Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mübadele’nin “yarım bıraktığı” bir aşkın öyküsü

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hem Hollywood hem de bağımsız Amerikan sineması, ABD tarihinde iz bırakmış olayları sıklıkla dönem filmlerinde ele alır ve işler. Amerikan İç Savaşı ile ilgili, Vietnam ile ilgili yüzlerce film vardır. Türkiye’de de son yıllarda dönem filmleri daha sık çekilmeye başlandı. Hem nitelik, hem nicelik açısından daha kat edecek çok yolumuz olsa da sinemanın bu janrına ilginin artıyor olması sevindirici.

ENGİN TATLIBAL/GÖZLEM -Başarılı iş insanı Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun Mübadele sırasında kendi ailesinin yaşadığı olayları anlattığı ve yönetmenliğini üstlendiği “İki Yaka Yarım Aşk”, bu kapsamda değerlendirilebilecek bir çalışma. Filmin İstanbul ve Karaburun’un Ambarseki köyünde gerçekleşen çekimleri tamamlandı. 1924 Mübadelesinde anneannesi ve teyzesiyle Selanik’ten İzmir Karaburun’a gelen bir gencin kırık bir aşk hikayesini anlatan filmde Selda Alkor, Sezai Aydın, Zafer Kayaokay Aylin Kumbaracıoğlu, Yağmur Damcıoğlu Namak ve İbrahim Raci Öksüz gibi oyuncular rol alıyor.

Lozan Mübadilleri Vakfı,  Rumeli Yönetici, Sanayici ve İşadamları Derneği gibi sivil toplum örgütleri ile İzmir Karaburun Belediyesi tarafından desteklenen filmin bütçesi Fongogo adlı kitlesel fonlama kanalıyla sağlandı; Hamdi Akın, Özcan Tahincioğlu ve Asaf Güneri gibi iş adamları destek verdi. Folkart, Pegasus, Reis Gıda, Koton, Cezayir İstanbul, Derimod, T Design, Collezione ve  Damat Tween gibi firmalar da filme kurumsal katkı sağladı.

Biz de filmde rol alan oyunculardan, usta sanatçılar Aylin Kumbaracıoğlu ve İbrahim Raci Öksüz ile Devlet Tiyatroları Konak Sahnesi’nin avlusunda buluştuk ve İki Yaka Yarım Aşk’ı dinledik.

Filmin çekimlerini yeni tamamladınız. Keyifli bir çalışma olduğunu tahmin ediyorum. İki Yaka Yarım Aşk’ı ne zaman izleyebileceğiz?

İ.R.Ö.:Evet, gerçekten de çekimler keyifli geçti. İstanbul ve Karaburun’un Ambarseki köyünde çekimler gerçekleştirildi. Şu anda kurgu aşamasında bulunuyor. Filmin Eylül ayında gösterilmesi planlanıyor. Ardından festivallere gidecek.

A.K.:Sanki göremediğimiz ama hissettiğimiz bir güç vardı ve bunun sayesinden her şey yolunda gitti. Çekimlerin yerinde yapılması çok güzel oldu. Ben Nurdan Hanım ve eşiyle bu film vesilesiyle tanıştım ve çok sevdim, çok takdir ettim. Sinema gönüllüleri olarak uğraş veriyorlar. Daha önce çektikleri yapımlar da çok güzel.

Oyuncular için her filmin ayrı bir yeri vardır derler. Sizin için İki Yaka Yarım Aşk’ın anlamı ne oldu?

A.K.:Benim sanat yaşantımda yolum, sinema ile hiç kesişmemişti. Ben tiyatro sahnesine aşık bir insanım. 36 sene boyunca sinema filmlerinde veya dizilerde rol almayı hiç düşünmemiştim. Ama bu projeye Hayır diyemedim. Çünkü ben de bir mübadil torunuyum, o hikayelerle büyüdüm. Kızım da Şehir Tiyatroları’nda oynuyor. Filmdeki ana ve kızını bu ana kız oynasın diye bir fikir ortaya çıktı. Ve biz filmde kızımla birlikte oynuyoruz. Ben kendi anneannemi oynuyorum, kızım yağmur da benim annemi canlandırıyor.

