Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bu sene yerli turist yılı

6.2.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır      

GÖZLEM / METİNER SEZER

Türkiye turizm sektörü, dünyanın en problemli beş ülkesinin tam orta yerinde olmasına ve devam eden dünya krizine rağmen 2015 yılını, tıpkı 2014 yılında olduğu gibi 36 milyon turistle kapadı.

Fakat 2015’in Kasım ayında Türk F-16’larının Rus uçağını düşürmesi bir kırılma noktası oldu. Sektör uçak krizinin şaşkınlığını atlatamamıştı ki, Sultanahmet darbesiyle bir kere daha sarsıldı. 12 Ocak 2016 günü Sultanahmet Meydanı’nda bir canlı bomba patladı ve 10 Alman turist hayatını kaybetti.

Almanya senede 6 milyon 500 bin, Rusya ise 4 milyon 500 bin turistle Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerin ilk sıralarında yer alıyorlardı. 

Turizm Bakanlığı ve sektör temsilcileri Rus Uçağı Krizi’nden hemen sonra toplanıp durum değerlendirmesi yaptı. Alınacak tedbirleri karara da bağladı. Fakat Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı kendi üzerlerine düşeni yapmadıkları, ya da yavaş hareket ettikleri için krizin etkisi istenildiği kadar aşağı çekilemedi.

Avrupa’daki tur operatörlerine avantajlar verilebilse belki bu kadar fazla kayıp olmazı ama gösterilemedi ve Almanya’dan turist gönderen tur operatörleri bazı rezervasyonları iptal ettiklerini bildirdiler. 

2016 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 10 oranında bir düşüş olacağı tahmin ediliyor. Sektör yakın ülkelerden yeni turist çekmek için kolları sıvadı ama ekonomik krizin henüz bitmediği ülkelerden turist çekmenin o kadar kolay olmadığı gerçeğini de göz ardı etmemek lazım.

Çin ve Hindistan gibi uzak ülkelerden turist çekmek ise oldukça zor! Çinli veya Hintli yakın destinasyonlarda cazip turizm imkânı ve tesisi varken neden 10 saat yolculuk yapıp Türkiye’ye gelsin? Hem ayrıca Türkiye’ye gelen turistin yüzde 50’si güneş-kum-deniz için geliyor. Farklı destinasyonlar açılamadı.

            

Turizm sektörü Uçak ve Sultanahmet krizlerinin hemen ardından “bu sene yerli turiste ağırlık verme” kararı aldı. Konaklama fiyatları 2014 fiyatlarına çekti. Hele erken rezervasyonla Türkiye’deki turistik tesislerde harika bir tatil yapma imkânı doğdu.

2016 yılı için “Yerli Turist Yılı” demek mümkün. Türk turistin “Türkiye’deki oteller yabancılara avantajlı, Türklere kazık” gibi yanlış bir düşüncesi vardı. Bu algı da bu sene erken rezervasyon sayesinde kırılmış olacağa benziyor.

FIRSAT YILI

2016 yılı, Türkiye’de bazı şeylerin düzeltilmesine vesile olması bakımından da fırsat yılı olabilir mi acaba? 

Türkiye coğrafyası tam bir açık hava müzesi… Doğu’dan Batı’ya. Güney’den Kuzey’e her bölgesi farklı medeniyetlerin varisi. 

Onlarca medeniyet bu topraklar üzerinde yaşamış ve hepsi de sayısız eser bırakmış. Türkiye’nin bu mirasın kıymetini bilmesi ve bu değerleri dünya mirası yapıp bütün insanlıkla paylaşması lazım ama ne değer biliyor, ne de tanıtım!

İstanbul Feshane’de şehirlerin “Tanıtım Günleri” gerçekleştiriliyor. Her şehir buraya katılıyor ve İstanbul’daki hemşerileriyle buluşuyor. İstanbulluya ürünlerini tanıtıyor. Turizm potansiyelini anlatıyor. Hasılı kelam panayır havasında geçen bir etkinlik Feshane etkinliği. 

Bir de EMITT var; uluslararası bir etkinlik… Avrupa ve Asya’dan, Afrika’dan 71 ülke katıldı EMITT Fuarı’na. 

Garipliğe bakın ki, EMITT Feshane’ye benzetildi. Yağanı, peynirini, fasulyesini, bulgurunu alan EMITT’e geldi. “Hem tanıtırım, hem de satar, masrafımı karşılarım” fikrinden olsa gerek; EMITT de panayıra çevrildi. Bu tür amatörlüklere ve acemiliklere Türkiye’nin tahammülü kalmadı. 

Daha profesyonel ve hedef odaklı çalışmamız lazım. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ortaca Belediyesi, Dalyan ve Sarıgerme destinasyonunu tanıtabilmek için “Türkiye’nin En İyi İşi” (Best Job In Turkey) isimli yarışma başlattı.

Türkiye, 24 Haziran'da erken seçime gitmeye hazırlanırken, oy kullanacak olan vatandaşların uçak biletlerine olan ilgisi bilet fiyatlarını 3 katına çıkardı. 15 Haziran...

2018'de tüm zamanların turist rekoru kırıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "2018'in ilk çeyreğinde 5 milyon 138 bin turistle tüm zamanların rekoru kırıldı"...

Gökova’nın imara açılması geri dönüşümü olmayan tahribatlar yaratacak

Dünyanın en büyük online rezervasyon portalı olan booking.com Türkiye'ye dönüş için sinyali kariyer sitesi Linkedin'den verdi. Booking.com, Türkiye'de çalışmak üzere m...

TÜİK verilerine göre, 2017 yılının ikinci çeyreğinde, Türkiye’de yurt içinde ikamet eden 14 milyon 116 bin kişi seyahate çıktı. Seyahat edenlerin ülke içinde yaptıklar...

Katmerciler, Doha’da 17-19 Ocak 2018 tarihleri arasında ikincisi düzenlenen “Expo Turkey by Qatar” Fuarında hem askeri hem sivil alana yönelik ürün ve çözümlerini tanı...

Yazarlar
Website Security Test