İZKA Sağlık Turizmi faaliyetlerine hız verdi

23.12.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in sağlık turizminde destinasyon olma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz ay, İzmir’in önde gelen sağlık ve turizm kuruluşları temsilcileri, İzmir Kalkınma Ajansı koordinasyonunda gerçekleştirilen organizasyonla, İstanbul’da yapılan 7. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi’ne katılmıştıKongrede İzmir’den katılan özel sektör, kamu, sivil toplum kuruluşlarının temsil edildiği ortak bir stant kurulurken, farklı oturumlarda İzmir’in sağlık turizminde var olan potansiyeli aktarılmıştı. Kongrenin ardından kamu ve özel sektörün gücünü birleştirerek İzmir’i sağlık turizminde tercih edilen bir destinasyon haline getirmek için kümelenme faaliyetlerine Swissotel’in ev sahipliğinde İzmir Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde yapılan toplantı ile devam edildi.

Özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 25 kurum biraraya gelerek sağlık turizminde kümelenme modeli ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğu toplantıya ilgi yüksekti. Turizm, sağlık, ulaşım, mobilya, eğitim gibi 21 sektörü doğrudan etkileyen sağlık turizmi ile ilgili önümüzdeki dönem faaliyetleri de masaya yatırıldı. 

İzmir’de sunduğu mali desteklerin yanısıra gerçekleştirdiği koordinasyon işlevi ile de özel sektör, kamu ve STK lar arasında birleştirici ve hızlandırıcı rol üstlenen İzmir Kalkınma Ajansı 2014-2023 Bölge Planının ana eksenlerinden Yüksek Yaşam Kalitesi, Güçlü Ekonomi ve Güçlü toplum stratejik önceliklerinden üçüne birden katkıda bulunan bu çok yönlü hedefin gerçekleşmesi için ilgili aktörleri biraraya getirmiş oldu.

          

Toplantıda açılışı yapan İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban, “Sağlık turizmi bölgenin “Bilgi,Tasarım ve Yenilik Üreten, Akdeniz’inÇekim Merkezi İzmir”vizyonuile doğrudan bağlantılı olan yüksek katma değerli bir turizm türü. Sağlık turizminde kümelenme sinerjigerektiren, sabır ve emek isteyen bir konu. İZKA’nın öncü olduğu diğer kümelenme çalışmalarında olduğu gibi bu alanda da İzmir’e yüksek katma değerli bir işbirliği modeli getireceğimize inancımız tam” diye konuştu. 

Toplantıda İzmir’e direkt uçuşların artırılması, sağlık turizmi ile ilgili konuların dijital platforma taşınması, kümelenme modellerinin incelenmesi,bir kongrenin İzmir’de gerçekleştirilmesi gibi birçok konu tartışıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Katmerciler, Doha’da 17-19 Ocak 2018 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen “Expo Turkey by Qatar” Fuarında hem askeri hem sivil alana yönelik ürün ve çözümlerini tanı...

Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na gösterilen yoğun ilgi artarak devam ediyor. TÜYAP Fuar v...

11. Travel Turkey İzmir Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen 3. Gastronomi Turizmi Kongresi’nde, Türkiye’yi dünyada tanıtmak için kendi gastronomik zenginliğimizin f...