İ.R.Ö.:Hilmi Zafer Şahin aracılığıyla gelen teklif üzerine film projesinden haberdar olduk ve büyük bir memnuniyetle projede yer almayı kabul ettik. Biz Aylin ile 40 yıllık arkadaşız, sınıf arkadaşıyız. Kızı Yağmur da elimize doğdu. Ve şimdi üçümüz aynı filmde oynuyoruz ve bu gerçekten müthiş bir şey bizim için.

A.K.:Zaten bu yüzden Hayır diyemedim. İbrahim de bana “Kaçamazsın, bu iş yapılacak” dedi. E kızım var, 40 yıllık arkadaşım var... Dolayısıyla anneannemin sandıkları açtık. Göç bizim ailemizde hep vardı. Kardeşim ve yeğenlerim de Danimarka’da yaşıyor. Yeğenim orada sinema okudu ve oraya gidiş hikayelerini kısaca filme çekmişti 2012 yılında.

Türkiye sinemasında Mübadele ve benzeri dönem filmleri nicelik açısından yeterli mi?

İ.R.Ö.:Ben sinemamızda geçmişimizle ilgili çok fazla film olmadığını düşünüyorum. Araştırma çalışmaları var, ama bunların sinemaya yansıması yeterli değil. Bizim filmimiz İki Yaka Yarım Aşk bu anlamda önemli. Ancak bu açıdan daha fazla çalışılması gerekiyor. Mevcut çalışmalar daha ziyade kişisel yaşanmışlıklar veya aile kökenlerinin verdiği motivasyonla ortaya çıkıyor. Bizim filmimiz de aslında, Nurdan Hanım’ın ailesinin yaşadığı bir Mübadele öyküsünden ilham alıyor. Kendisi mübadil olmayan veya ikinci, üçüncü kuşak mübadil torunu olmayan ve bu konuya el atıp araştıran ve oyunlaştıran benim bildiğim sadece Cengiz Toraman var. Levent Üzümcü’nün oynadığı tek kişilik Anlatılan Senin Hikayendir adlı oyundan bahsediyorum. Yani sizin dediğiniz şekilde sinemamızın, tiyatromuzun Mübadele gibi tarihimizde önemli izler bırakan olaylara dair eserler ortaya koyabilmesi için bu konudaki araştırmaların kurumsallaşması gerekiyor. Sadece Mübadil torunlarının öznel sebeplerle ilgi duyduğu bir alan olmaktan çıkarak, her kesimden araştırmacıların, senaristlerin çalıştığı bir konu haline gelirse ve yapımcılar, sponsorlar bu işe daha fazla kaynak aktarırlarsa Mübadele ve bunun gibi tarihi konularda çok daha fazla çalışma ortaya çıkabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Firdevs Tunçay

18.08.2017 - 01:38
Engin Tatlıbal'ın GÖZLEM'de yayınlanan " Mübadele'in 'yarım bıraktığı' bir aşkın öyküsü" başlıklı söyleşiyi okuyunca çok heyecanlandım. Çünkü ben de 2. kuşak Kavala mübadiliyim. Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nu yaşanmışlıklardan yola çıkarak mübadil ailesini sinemaya taşıdığı için yürekten kutluyorum. Emeğine, yüreğine sağlık sevgili çalışkan köktaşım! "İki Yaka Yarım Aşk" filmini görebilmek için sabırsızlanıyorum ve filmde rol alan sanatçılara da teşekkür ediyorum. Ben de öğretmenlik mesleğimden emekliye ayrıldıktan sonra mübadil ailemin hikayesini "KALBİM RUMELİ'DE KALDI" adlı kitabımda anlattım. Pia Yayınları'ndan çıkan kitabımın 3. Baskısı da bitmek üzere. Kitabımın senaryolaştırılmasını ben de çokkk isterim. Kim bilir??? Herkese sevgilerimle...
Diğer Haberler

İşte, Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Burhan Özfatura ve Ertuğrul Yalçınbayır’ın görüşleri…

GÖZLEM, bu hayati konuyu masaya yatırdı; “dışarılardan estirilmeye çalışılan ‘iflasa doğru’ iddiasını” tartışanlar da var; “Bu fırsattır, paniklemeyelim, yararlanalım”...

Eski Kıbrıs Büyükelçisi Ertuğrul Kumcuoğlu “Bu operasyon kolay değildir” dedi.

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Website Security Test