Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni partinin adı yok ama gördüğü ilgi çok

25.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İki duayen siyasetçi, Ali Naili Erdem ve Namık Kemal Zeybek, yeni parti ile ilgili görüşlerini GÖZLEM için yazdılar. İşte o görüşler…

Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) ihraç edilen Meral Akşener önderliğinde kurulacak yeni partide hızlı gelişmeler yaşanıyor. Kurultay sürecinde MHP’de Genel Başkanlığa adaylını açıklayan Koray Aydın, düzenlediği basın toplantısında MHP'den ayrılıp Meral Akşener'in kuracağı yeni partiye katılacağını duyurdu. Aydın, bir gün sonra ise katıldığı bir televizyon programında “2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylarının Meral Akşener olduğunu” açıkladı.

Bu arada Meral Akşener'in kuracağı partinin genel merkez binası da belli oldu. Yeni parti için Çankaya Mustafa Kemal Mahallesi'nde boş bir bina kiralandı.

Başta Ümit Özdağ olmak üzere, MHP’den ayrılan, ihraç edilen milletvekillerinin de desteklediği yeni partinin genel merkez binasının fotoğrafları, binanın bulunduğu mahallenin adının da altı çizilerek, Akşener'e yakın sosyal medyadaki hesaplardan paylaşıldı. Meral Akşener, tüzük çalışmalarının sürdüğünü ve partinin 15 Ekim’e kadar kurulacağını söyledi.

Ne var ki, siyasi çevreler başta, “yeni bir partiyi heyecanla bekleyen” büyük kitleler, asıl “yeni partinin adını, kurucu olarak kimlerin yer alacağını ve de parti programını” merak ediyor. Bu konuda çeşitli haber, iddia ve spekülasyonlar var ama Akşener ve arkadaşları ser verip, sır vermiyor, dahası bu konudaki “başarısızlığı” sebebiyle basını eleştiriyor.

'Cumhurbaşkanı adayımız Meral Akşener'

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye sert eleştirilerde bulunan Koray Aydın, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu programda, cumhurbaşkanı adaylarının Meral Akşener olduğunu açıkladı. Aydın’ın açıklaması üzerine İsmail Küçükkaya, “Doğru anladım değil mi? Meral Akşener aday olacak…” diye sordu. Koray Aydın da ‘Evet’ cevabını vererek, Tayyip Erdoğan ile Meral Akşener’in isimlerinin olduğu anketlerin hiçbirinde Erdoğan birinci turda seçilecek çoğunluğu alamadığını belirtti. Meral Akşener’e oy vereceğini belirten en büyük kitlenin AKP’den olduğunu anlatan Aydın, MHP’den ayrılık konusuna da “Buna mecbur kaldım. Çünkü MHP, AKP’nin içinde eriyecek” dedi.

“MERKEZ SAĞ DEĞİL, MERKEZ PARTİYE İHTİYAÇ VAR”

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı) -  Türkiye’nin siyasi yelpazesinde boş olan taraf, merkez sağ değil, merkez patidir. Kurulacak olan siyasi partinin Türkiye’nin bütününü kucaklaması lazımdır. Ne mezhep ne de etnik ayrılıklara itibar etmeden bu bayrağın altın bir ve beraber olma mutluluğunu duyan herkese ‘evet’ diyen bir siyasi partiye ihtiyaç var. O itibarıyla sadece mazide belli siyasi partinin içinde olanları bir araya getirecek bir teşkilatlanma o siyasi partiyi meclise taşır ama iktidar yapmaz. Siyasi partiler esasında denge partisi olmaya mecburdur. Denge partisi de kitle partisidir. Türkiye’nin sosyal yapısı sınıflara ayrılmadığı içindir ki vatanın bütünlüğü üzerinde yaşayan herkesi aynı değerde görme mecburiyeti vardır. Bunu yapmadığı takdirde o siyasi parti lokal kalmaya mahkumdur.

Gelişmiş olan ülkelerin hali hazırdaki siyasi yapısını tetkik ettiğimiz zaman biraz evel söylediğim niteliklere sahip olduklarını görüyoruz. Yani ülkelerini bütünüyle kucaklayan çağdaş olmanın gereklerini yerine getirmeyi vazife edinen bir siyasi algıya sahip oldukları görülmektedir. Meral Hanım Efendi şu anda bir ümit kapısıdır. Toplum bu ümit kapısının açık ve aydınlık olmasını beklemektedir. Bu kapıdan içeriye girmek isteyenler için kapıyı daraltırsanız o zaman sizin koyduğunu Cumhurbaşkanlığı bir hedeften öteye gidemez. Bu tıpkı doğmamış çocuğa don biçmek gibidir. Yahut çayı görmeden paçaları sıvamak gibidir.

Meral Hanım’ın öncülüğünde başlatılan siyasi parti hareketi için halkın kanaatleri her gün değişiyor. Koray Aydın’ın teşkilattan sorumlu genel başkan olmadan önceki kanaat ile teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı olduğunun açıklanmasından sonra yapılan yorumlar farklıdır. O itibarla Meral Hanım’ın toplayıcı bir cazibe unsuru haline gelecek bir davranışın içinde olması lazım. Halk yeni bir siyasi parti istiyor. Kara sevda gibi istiyor.”

 “MHP’NİN DEVAMI GÖRÜNTÜSÜ VERİLMEMELİ”

Namık Kemal ZEYBEK (Eski Kültür Bakanı) - Meral Akşener’in hareketi şu anda bile kamuoyunda tutmuş görünüyor. Bu tür hareketlerde dalgalanmalar olur. Harekete katılanların getirdikleri de götürdükleri de olur. Bu tabi bir durumdur. Kurucular listesi belli olduğu zaman listede bulunanların getirdikleri de götürdükleri de olur. Ana hattı itibariyle ben Meral Akşener’in başında bulunduğu bir partinin tutacağını ve barajı çoktan aştığını düşünüyorum. Türkiye’de siyasetin daha sağlıklı yerlere oturması bakımından da bu hareketi yararlı görüyorum. Başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Bu parti AKP’nin kuruluş günlerini örnek almasını diliyorum. AKP, Refah Partisi’nden koptu ama daha geniş bir kitleyi bünyesine aldı. Bir ANAP görüntüsü verdi, başarısı da ona bağlı. Meral Hanım güçlü bir kişilik olarak geniş bir yelpazeyi alacak diye düşünüyorum. MHP’nin devamı gibi bir görüntü verirse bu başarıyı engeller, doğru da olmaz. MHP’nin devamı gibi bir görüntü Meral Hanım’ın da imajını zedeler. Cumhuriyet değerlerine bağlı bir siyasi hareket olmasını diliyorum.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM, “bu süreci” masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; işte görüşleri…

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) değişmesine rağmen parti içi muhalefet sürüyor.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı, siyaset, ekonomi ve dış politika uzmanlara sordu, işte cevapları…

İki muhalefet partisindeki gelişmeleri, GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Toplumda adeta güven bunalımı yaşanıyor. Her geçen gün artan şiddet olaylarında ağır yaralananlar kadar, hayatını kaybedenler de oluyor. Ekonomik krizin zararları, ail...

Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM’in, “ABD ile gerginlik, Türkiye ve İran’a ABD yaptırımları, CHP ve İYİ Parti’deki gelişmeler” ile ilgili sorunlarını cevapladı. ...

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. Cevaplar “CHP ve Muharrem İnce yönünden” iç açıcı değil!..

Yazarlar
Website Security Test