Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşte, Maliye Bakanı’nın vergi açıklamalarının şifreleri…

28.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, Naci Ağbal’ın “Vergiler yüksek” diyerek başladığı açıklamalarının satırbaşlarını uzmanına sordu. Burak Oğuz tek tek cevap verdi ve yorumladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ÖTV, KDV ve kurumsal vergilerin geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal, otomobil, sigara ve içkide verginin gerçekten çok yüksek olduğuna dikkat çekti ve “Artık artış yok” mesajı verdi. Ağbal, dronelara ÖTV getirmeye, yapılandırmadan faydalanmayanlara ise tahsilat ziyaretine hazırlanıyor.

Ağbal, kurumlar vergisi oranları ve kazançlardan düşülen giderlerle ilgili esnafa iki müjde birden verdi. Bir işletme sahibinin ailevi harcamaları dahil bütün giderlerini kazancından düşebilmesine yönelik çalışma yapacaklarını açıklayan Ağbal, “Diyelim ki bir kunduracı işletme hesabı esaslarına göre defter tutuyor. Onun da belki belli ailevi harcamalarını işletme gelirinden düşmesine imkân verebiliriz. Ama bunun şartları, kuralları ne olabilir, buna bir harcama tavanı getirilebilir mi? Bunu tartışmak lazım. Bu yolla aslında kayıt dışılıkla da mücadele etmiş oluruz. Arkadaşlara talimat verdim özellikle gelirden düşülebilecek harcamaların genişletilmesi ve ailevi harcamaların da belli oranlar dahilinde gelirden düşürebilmesiyle ilgili belli bir çalışma yapacağız” dedi.

Vergi indirimi gündemde

Bakan Ağbal, yüzde 20 seviyesinde bulunan kurumlar vergisi oranlarının düşürülmesi konusunun da yine tartışılması gereken bir konu olduğunu vurguladı. Global krizden sonra ülkelerin arasındaki ekonomik rekabet içerisinde vergi rekabetinin gittikçe önem kazandığına dikkat çeken Ağbal, şunları söyledi: “Yani Trump’ın bir anda kurumlar vergisini düşürmesi tesadüf değil. Biz 2006 yılında kurumlar vergisi oranını yüzde 33’den yüzde 20’ye indirdik. Ama ben geçen gün bir tablo çıkarttım, şimdi bizden daha aşağı olan ülkeler var. Bence tartışmamız lazım. Kurumlar vergisi oranı Türkiye’de son derece önemli bir faktör. Bazı ülkelerde, mesela İrlanda’da yüzde 12, Macaristan’da yüzde 19, farklı farklı oranlar var.”

Yapılandırmayana ziyaret var

Devletin sağladığı bütün olağanüstü imkanlara rağmen adeta devlete meydan okurcasına ‘Borcumu ödemiyorum’ diyenlerin üzerine gideceklerini vurgulayan Ağbal, “Bakacağım gerçekten zor durumdaysa bu insanlara yapılandırmaya müracaat etmemiş olsa bile tecil müessesini kullanacağız. Ama gittik baktık durumu gayet güzel, parasını ödeyebiliyor, tıkır tıkır araba alıyor, ev alıyor oh işler çıtırında. İşleri çıtırında olup vergi ödemeyenin üzerine gideriz. Kusura bakmasın benim eğer onun üzerine gitmezsem vatandaş bana hesap sorar” diye konuştu.

KDV reformu 1 Ocak’ta

Maliye çalışanlarının KDV reformu konusunda inceleme yapmak için İngiltere’ye gittiğini ve 4-5 gün orada kalacaklarını ifade eden Ağbal, “Şu ana kadar TÜSİAD’dan bir sunum aldık, Vergi Konseyi’nden bir sunum aldık, bugün TİM’den bir sunum aldık, MÜSİAD’dan bir sunum aldık. Vallahi ben 1 Ocak 2018’de eğer böyle bir milat kabul edip kronometreyi sıfırdan açabilecek bir sistem yapabilirsek çok güzel olur” dedi.

Dronelar ötv ile uçacak

Otomotivin ÖTV’sini artık arttırmayacaklarını belirten Ağbal, “Ben sadece bu dronelara mı ÖTV getirsek diye düşünüyorum. Bu droneların sayısı artıyor, dronelarda ÖTV yok, dolayısıyla bu dronelar uçuyor havada, onların da ÖTV’si yok, ÖTV gelebilir onlara” dedi.

