Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çanakkale’den yükselen çığlık: “Yargıda da adalet!”

29.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 57. Alay yolundan Conkbayırı’na yapılan 6 kilometrelik yürüyüşün ardından anıta, üzerinde 'Adalet' yazılı çelenk koyarak “Onlar hayatlarını verdiler, bizler de çocuklarımıza güzel bir Türkiye vermeliyiz” dediği Adalet Kurultayı için uzmanlar neler dediler; işte görüşleri…

Çanakkale savaşlarının yaşandığı Ecaabat Kocatepe bölgesinde yapılan kurultayda binlerce kişi katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu’un açılış konuşmasıyla başlayan 4 günlük “Adalet Kurultayı”nda 8 başlıkta belirlenen konu başlıkları tartışıldı.

Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "Biz gerginlik, kavga istemiyoruz. Kendi ülkemizde huzur içinde barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz adaletli bir Türkiye istiyoruz. Enis Berberoğlu'nun tutuklanması bardağı taşıran son damla oldu.

Çanakkale destanını yazanların topraklarındayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ön sözünü yazdığı topraklardayız. Ve onlar Çanakkale savaşını verenler hep birlikte mücadele ettiler. Türkiye’nin bütün illerinden, görüşlerinden, inançlarından insanlarımız bu topraklarda kucak kucağa yatıyor. Bu memleketin acıyla kanla gözyaşıyla kurulduğunu Çanakkale bize hatırlatıyor. Bu kurultayımızın, Çanakkale’de olmasının bir anlamı var. Biz biriz, bütünüz, vatanseveriz, biz bayrağımızı, insanımızı seviyoruz. İnsanlarımız arasında hiçbir ayrım yapmıyoruz. Biz, görüşü kimliği ne olursa olsun bütün insanları kucaklıyoruz. Biz gerginlik, kavga istemiyoruz. Kendi ülkemizde huzur içinde barış içinde yaşamak istiyoruz. Biz adaletli bir Türkiye istiyoruz.

Ama bize şunu asla söyleyemediler. ‘Kardeşim yürüyorsunuz da bu ülkede hukuk var niye yürüyorsunuz’ diyemediler. Çünkü onlar da biliyordu ki, bu ülkede hak da hukuk da adalet de yok. Bugün Türkiye’de bir kişinin değil 80 milyonun adalete susamışlığı var. Bir anket yapılıyor. Vatandaşlara soruluyor. Soru aynen şu ‘Herhangi bir nedenle yolunuz adliyeye düştüğünde hakkınızda adil karar verileceğine inanıyor musunuz?’ Bu soruya, ‘Evet adliyeye yolum düşerse adil karar çıkar’ diyenler yüzde 19, ‘Hayır bu ülkede adalet yoktur’ diyenler yüzde 73. Görüş bildirmeyenlerin oranı da yüzde 8. Bu toplumun en az yüzde 80’i bu ülkede adaletin olmadığını bize söylüyor.”

Çorba ve hoşafla kahvaltı

Kurultayın ikinci gününde Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte katılımcılar, 57. Alay yolundan Conkbayırı’na 6 kilometrelik yürüdü. Kurultayın yapıldığı kamp alanında sabah saat 06.00’da çorba ve hoşaf içilmesinin ardından başlayan yürüyüşte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da yer aldı. Conkbayırı Şehitler Anıtı'nda son bulan yürüyüş sonrası Kılıçdaroğlu, anıta üzerinde ‘Adalet’ yazılı çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “57. Alay sabah kalktı, buğday çorbasını içti, şekersiz üzüm hoşafı ve yarım ekmekle sabah kahvaltısını yaptı. Bugün bizim geldiğimiz yoldan buraya geldiler. Atatürk onlara, 'Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum' dedi ve 57. Alay bu topraklarda son buldu. Hayatını bu topraklar için, bayrakları için verdiler. Çanakkale destanı bir anlamda burada yatanların destanıdır. Onlar hayatlarını verdiler, bizler de çocuklarımıza güzel bir Türkiye vermeliyiz” dedi.

