Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gastronomi turizmine, hangi şehirler aday?

19.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gaziantep Mutfağı, UNESCO koruması altına alınınca, turizmcilerin yeni gözde alanı gastronomi turizmi oldu. Pek çok şehir, gastronomi ve kendi farkındalıkları ile öne çıkabilir. Dünyada turistlerin yüzde 88.2'si seyahatlerinde yemek kültürünü önemsiyorGÖZLEM / FİKRİ TÜRKEL

ETÜDER Online Türk mutfağının önde gelen markalarından Gaziantep, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi dalında giren Türkiye’nin ilk şehri oldu. UNESCO Yürütme Kurulunun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda 2004 yılında dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı’na (Creative Cities Network) üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve görünürlüklerini artırıyorlar. Şehirler, “el sanatları ve halk sanatı”, “dizayn”, “sinema”, “gastronomi”, “edebiyat”, “müzik” ve “görsel sanatlar” alanlarında yaptıkları başvurunun değerlendirilmesi sonucu ağa katılabiliyor. 

UNESCO son olarak 33 ülkeden 47 kenti daha Yaratıcı Şehirler Ağı’na aldı. Bu şehirler arasında, gastronomi dalında ağa kabul edilen Gaziantep’in de aralarında bulunduğu dokuz şehir de yer aldı. Gaziantep’in, Türkiye’den UNESCO ağına katılan ilk şehir olma unvanını kazandığı gastronomi dalında, bugüne kadar Çin’den iki, Brezilya, Güney Kore, İsveç, Kolombiya, Japonya ve Lübnan’dan birer şehir olmak üzere sadece sekiz şehir girmişti. 

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Seyahat Örgütü’ne göre, dünya turizm gelirleri içerisinde yeme
içme harcamalarının payı yüzde 30 seviyesinde. Turistlerin yüzde 88.2’si “Seyahat için destinasyon seçme kararımda yemek çok önemli” diyor. 

    

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep’te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle oluşan zengin mutfağında yaklaşık 252 çeşit yemek türü yer alıyor. Gaziantep mutfağı denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında bulunan kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında yenidünya, sebzeli, ayva, elma, firenk, simit, patlıcan, kazan, kabak, Kilis, ekşili, mantar, yoğurtlu ve ayvalı ve tas kebapları olmak üzere 32 türde yapılıyor. 

Büyük şehirlerde ev dışında yemek tüketmek gittikçe artan bir trend olacaktır. ABD’de insanlar günde ortalama bir öğün yemeklerini ev dışında tüketiyorlar. Yaşadığımız dünyada herşey çok hızlı değişiyor. Modern iletişim teknolojileri ve kolaylaşan ulaşım olanakları farklı coğrafyadaki toplulukları birbirine yaklaştırıyor. Gelenek ve görenekler de haliyle bu iletişimden etkileniyor. Dünyada turistlerin yüzde 88.2’si ’Destinasyon seçerken yemek çok önemli‘ diyor. Gastronomi turizmine bu sebeple, bütün şehir yöneticileri ilgi göstermeye başladı. 

Dünyada gastronomi turizmi deyince bilmemiz gerekenler:

 • Yemek turizmi üzerine faaliyette bulunan kuruluşların yüzde 80’e yakını yemek etkinliklerine yönelik ürün ürettiklerini söylüyor.

• Yemek turizmiyle ilgili faaliyette bulunan restoran, aşçılık okulu, seyahat acentası, otel gibi ilgili tüm paydaşları baz alan sıralamaya göre, dünya lideri ABD’de 17 bin 879 topluluk yemek turizmi için çalışıyor. Türkiye 94 toplulukla 23’üncü sırada. 

• 2014 yılında turistlerin Türkiye’de yaptığı harcama içinde yemeğin payı yüzde 19
20’lerde. Turist başına 828 dolar olan harcamanın 157 doları yeme imeye gitti. Hedef gastronomi turizmi ile bu rakamı 250 dolara çekmek. 

• Yurt dışında kişi başına 685 dolar harcama yapan vatandaşlarımız bu rakamın 194 dolarını yeme içmeye harcadı. 

• Türkiye’nin zengin mutfağında tescillenmiş ürün sayısı henüz çok az. Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret belgesi almış gıda sayısı 124. En çok coğrafi işaret almış yemek Erzurum’da bulunuyor. Erzurum; civil peyniri, kadayıf dolması, küflü civil peyniri, karnavas dut pekmezi, Oltu cağ kebabı ve İspir kuru fasülyesi için coğrafi işaret almış durumda. Erzurum’u sırasıyla Kayseri, Manisa, Mersin, Mardin, Afyon, Bursa ve İzmir takip ediyor. 

UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde Geleneksel Tören Keşkeği, Mesir Macunu Festivali ve Türk Kahvesi ve Geleneği bulunuyor. 

Gastronomi turizmi deyince akla Kıta Avrupa’sından Akdeniz ülkeleri gelse de, dünyada bu iş için en çok örgütlenen ülke ABD olarak çıkıyor. Dünyada yemek turizminde en aktif 50 ülkenin toplamında yemek toplulukları ile ilgili rakam 33 bin 522 olarak hesaplanıyor. 

Yemek turizminin öncüsü ABD'de 1948’den bu yana düzenlenen ve 3 gün süren Maine İstakoz Festivali’ni binlerce kişi ziyaret ediyor, yerlisi olmayan ziyaretçilerden gelen ekonomik katkı 1 milyon dolar olarak açıklanıyor. 

Yine San Francisco’da düzenlenen Street Food Festival, sokakta düzenlenen ve 50 bin kişiyi ağırlayan bir etkinlik. İngiltere’deki Isle of Wight’ta düzenlenen ve 2 gün süren Sarımsak Festivali ise sarımsaklı her tür yemeği kapsayan bir etkinlik. 

Avustralya’da düzenlenen Melbourne Yemek ve Şarap Festivali, İtalya Alba’da düzenlenen Mantar Festivali, Fransa’da düzenlenen onlarca yemek ve şarap festivalleri de yemek turizminin en önemli çekim merkezleri olarak öne çıkıyor. Yakında Türkiye'deki pek çok şehir, Gaziantep'in ardından gastronomi turizminde dünyadaki örnekleriyle rekabet etmeye başlayabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 98 artış var ve 2018 yılı Çin’de Türkiye Turizm Yılı olarak kullanılıyor" dedi.

Antalya girişleri Ramazan Bayramı’nın 1. gününden itibaren ücretsiz olacak.

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivali için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl 153 bin ziyaretçi ağırlayan Türkiye Festiva...

Antalya’da Ramazan Bayramı öncesi erken rezervasyonlarda patlama yaşandı.

Ramazan bayramına 4 gün kala tatilciler Bodrum’a akın etmeye başladı. İlçe girişinde killenen trafik nedeniyle araçlar 4 km’lik yolu 45 dakikada geçebildi. Trafik yoğu...

Turizmci Emre Kocamustafaoğulları, turizm sektörünün ilk 4 ayında doluluk oranlarının oldukça iyi seyrettiğini, ancak bu oranın fiyat artışlarını etkilemediğini dile g...

Okulların tatil olmasına ve Ramazan bayramına sayılı günler kala Bodrum’a akın eden tatilciler nedeniyle trafik durma noktasına geldi. Sahillere akın eden yerli ve yab...

Yazarlar
Website Security Test