Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Amerika’da Türk gıda ürünlerine büyük ilgi

30.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk gıda ürünleri, New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food Show fuarında Amerika’dan ve dünyadan alıcılarla buluştu. Amerika’nın ve dünyanın gıda sektöründeki en önemli etkinliklerinden olan fuarda Türkiye, “partner ülke” olarak yer aldı. Fuarda Ege İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonundaki milli katılım ile 40 firma yer aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük gıda fuarı olan Summer Fancy Food Show, bu yıl 25 ile 27 Haziran 2017 tarihleri arasında 63’üncü kez ABD'nin New York kentinde düzenlendi. Fuarın Türkiye milli katılım organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından 20. kez başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye, 2017 yılında Fancy Food Fuarı’nda Partner Ülke olarak yer aldı. Bu sayede fuar organizatörü tarafından fuara süresince ziyaretçilere dağıtılan tüm resmi fuar promosyon malzemelerinin üzerinde ülkemiz logosunun yer alması sağlanırken, fuarda yaklaşık 50 bin ziyaretçi her ortamda Türkiye logosu ile karşılaştı ve Türkiye adına önemli bir algı yaratılmış oldu.

Yaklaşık 180 bin ürünün sergilendiği fuarda 55 ülkeden bin 70’i yabancı, 2 bin 500 ün üzerinde firma yer aldı. Fuarı 50 binden fazla ziyaretçi gezdi. Türkiye milli katılım organizasyonu EİB tarafından gerçekleştirilen fuara 40 Türk firması katıldı. Ayrıca 2017 yılında partner ülke olunarak Türkiye’nin geniş katılımı sağlandı. Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve Ticaret Ataşesi Özgür Çelikel fuarı ve katılımcı firmaları ziyaret etti.

Dünyanın en önemli gıda ithalatçı ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri'ne Türkiye’den yoğun bir şekilde gıda ve tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdiğini belirten EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin ABD’ye gıda ürünleri ihracatının 2016 yılında 755 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini, hedeflerinin bu rakamı 2 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Summer Fancy Food Show’da Ege İhracatçı Birlikleri’ni EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Moiz Hemsi ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep temsil etti.

‘ABD İÇİN İHRACAT HEDEFİMİZ 2 MİLYAR DOLAR’

Nurettin Tarakçıoğlu (EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı, Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı):Amerika Birleşik Devletleri, yıllık yaklaşık 130 milyar dolar gıda ürünleri ithalatı yapıyor. ABD’nin gıda ithalatından 2 milyar dolarlık pay almak için Summer Fancy Food Fuarı Türk gıda ihracatçıları açısından hayati öneme sahip, çok değerli bir fuar. 2017 yılında bu yüzden tanıtıma ağırlık verdik ve Partner Ülke olarak fuarda yerimizi aldık. Fuar Açılışında Türkiye'ye teşekkür edilmesi, ilişkilerin daha ileri boyutlara ulaşacağının göstergesidir. Türkiye’den ABD’ye ihracatı yapılan başlıca ürünler olarak kuru meyveler, kurutulmuş domates, konserve ürünler ve şekerli mamuller ön plana çıkıyor. Summer Fancy Food Fuarı’nda da Türkiye'den kuru meyveden turşuya, helvadan kurutulmuş domatese, baharattan hazır yiyeceklere birçok ürün ihracatçısı firma, ürünlerini sergiledi.

‘TÜRK GIDA ÜRÜNLERİNİN BİLİNİRLİĞİNİ ARTIRIYORUZ’ 

Birol Celep (Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı):Türk gıda ihracatçılarımıza yeni kapılar açacağına olan inancımızla gerçekleştirdiğimiz, gıda sektöründe tüm dünya tarafından önemsenen bu ünlü fuarda 530 metrekarelik alanda yerimizi alarak 40 firma ile katılım sağladık. Türk gıda ürünlerinin tüm dünyada bilinirliğini artırıyor ve bu bilinirliğin daha da artması amacıyla tanıtım faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

‘BÖLGE PAZARLARI İÇİN CİDDİ FIRSATLAR BARINDIRIYOR’

Moiz Hemsi (Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı):Amerika Birleşik Devletleri’nde 60 yıldan uzun süredir düzenlenmekte olan Summer Fancy Food Fuarı, Türkiye’deki gıda üreticilerinin uzun yıllardır yoğun ilgi gösterdiği bir fuar. Türk gıda ürünlerinin küresel bilinirliğinin artırılması için Summer Fancy Food Fuarı, Kuzey Amerika pazarları için ciddi fırsatlar barındıran bir etkinlik olarak Türk gıda sektörüne de değer katıyor.