İçki ve sigarada vergi çok yüksek

2017 yılı içerisinde dolaylı vergilerde herhangi bir artış yapmayacaklarına belirten Maliye Bakanı Ağbal, “Ben bile bu noktaya geldiysem bu önemli yani. Artık otomobil vergilemesinde, tütün vergilemesinde, alkollü içeceklerin vergilemesinde gerçekten vergi oranları çok yüksek seviyelerde. Yıllardır bu işi en fazla arttıran, bu işlerin içerisinde çalışan bir insan olarak ben bile bakıyorum artık bu oranlar gerçekten yüksek. Tütünde de benzeri bir hadise var. Bu süreçte bizim daha fazla kayıt dışı ekonomiye odaklanmamız lazım. Vergi toplama faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması lazım” dedi.

İ. Burak Oğuz (Yeminli Mali Müşavir) – Maliye Bakanı Ağbal, ilginç bir çıkış yaparak vergi kanunlarındaki sorunları gündeme getirdi. Özellikle Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu başta olmak üzere, vergi sistemden kendilerinin de memnun olmadığını ve yeni bir reform çalışması içinde olduklarını ifade etti.

Mükelleflerin yıllardır şikayet ettiği aksaklıkların Ağbal tarafından dile getirilmesi son derece dikkat çekici. Yıllardır kronikleşen sorunların çözümlenerek Türkiye’nin ayağındaki prangalardan kurtulması adına son derece önemli düzenlemeler geliyor.

KDV sil baştan

KDV tüketim üzerinden alınan dolaylı bir vergidir. Mal veya hizmet satan mükellefler, tüketiciden KDV’nin tahsil edilerek devlete ödenmesinden sorumludurlar. Ancak, tahsil edilen KDV bir finansman aracı olarak görülmekte ve daha az ödemek ya da hiç ödememek için mükellefler, halk dilinde naylon fatura denen yola başvurmaktadır. Devlet de milyarlarca lira alacağını tahsil edememektedir.

İhracatçıların KDV iadelerinde sorunlar yaşanmaktadır. KDV’yi peşin ödeyip üretim yapan ihracatçı,KDV iadesi için müracaat ettiğinde süreç gereğinden fazla uzamakta ve mağduriyetler oluşturmaktadır.

Malın yüksek KDV oranından alınıp düşük KDV’den satılması ayrı bir sorundur. İnşaat gibi bazı sektörlerde girdiler yüzde 18 KDV oranına tabi iken, satışı ise yüzde 8 KDV’den yapılmaktadır. Tahsil edilemeyen KDV, önemli bir maliyet oluşturmaktadır.

Toplumun temel ihtiyaçlarını oluşturan eğitim ve yiyecek harcamalarındaki KDV oranlarının gözden geçirilmesi yerinde olacaktır.

Bir yandan yatırımlar teşvik edilirken, diğer taraftan yatırım esnasında KDV alınmaması mantıklı değildir. Yatırımcılar, ek vergi yüklerinden olabildiğince arındırılmalıdır.

Tüm bu iyileştirme düzenlemeleri yapılırken de KDV'yi yanlış beyan etmekte ısrar edenler ağır cezalar ile karşı karşıya kalacaktır.

Kurumlar Vergisi oranı düşürülecek

Şirketler için kurumlar vergisi yüzde 20; bir lira ya da bir milyar lira kazansanız fark etmiyor, oran sabit. Türkiye yatırım yerine göre 6 farklı bölgeye ayrılmış ve her bölge farklı oranlarda teşviklerden yararlandırılmaktadır. Kurumlar vergisine yatırım bölgesine göre yüzde 90’a varan oranda indirim uygulanmaktadır. Teşvik sistemimizin beklenen sonuçları vermediği herkesin kabulüdür. Kurumlar vergisi oranlarında sektörlere veya bölgelere bağlı olarak yapılacak radikal indirimler; etkili olacaktır.

Bununla birlikte, uluslararası rekabet açısından, özellikle doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmek için genel kurumlar vergisi oranın düşürülmesi Türkiye’yi öne çıkaracaktır.

ÖTV el yakıyor

Özel Tüketim Vergi (ÖTV) oranları otomobil, tütün ve alkollü içeceklerde çok yüksek. Bütçe gelirleri içindeki vergi tahsilatlarında ÖTV en önemli kalem. Vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 26’sı ÖTV’den oluşuyor. Burada bir indirim yapmak kolay olmayacak. Ama şu da bir gerçek; yüksek ÖTV oranları kaçakçılığı özendiriyor. Milyonlarca lira değerinde lüks araçlar yurda kaçak yollardan sokuluyor.Kaçak içki imalatı patlamış durumda. Kaçak içkiden ölenler cabası. Yakalanan kamyon kamyon kaçak sigaralara rağmen hala neredeyse her köşe başında satışlar devam ediyor. ÖTV oranlarında yapılacak indirim; siyasi iradenin kaçakçılıkla sıkı ve samimi mücadelesi ile başarılı olacaktır.

