. Türkiye'...

Yazarlar