4 gün sürdü

Dört günlük kurultayda, mahkemede adalet, yaşamda adalet, eğitimde adalet, inançta adalet, medyada adalet, seçimde adalet, geçimde adalet ve devlette adalet konularında 8 ana panel ve bu ana başlıklar altında çalıştaylar gerçekleştirildi.  Bu panellerle eş zamanlı olarak alt başlıklarda 70 çalıştay düzenlendi. Çalıştaylara, konusunda uzman 700 konuşmacı katıldı.

CHP'nin 'Hafıza Sokağı'nda kimler yer aldı?

Kurultay alanına kurulan ve Türkiye tarihinin ‘adaletsizlik’ örneklerinin sergilendiği Hafıza Sokağı’nda, ülkede yaşanan darbelere ve katliamlara yer verilerek faillerin bulunması ve cezalandırılması talep edildi. Aynı zamanda Hrant Dink, Turan Dursun, Tahir Elçi, Metin Göktepe, Musa Anter, Sabahattin Ali, Gaffar Okan cinayetleri de hatırlatıldı. Hafıza Sokağı’nda 12 Eylül döneminde idam edilen Ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu ile yaşı büyütülerek asılan solcu Erdal Eren’in fotoğraflarının yan yana yer verildi. KHK’yla ihraç edilmelerinin ardından açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğrafları da sokakta yer alırken, yan tarafa kurulan imza duvarına da katılımcılar isimlerini yazarak katkıda bulundu. Alanda bulunan '15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri' bölümünde, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde hayatını kaybeden 34 kişiden biri olan 'AKP'nin reklamcısı' Erol Olçok'un fotoğrafına da yer verildi.

Aynı zamanda da 12 Eylül Askeri Darbesi, 10 Ekim Ankara Gar, Suruç, Uludere/Roboski, Zirve Yayınevi, Bingöl, Çorum, Maraş, Sivas, Başbağlar, Bahçelievler, Merasim, Güvenpark, Vezneciler ve Dolmabahçe katliamları da hatırlatıldı.

‘TÜRKİYE’DE TUTUKLULUK YARGISIZ İNFAZA DÖNÜŞTÜ’

Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı) –Böyle bir kurultay düzenlemesi çok yerinde olmuştur. Türkiye de genel olarak adalete duyulan ihtiyacı dile getiriyor. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce ‘adalet yürüyüşü’ yapmıştı. Şimdi de ‘adalet kurultayı’ yapılıyor. Kurultayda önemli konu başlıkları belirlendi ve dile getiriliyor. Tartışılan konulardan biri de temsilde adalet. Anayasamıza göre seçim kanunlarının ‘temsilde adalet ve yönetimde eşitlik’ ilkesinin bağdaşması gerekir. Ama bizin seçim sistemine baktığımızda şu anda temsilde adaletten söz etmek mümkün değil.  Yüzde 10 seçim barajı dünyanın başka bir ülkesinde yok. Bunun makul bir düzeye getirilmesi gerekiyor. Türkiye’de son dönemde çok kolaylıkla tutuklama kararı veriliyor. Anayasamızda bir suç işlediği yönünde ciddi şüphe bulunduğunda ve delilleri karartma söz konusu olduğunda tutuklamanın gerçekleşmesi gerekiyor. Türkiye’de tutukluluk bir yargısız infaza dönüştü. Gazeteciler tutuklu. Bir gazetecinin yazdığı yazıdan ötürü tutuklanması neyin delilini karartıyor. Delil zaten yazdığı yazıdır. Bu adalet değil, adalet devletin temelidir. Kurultayda ele alınan konulardan biri de yargıda adalet. Adaleti sağlayacak konuların ele alınması yerindedir.

