Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

G-20’ye protestolar damga vurdu

14.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar bazında dünyanın en gelişmiş 19 ekonomisinin ve Avrupa Birliği'nin oluşturduğu G-20'nin bu yılki liderler zirvesi Almanya'nın Hamburg kentinde yapıldı. Türkiye'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı zirve iki gün sürdü. Zirvenin en önemli maddesi olarak iklim değişikliğiyle mücadele öne çıktı. GÖZLEM adına zirveyi izleyen Dr. Zeki Hozer, izlenimlerini yazdı:

Dr. Zeki Hozer: Birçok insan için, zirveden hafızalarda kalan, herhalde Hamburg’u allak bullak eden protestolar oldu. Yangınlar, yağmalamalar ve dumanlar içinde kalan bir kent. Öyle ki G20 protestolarını organize eden liderlerden Andreas Blechschmidt, ’’Protestolardan amacımız, açlık ve savaşların sorumlularının buradaki liderler olduğunu dünya kamuoyuna açıklamaktı. Asla süpermarketlerin yağmalanmasını ve otomobillerin yakılmasını hedeflemedik’’demek zorunda kaldı. Hamburg’da görüştüğüm tüm sakinler, G20 zirvesini kente getiren Şansölye Merkel ve Belediye Başkanı Olaf Schol’e tepkilerini dile getiriyordu.

Tekrar zirveye dönersek, bilindiği gibi, G20, 1999 yılındaki Asya ekonomik krizi sonrası, G7’nin bir projesi olarak gündeme geldi. Önce Ekonomi ve Maliye Bakanları seviyesinde başlayan görüşmeler, 2008 küresel krizi sonrası devlet ve hükümet başkanlarının katılımı düzeyine çıktı. Esasında ABD, Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Hindistan, Arjantin, Brezilya, Japonya, Güney Kore, Meksika,  Kanada, Endonezya, Avustralya, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye olmak üzere 19 ülkeyi kapsayan organizasyona Avrupa Birliği, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, Uluslar arası Çalişma Örgütü ve Birleşmiş Milletler de daimi katılımcı. Hamburg Zirvesine, ayrıca Afrika Birliği dönem Başkanı Alpha Konte, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, ile İspanya, Norveç, Singapur ve Vietnam başbakanları Mariano Rajoy, Enna Solberg, Lee Hsien Loong ile Nguyen Xuan Phuc özel davetli olarak bullundular.

Zirve için gündemi ev sahibi ülke, üye ülkelerle istişare yaparak belirliyor. Zirveden altı ay önce başlayan alt komisyon çalışmaları son on günde olgun hale getiriliyor. Ev sahibi Almanya 4 ana gündemi önerdi: Küresel Büyüme ve Ticaret, İklim, Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma, Göç, Sağlık ve Afrika ile İşbirliği, İstihdam, Dijitalleşme ve Kadın. Tüm bu konular, dört ana oturum halinde ele alındı. Bizim de katıldığımız “Sağlık” oturumunda, küresel sağlık sistemlerinin geliştirilmesi ve standartifizasyon ile küresel entegrasyonu, salgın hastalıklar ile mücadele ve antibiyotiklere dirençli mikroplar ile savaş konuları ana başlıkları oluşturdu.

Genel ekonomi ile ilgili olarak üzerinde en çok durulan ise, dünya finans piyasalarının istikrarı ve adil olmayan ticaret ile serbest ticaret önündeki korumacılığa karşı mücadele yöntemleri idi. Tüm liderler bu konuda hemfikir idiler. Böylelikle, Trump, önce Amerika söyleminden geri adım atmış oldu! Ancak Trump, iklim korumasına yönelik 2015 Paris antlaşmasından çıkma kararında direndi.

Terör finansmanı, para aklama, yolsuzlukla mücadele ve küresel güvenlik gibi temel maddeler bir tarafa bırakılırsa kadınların ekonomik hayata daha fazla katılımının sağlanılması için teşvikler ile çalışma hayatında sosyal güvenlik ve çevre standartları için getirilen öneriler yaratıcı idi. Dijitalleşme ise ekonomik büyümenin ve sosyal gelişmenin en büyük itici güçlerinden birisi olarak ele alındı. Bu konuda kişisel verilerin gizliliği ve bilişim güvenliği için küresel  normaların gerekliliği özellikle vurgulandı.

Suudi Arabistan Kralı Selman ile Brezilya Başkanı Temer’in ülkelerindeki iç sorunlar nedeni ile katılmadığı zirvenin en ilgi gösterilen lideri Çin Başkanı Xi Jinping oldu. En sempatik ve alçak gönüllü liderler ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Hindistan Başbakanı Narendra Modiidiler. İngiltere Başbakanı Teresa May, herhalde Brexit nedeni ile çok dalgın. Fransa Başkanı Macron ise kazandığı tek kişilik seçim başarısı ile gıpta ile takip edilen liderler oldular. En silik ya da varlığı hissedilmeyen liderlerin başında ise Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Güney Kore Lideri Hwang Kyoahn ve Endonezya'yı temsil eden  Joko Widodo vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a uluslararası basın ve Alman medyasının ilgisi dorukta idi. Ya manşetlerde ya da iç sayfanın tamamını dolduran formatta verdiler.

Zirvede alınan kararların bağlayıcılığı ve yaptırımı olmasa bile yerel ve global etkilerinin olduğu aşikar. Nitekim Trump ve Putin’in ilk yüz yüze buluşması sonrası devreye giren Suriye ateşkesi buna örnek oldu.

Sonuç olarak, Henzig Vöpel ve Gabriel Felbermayr’in de vurguladığı gibi liderler açıkça söylemese bile gelecek yıllar, Amerika’nın başı çekeceği ekonomik politikaların ulusallaştırılması ve himayeciliğin artması paralelinde, küreselleşmenin ve mal /hizmet dolaşımının sınırlanacağı ve böylelikle oluşacak tüm boşlukların Çin tarafından dolduracağı bir gelecek bizi bekliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İşte, Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Burhan Özfatura ve Ertuğrul Yalçınbayır’ın görüşleri…

GÖZLEM, bu hayati konuyu masaya yatırdı; “dışarılardan estirilmeye çalışılan ‘iflasa doğru’ iddiasını” tartışanlar da var; “Bu fırsattır, paniklemeyelim, yararlanalım”...

Eski Kıbrıs Büyükelçisi Ertuğrul Kumcuoğlu “Bu operasyon kolay değildir” dedi.

Ali Naili Erdem, Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek ve Ertuğrul Yalçınbayır, adayları yorumladı ve not verdiler…

“Yürürlüğe konan ekonomik uygulamalarla krizin atlatılamayacağı” görüşünde birleşen uzmanların uyarılarını “Ekonomi Yönetimi” duymuyor…

Website Security Test