Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2018 yılı rekorlar kıracağımız bir yıl olacak

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa pazarını çok önemsediklerini dile getiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Türkiye’nin iki ana pazarı konumunda bulunan Almanya ve Rusya’dan gelen rezervasyon verileri çok olumlu. İngiltere, Hollanda gibi son iki yıllık dönemde düşüş gösteren pazarlardan Türkiye’ye yönelik ilgi ve talebin yeniden canlanmasını çok önemli buluyoruz. 2018 yılını, rekor kırarak 40 milyon ziyaretçi sayısıyla kapatacağımızı düşünüyorum” dedi.

Turizm sektörü, geçen yıl toparlanma eğilimi gösterdi ama düşen fiyatlar karlılığa olumsuz yansıdı. Sektör oyuncuları, 2018’den umutlu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), başkanlığını üstlenen Firuz Bağlıkaya, 2018 yılının rekorlara sahne olacağını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ocak ayı verilerine göre 2018 yılına iyi başlandığına dikkat çeken Bağlıkaya, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 38 oranında arttığı belirtti. Norveç ve ABD dışındaki ülkelerin tamamında yükseliş kaydedildiğini ifade eden Bağlıkaya, 2018 yaz sezonuna yönelik rezervasyon taleplerinin de çok iyi seyrettiğini hatırlattı.

Türkiye’nin iki ana pazarı konumunda bulunan Almanya ve Rusya’dan gelen rezervasyon verilerinin olumlu yansıdığının altını çizen Bağlıkaya, “Bununla birlikte Almanya ve Rusya dışındaki ülkelerin tamamından Türkiye’ye yönelik talepte artış yaşanıyor. Özellikle İngiltere, Hollanda gibi son iki yıllık dönemde düşüş gösteren pazarlardan Türkiye’ye yönelik ilgi ve talebin yeniden canlanmasını çok önemli buluyoruz. Avrupa pazarlarını çok önemsiyoruz. Elbette Çin, Hindistan ve Latin Amerika gibi yükselen alternatif pazarların geliştirilmesi noktasında çalışma ve gayret sarf edeceğiz. Ancak önceliğimiz Avrupa pazarları olmalı. Bu çerçevede 2018 yılında Avrupa’dan ülkemize gelen ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz. 2018 yılını, rekor kırarak 40 milyon ziyaretçi sayısıyla kapatacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Alman turist sayısı 6 milyona ulaşacak

Geçtiğimiz hafta düzenlenen ITB Berlin Fuarı’ndan sevindirici haberlerle geldiklerini vurgulayan Bağlıkaya,  “Alman Seyahat Birliği DRV yetkilileri ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede Türkiye’ye yönelik rezervasyon taleplerinde yüze 60 seviyesinde artış yaşandığı yönünde bilgi aldık. Rezervasyon verilerinin de ortaya koyduğu üzere bu yıl, Alman turistlerin Türkiye’ye güçlü bir şekilde döndükleri bir yıl olacak. 2018 yılında Alman turist sayısında 2015 yılında elde ettiğimiz rekor seviyeyi aşarak 6 milyona yaklaşmayı hedefliyoruz” dedi.

2050 yılı planlarını yapmalıyız

Hızla değişen rekabetçi dünyada, her yıl yeni eğilimler ortaya çıktığına değinen Bağlıkaya,  klasik tanıtım ve pazarlama dönemi devrinin kapandığını söyledi. Artık, turizm sektöründe bugünün, yarının değil, 2050 yılının planlarının yapılmasının gerekliliğini savunan Bağlıkaya, “Büyük veri, nesnelerin interneti ve yapay zeka alanındaki gelişmeleri süratle takip etmeli ve ortak bir yapı içerisinde bu gelişmelere uyum sağlamalıyız. Yeni nesli iyi tanımalı, bir taraftan da yaşlanan dünya nüfusuna uygun tatil imkanları yaratmalıyız. Sektör tek çatı altında toplanarak ortak akılla yönetilen bir yapıya kavuşmalıdır. Bir an önce dünya teknoloji devleriyle ve ülkemizde de TUBİTAK ve üniversitelerin teknokentleriyle birlikte teknoloji alanında yatırımlar yapmalıyız. Dünyadaki herkesin dijital dünyada bir iz bıraktığı düşünülürse, kişiye özel tatil programları ve pazarlama teknikleri geliştirmek mümkün. Yakın gelecek, teknolojiyi iyi kullanan, değişim ve eğilimleri iyi takip eden ve fark yaratanların kontrolünde olacak. Biz de bu dünyada öncüler arasında bugünden yerimizi almalıyız” dedi.

Üyelerini ar-ge teknoloji ve eğitim konularında destekleyeceklerinin altını çizen Bağlıkaya, tanıtım ve pazarlama çalışmalarına da yardım edeceklerini belirtti. Yurtdışı fuarlarında acentaların tanıtım ve pazarlama çalışmalarına destek sağlamanın yanında, iç turizmin gelişmesi yönünde adım atacaklarını anımsatan Bağlıkaya,  “ Sürdürülebilir turizm anlayışının gelişmesi, uzmanlaşma gereken alanlarda acentalarımıza eğitim desteği sağlayacağız. Turizm sektöründe tüm paydaşlarıyla birlikte, ortak akıl ile sorumluluk bilinci içinde ortak bir vizyon ile hareket edeceğiz” bilgisini verdi.

(BURCU NOYAN)

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

GÖZLEM, 81 milyonu ilgilendiren bu konuyu masaya yatırdı ve uzmanlara “Ne yapılmalı” diye sordu; işte görüşleri…

Uzmanlar, “Tedbirlerdeki eksiklerin ve gecikmelerin çözümü zorlaştırdığının” altını çiziyorlar. İşte görüşleri…

GÖZLEM, siyasetin duayenlerine sordu; işte onların görüşleri…

9 Eylül; İzmir’in düşman işgalinde kurtuluş günü… Zaten “Eylül”, Ege’nin pek çok il, ilçe, kasabasının kurtuluş günlerini yaşadığı” bir ay!.. Böyle bir ayın 7’sinde, C...

GÖZLEM, “Ekonomik kriz ve alınan tedbirler” konusunu, masaya yatırdı ve uzmanlara sordu; işte görüşleri…

GÖZLEM, uzmanlara sordu; “Muhalefet ne yapmalı”, işte onların görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test