Bu sene yerli turist yılı

6.2.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır      

GÖZLEM / METİNER SEZER

Türkiye turizm sektörü, dünyanın en problemli beş ülkesinin tam orta yerinde olmasına ve devam eden dünya krizine rağmen 2015 yılını, tıpkı 2014 yılında olduğu gibi 36 milyon turistle kapadı.

Fakat 2015’in Kasım ayında Türk F-16’larının Rus uçağını düşürmesi bir kırılma noktası oldu. Sektör uçak krizinin şaşkınlığını atlatamamıştı ki, Sultanahmet darbesiyle bir kere daha sarsıldı. 12 Ocak 2016 günü Sultanahmet Meydanı’nda bir canlı bomba patladı ve 10 Alman turist hayatını kaybetti.

Almanya senede 6 milyon 500 bin, Rusya ise 4 milyon 500 bin turistle Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerin ilk sıralarında yer alıyorlardı. 

Turizm Bakanlığı ve sektör temsilcileri Rus Uçağı Krizi’nden hemen sonra toplanıp durum değerlendirmesi yaptı. Alınacak tedbirleri karara da bağladı. Fakat Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı kendi üzerlerine düşeni yapmadıkları, ya da yavaş hareket ettikleri için krizin etkisi istenildiği kadar aşağı çekilemedi.

Avrupa’daki tur operatörlerine avantajlar verilebilse belki bu kadar fazla kayıp olmazı ama gösterilemedi ve Almanya’dan turist gönderen tur operatörleri bazı rezervasyonları iptal ettiklerini bildirdiler. 

2016 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 10 oranında bir düşüş olacağı tahmin ediliyor. Sektör yakın ülkelerden yeni turist çekmek için kolları sıvadı ama ekonomik krizin henüz bitmediği ülkelerden turist çekmenin o kadar kolay olmadığı gerçeğini de göz ardı etmemek lazım.

Çin ve Hindistan gibi uzak ülkelerden turist çekmek ise oldukça zor! Çinli veya Hintli yakın destinasyonlarda cazip turizm imkânı ve tesisi varken neden 10 saat yolculuk yapıp Türkiye’ye gelsin? Hem ayrıca Türkiye’ye gelen turistin yüzde 50’si güneş-kum-deniz için geliyor. Farklı destinasyonlar açılamadı.

            

Turizm sektörü Uçak ve Sultanahmet krizlerinin hemen ardından “bu sene yerli turiste ağırlık verme” kararı aldı. Konaklama fiyatları 2014 fiyatlarına çekti. Hele erken rezervasyonla Türkiye’deki turistik tesislerde harika bir tatil yapma imkânı doğdu.

2016 yılı için “Yerli Turist Yılı” demek mümkün. Türk turistin “Türkiye’deki oteller yabancılara avantajlı, Türklere kazık” gibi yanlış bir düşüncesi vardı. Bu algı da bu sene erken rezervasyon sayesinde kırılmış olacağa benziyor.

FIRSAT YILI

2016 yılı, Türkiye’de bazı şeylerin düzeltilmesine vesile olması bakımından da fırsat yılı olabilir mi acaba? 

Türkiye coğrafyası tam bir açık hava müzesi… Doğu’dan Batı’ya. Güney’den Kuzey’e her bölgesi farklı medeniyetlerin varisi. 

Onlarca medeniyet bu topraklar üzerinde yaşamış ve hepsi de sayısız eser bırakmış. Türkiye’nin bu mirasın kıymetini bilmesi ve bu değerleri dünya mirası yapıp bütün insanlıkla paylaşması lazım ama ne değer biliyor, ne de tanıtım!

İstanbul Feshane’de şehirlerin “Tanıtım Günleri” gerçekleştiriliyor. Her şehir buraya katılıyor ve İstanbul’daki hemşerileriyle buluşuyor. İstanbulluya ürünlerini tanıtıyor. Turizm potansiyelini anlatıyor. Hasılı kelam panayır havasında geçen bir etkinlik Feshane etkinliği. 

Bir de EMITT var; uluslararası bir etkinlik… Avrupa ve Asya’dan, Afrika’dan 71 ülke katıldı EMITT Fuarı’na. 

Garipliğe bakın ki, EMITT Feshane’ye benzetildi. Yağanı, peynirini, fasulyesini, bulgurunu alan EMITT’e geldi. “Hem tanıtırım, hem de satar, masrafımı karşılarım” fikrinden olsa gerek; EMITT de panayıra çevrildi. Bu tür amatörlüklere ve acemiliklere Türkiye’nin tahammülü kalmadı. 

Daha profesyonel ve hedef odaklı çalışmamız lazım. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege’nin turizm kentlerinin önde gelen belediye başkanları, iki yıldır kötü geçen sezonun büyük darbe vurduğuna dikkat çekerek yerel yönetimlere turizm planlamasında ye...

AIPH (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği) Genel Sekreteri Tim Briercliffe, EXPO 2016 ile ilgili Ocak ayı denetim raporunu gönderdi. Raporda, yapım işleri...

Turizm sektöründe yaşanan durgunluk, Ege’nin parlayan yıldızı Alaçatı’ya da yansıdı. Her yıl binlerce ziyaretçinin yanı sıra pek çok ünlü ismin akın ettiği beldede, 10...

Rusya krizi ile başlayan süreçte Ege ve Akdeniz sahillerinde bin 300’e yakın otelin satılığa çıkarılacağının açıklanması sektörde büyük endişe yarattı. Türkiye’ye bu s...

İstanbul’da düzenlenen World Tourism Forum anısına THY tarafından bastırılan ve dünyanın farklı yerlerinden 40 bloggerın İstanbul’u anlattığı ‘Blogbook İstanbul’ kitab...

İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Dünya Turizm Fuarı’nda konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Dr. Önder Hali...

"Turizmin Davos'u" olarak nitelendirilen World Tourism Forum dünyaca ünlü şirketlerin yöneticilerini İstanbul’da buluşturacak. Forumda turizm sektörünün geleceği masay...

Yazarlar