‘ADALET TOPLUMUN EN ÖNEMLİ GIDASIDIR’

Yekta Güngör Özden (Eki Anayasa Mahkemesi Başkanı) –Türkiye’nin sorunları çok. Bu ekonomik ve siyasal sorunların başında da Türkiye’deki hukuk sorunu gelmektedir. Bana göre Anayası’nda hukuk devleti yazan bir yapı bugün hukuksuzluk içinde boğulmaktadır. Siyasal iktidarın hukuku hiçe sayan, yargı bağımsızlığını göz ardı eden tutumu toplumsal barışı ve ulusal dayanışmayı yok ettiği gibi halkın en büyük güvencesi olan yargıyı da yakından izlediğimiz yakınmalarla yansıtıldığı gibi büyük ölçüde etkilemiştir. Güvencenin ortadan kalktığı demokrasilerde hiçbir hak ve özgürlükten söz edilemez. Bu bağlamda hukuk devletinin en büyük görevi olan adalet de ağır gölge altında kalır. Oysa adalet hiçbir kuşku ve kuruntuyla bağdaşmaz. Toplumun en önemli gıdasıdır. Adaletin güven yitirdiği yerde despotluk ve karanlıktan başka bir şey yaşamda kalamaz. Bu bakımdan CHP’nin düzenlediği hak, hukuk, adalet doğrultusundaki kurultayın yurttaşlarımızı bilinçlendirmesi, uyarması ve adaletsizlik konusunda daha duyarlı duruma getirmesi bakımından önemi yadsınamaz. Siyasal iktidarı uyarıp partizanlıklar adaletsizlikler ve tüm aykırılıklardan kaçınması için toplumsal bir direniş niteliğindeki kurultayın yararlı olmasını diliyorum. Muhalefetin iktidarı vurabileceği en önemli nokta adalet konusudur.

‘ÇANAKKALE’DEN BİR ÇIĞLIK YÜKSELİYOR’

Ertuğrul Yalçınbayır (AK Parti Kurucusu ve Eski Başbakan Yardımcısı)– Kurultayı izlemek üzere Çanakkale’deyim. Katılımcılar, panellerde kendi bilgilerini aktarıyorlar. Türkiye’de adalet sistemini daha üst sisteme çıkarmak amaçlı bir kurultay. Her alanda adalet gerekiyor. Adalet terazisinin dengelenmesi gerekiyor. O terazide dengenin bozulmaması gerekiyor. Toplumun her alanında iyi bir denetime Türkiye’nin ihtiyacı var. Her alanda evrensel dengeleri koymak ve yaşamı ona göre sürdürmek gerekiyor.

Çanakkale’den önemli bir mesaj veriliyor. Adalet yürüyüşün ardından bu kurultayla Türkiye’nin hak ettiği yere gelmesi amaçlanıyor. Ülke şu anda adil bir sistem içinde değildir. Devletin tüm organlarında Türkiye şu anda adil bir sistem içinde değil. Adaletin genelliğini, eşitliğini, denetim mekanizmasını devreye sokmak gerekiyor. Adalet kurultayı çok doğru bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Yapılan iş bir partinin egemenliğinde değil halkın egemenliğindedir. Her alanda mesajlar veriliyor. Ben bu mesajları önemsiyorum. Bu mesajlar CHP mesajı değil, hak, hukuk, adalet arayanların mesajıdır. Bu mesajı arayanları azarlamak, terslemek veya küçümsemek yerine onların sesine kulak vermek gerekiyor. Çanakkale’den toplumun sesi çıkıyor. Bunlar bir çığlık değil, çağlayan olmalıdır. Sadece sisin başınıza gelen haksızlık sizi harekete geçirmesin. Başkasının başına gelen de sizi harekete geçirsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM, “bu süreci” masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; işte görüşleri…

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) değişmesine rağmen parti içi muhalefet sürüyor.

GÖZLEM konuyu masaya yatırdı, siyaset, ekonomi ve dış politika uzmanlara sordu, işte cevapları…

İki muhalefet partisindeki gelişmeleri, GÖZLEM uzmanlara sordu. İşte görüşleri…

Toplumda adeta güven bunalımı yaşanıyor. Her geçen gün artan şiddet olaylarında ağır yaralananlar kadar, hayatını kaybedenler de oluyor. Ekonomik krizin zararları, ail...

Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM’in, “ABD ile gerginlik, Türkiye ve İran’a ABD yaptırımları, CHP ve İYİ Parti’deki gelişmeler” ile ilgili sorunlarını cevapladı. ...

GÖZLEM, konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara sordu. Cevaplar “CHP ve Muharrem İnce yönünden” iç açıcı değil!..

Yazarlar
Website Security Test