Esnaf özel giderlerini vergiden düşebilecek

Türkiye’de vergi, iki farklı şekilde hesaplanıyor. Bir tanesi gerçek kar üzerinden. Diğeri de vergi dairesinin istediği kar üzerinden. Bundan dolayı birçok gideri vergi dairesi kabul etmiyor.

Bir muhasebeci işini yaparken kullandığı aracına boya yaptırdığı zaman gider olarak yazabilirken; yine mesleğini icra ederken giydiği takım elbise ve ayakkabı gider olarak kabul edilmiyor.

Esnaf, kazancını işyerinden sağlıyor. Doğal olarak ailesinin geçimini de bu işyerinden elde ettiği gelirden karşılıyor. Ama ailesi için yaptığı harcamalar vergiden düşülemiyor.

Esnafın özel ve ailevi harcamalarının belirli koşullarda vergiden düşülmesi kazancın doğru tespit edilmesi ve harcamaların kayıt altına alınması açısından yerinde olacaktır.

Yapılandırmadan yararlanmayanlara tahsilat ziyareti

Halk dilinde “af” olarak bilinen yapılandırma düzenlemeleri tüm eleştirilere rağmen sürekli karşımıza gelmeye devam ediyor. Cumhuriyet tarihimizde toplan 33 adet vergi affı çıkarılmış. Ortalama 33,45 ayda bir af çıkarılmış. Ödemelerin 36 ayda yapılabileceğini düşünürsek; bir af ödemesi bitmeden yeni bir af çıkıyor diyebiliriz. Bu durum vergisini düzenli ödeyenler üzerinde olumsuz bir motivasyon yaratırken; art niyetli olanları da teşvik etmektedir.

Maliye idaresinin yapılandırmadan faydalanmayanlara “tahsilat ziyaretine” gidecek olması önemlidir. Özellikle art niyetli davranıp, vergi aflarına güvenen ya da aleni vergi kaçırarak haksız rekabet yapanların mutlaka üzerine gidilmelidir. Ancak, tüm iyi niyet ve çabalarına rağmen zor duruma düşüp vergisini ödeyemeyenlerin doğru tespit edilerek; şartlarının daha da ağırlaştırılmamasına özen gösterilmelidir.

Drone’lere ÖTV doğru mu?

Droneların sayısı arttığı için ÖTV getirilmesi planlanıyor. Çok satılırsa vergi koy, az satılırsa gerek yok.  Vergi mantığını doğru bulmuyorum. Kaldı ki, endüstri 4.0’ın konuşulduğu günümüzde elektronik cihazların vergi ile cezalandırılması son derece yanlış. Aksine, üretim de kullanılacak dronelerin teşvik edilmesi daha doğru olacaktır.

Dronelerin kullanım alanı çok yaygın. Gelişmiş tarım işletmelerinde ileri teknoloji yazılımlarla desteklenen Droneler tamamen otomatik olarak sabah programlanan saatte havalanıp arazi üzerinde uçarak, o gün hasat yapılacak olgunluğa gelen ürünlerin tespitini yapıp, üretim planlamaya ve sevkiyata gereken bilgileri aktarmakta ve böylece işletmenin karlılığına büyük katkı sağlamaktadırlar.

Ağbal’ın tespitleri ve özeleştirileri yerinde ve önemlidir. Ancak, erken seçim söylentilerinin arttığı şu günlerde 2019 seçimlerinin arifesinde bu düzenlemelerin ne kadarı hayata geçirilebilir, hep birlikte göreceğiz. Umalım ki, siyasi irade popülist söylemler yerine gerçekçi eylemler sergilesin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM bu soruyu uzmanlara sordu, işte Hikmet Sami Türk, Namık Kemal Zeybek, Ertuğrul Yalçınbayır, Yekta Güngör Özden, Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Can Pulak, Muzaffer Tunça...

Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM’in, ülke için açılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümetli” yeni sayfa ve CHP’deki kavga konusundaki sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

Ana Muhalefet, ülkenin çok kritik bir döneminde, “bölünme işaretleri” veriyor; GÖZLEM durumu uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Uzmanlar, GÖZLEM’in “Kritik eşiğin aşılabilmesi için ne yapılmalı” sorusuna cevap verdiler. İşte görüşleri…

İçişleri Bakanı’nın “Şehit Cenazeleri, parçalanan CHP çelenkleri konusundaki tutumunu” uzmanlara sorduk. İşte cevapları…

Yazarlar
Website Security Test