SUMMER FANCY FOOD  SHOW’A KATILAN TÜRK FİRMALARI

Ak-İmpeks, Ark Konservecilik, Armada Gıda, Aroma Bursa Meyve Suları, Avod Kurutulmuş Gıda, Avşarlar Kuruyemiş, Berkiz Gıda, Beşsan Makarna, Cizmeci Gıda, Denimeks Gıda, Dfs Gıda, Elvan Gıda, Euro Gıda, Fine Food, Göçmez Tarım, Günaydınlar Organik Tarım, Hemsi Tarım Ürünleri, K.F.C. Gıda, Kalkan Organik Tarım, Kırlıoğlu Tarım Ürünleri, Kilikya Şalgam İçecek, Konya Şeker, Korhan Pazarlama, Mevsim Gıda, Muratbey Gıda, Mübay Seracılık, Narin Bys Dış Ticaret, Oraklar Gıda, Royal Foods, Seyrek Tarım Ürünleri, Sibaş Gıda, Şimşek Bisküvi, Tasco Gıda, Tayas Gıda, Ticaret ve Sanayi Kontuvarı TAŞ, Tukaş, Uygun Zeytinyağı Monteida Olive Oil, Ünsoy Tarım Ürünleri, Venus Biskuvi, Yonca Gıda.

‘BAHARAT İHRACATINDA EGE BÖLGESİ LİDER’

Türkiye, 2016 yılında 175 milyon dolarlık baharat ihracatı yaparken, bu ihracatın yüzde 79’unu Egeli ihracatçılar gerçekleştirildi. Amerika Birleşik Devletleri ise; 27 milyon 887 bin dolar ile en fazla baharat ihraç ettiğimiz ülke konumunda.

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre, Egeli ihracatçılar, 2016 yılında baharat ihracatından 137 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı.

Türkiye’nin baharat ihracatı 2015 yılında ise; 153 milyon dolar olmuştu. Baharat ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 14 artış gösterdi.

Dünya genelinde sağlıklı beslenmenin yükselen değer oluşu Türk baharatlarına olan ilgiyi her geçen gün arttırıyor.

Kekik, defne ve kimyon zirvede

Baharat ihracatında ilk iki sırada kekik ve defne yer alıyor. Türkiye, defne ve kekik üretiminde aynı zamanda dünya lideri. Yemeklere lezzet katan kekik ihracatından Türkiye, 2017 yılında 60 milyon 750 bin dolar döviz elde etti.

Kekik ihracatını, yemeklere tat veren başka bir baharat defne yaprağı izledi. Türkiye, 2016 yılında defne yaprağı ihracatından 40 milyon 169 bin dolar kazandı.

Özellikle et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kimyon, baharat ihracatında listenin üçüncü basamağında yer buldu. Türkiye, 2016 yılında 11 milyon 138 bin dolarlık kimyon ihraç etmişken, 2017 yılında yüzde 106’lık rekor artışla 23 milyon 20 bin dolarlık kimyon ihraç etme başarısı gösterdi.

Soğuk algınlığına karşı en çok tükettiğimiz şifa kaynağı olan adaçayı ihracatımız ise 7 milyon 713 bin dolar oldu.

ABD birinci sırada

Türkiye’nin baharat ve şifalı otlar ihracatında Amerika Birleşik Devletleri lider durumda. 2015 yılında 22 milyon 162 bin dolarlık baharat ve odundışı orman ürünleri ihraç ettiğimiz ABD’ye ihracatımız 2016 yılında yüzde 26 artış gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan baharat ve odundışı orman ürünleri ihracatının yüzde 91’ini Ege İhracatçı Birlikleri üyeleri gerçekleştirdi. Bu başarıda Ege İhracatçı Birlikleri’nin 1998 yılından bu yana Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu düzenlediği ABD’nin en büyük gıda fuarları arasında yer alan Summer Fancy Food Show Fuarı’nın büyük payı var.

ABD’ye ihracatta 13 milyon 145 bin dolarlık tutarla kekik ilk sırada yer alırken, kimyon ihracatı 4 milyon 506 bin dolar, anason 4 milyon 444 bin dolar, defne yaprağı 2 milyon 880 bin dolar ile ihracatta pay aldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Filiz Eczacıbaşı, Erkan Sevinç'e 32. Uluslararası İzmir Festivali'ni anlattı

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test