Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alaçatı otelleri yeni sahiplerini bekliyor

22.2.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm sektöründe yaşanan durgunluk, Ege’nin parlayan yıldızı Alaçatı’ya da yansıdı. Her yıl binlerce ziyaretçinin yanı sıra pek çok ünlü ismin akın ettiği beldede, 100’e yakın butik otel satışa çıkarıldı

Türkiye ortalamasının üzerinde konaklama fiyatlarına sahip bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendiren Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan İçöz, satış sonrası otellerin işletme haklarının yabancıların eline geçebileceğine dikkat çekti.  

SATIŞ FİYATLARI YÜKSEK

Spor, eğlence, gastronomi ve tarihi evleri ile son yılların cazibe merkezi haline gelen Alaçatı’da imara açık arazi neredeyse kalmazken 100’e yakın butik otelin satışa çıkarılması dikkat çekti. ilan ve alışveriş sitesi sahibinden.com’a geçen Kasım ayından bu yana satılık ilanı vermeye başlayan işletme sahipleri butik otellerine 5 milyon Dolar ile 550 bin Dolar arası değişen fiyatlar biçti.

YAŞANANLAR SÜRPRİZ DEĞİL

Rusya ile yaşanan sıkıntılı süreçte Ege ve Akdeniz sahillerinde bin 300’e yakın otelin satılığa çıkartıldığını hatırlatan ve bu gelişmelerden Alaçatı’nın da etkilenmiş olabileceğini belirten Prof. Dr. Orhan İçöz, “Aslında yaşananlar yeni bir gelişme değil. 2011’de başlayan süreçte 803 otel ve 28 tatil köyü satılığa çıkartılırken 2015’e gelindiğinde bin 750 tesisin satılığa çıkartıldığını görüyoruz. Yani 2015’te de sektördeki genel tablo olumsuz gidişatı gösteriyordu. 2016’ya gelindiğinde ise satılık ilanlarındaki artışı net bir şekilde görebiliyoruz. Ülkedeki ekonomi ve güvenlik sorunlarının gidişatı netlik kazanmadığı sürece satışlar devam edecektir” dedi. 

   

İZMİR’İN GÜVENLİ BÖLGE OLDUĞU İMAJI VERİLMELİ

Ülkemizde yaşanan gelişmelerin turizmi de doğrudan etkilediğini ifade eden Prof. Dr. İçöz, özellikle turisti hedef alan güvenlik sorunlarının gelen turist sayısında önemli ölçüde azalışa neden olduğunu söyledi. İzmir’in turizmde ivme kazanması için bu bölgenin güvenli bölge olduğuna dair bir imajın vurgulanması gerektiğini savunan İçöz şu önerilerde bulundu:

“Türkiye’de son dönemlerde turisti hedef alan bazı olaylar yaşandı. Bu tabloda yabancı turistleri ülkemize çekebilmek çok kolay değil. Ancak unutulmamalı ki dünyanın gelişmiş şehirlerinden Londra ve Paris’te de terör olayları yaşandı. Bunların münferit olaylar olduğu anlaşıldıktan sonra ise tekrar eski tabloya geri dönülebildi. İzmir’e ve özellikle Çeşme ve Alaçatı’ya terör olayları bulaşmadı. Yani terör bu bölgenin sorunu değil. Bu bölgede güvenlik sorunu olmadığının imajı doğru bir şekilde verilirse Batılı turisti çekebilme ihtimalimiz çok daha yüksek olacaktır. Güvenlik önlemlerinin daha da artırılması için emniyet, belediye ve kaymakamlık ortak bir çalışma yürütebilir. Halk ise eğitimlerle bu konuda daha da bilinçlendirilebilir.”

    

MÜLKİYET ARAPLARIN ELİNE GEÇEBİLİR

Ekonominin genelinde yaşanan problemler ve turizm sektöründe yaşanan kriz nedeniyle otel sahiplerinin tedbir amaçlı otellerini elden çıkartmak istemiş olabileceğini söyleyen akademisyen, “Sonuçta yaşanan gelişmeler işletme sahiplerini de tedirgin ediyor. Geleceğe güvenli bakamamaktan dolayı tedbir amaçlı otellerini satılığa çıkartmış olabilirler. Ancak unutulmamalı ki otellerin mülkiyet hakkı yabancıların özellikle de Arap petrol zenginlerinin eline geçebilir. Arap zenginleri genellikle de işletme amaçlı değil yatırım amaçlı mülk sahibi oluyorlar. Bu kişiler, ülkedeki kaos ortamı düzeldiğinde ise çok daha yüksek fiyatlarla bu otelleri tekrar elden çıkarabilirler. Bu da ülkemizde çok büyük gelir kaybına yol açabilir.” uyarısında bulundu.     

TURİZM GELİRLERİ AZALIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre yabancı ziyaretçilerden elde edilen turizm gelirleri 2012 yılında 22,4 milyar dolar, 2013 yılında 25,3 milyar dolar, 2014 yılında 27,7 milyar dolar ve 2015 yılında 25,4 milyar dolar oldu. Yıllara göre yabancı ziyaretçilerden elde edilen turizm geliri 2015 yılına kadar artış halindeyken, 2015 yılı turizm gelirlerinde 2014 yılına göre yüzde 8,4 oranında azalma yaşandı. Buna göre 2015 yılında turizm gelirlerinde 2,3 milyar dolar zarar edildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kuşadası’nda deniz yoluyla 3 bin turist giriş yaptı. Akdeniz turuna çıkan ve Hırvatistan ile Yunanistan’dan sonra Türkiye’ye gelen Bahama bayraklı Marella Dıscovery 2 ...

ERA Gayrimenkul Türkiye Franchise Kanal Direktörü Kadir Tümen, dövizde yaşanan artış nedeniyle yazlık satışlarının durgunlaştığını belirterek, "Dövizde yaşanan artışın...

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Antalya Yöre Temsil Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Perçin, dövizdeki artış sebebiyle yurt dışı tatili planlayan ye...

Arap ülkelerinden yapılan direkt seferlerin Çeşme ve Bodrum gibi önemli tatil bölgelerinin turizmine olumlu yönde katkı yapması bekleniyor.

Ortaca Belediyesince, Dalyan ve Sarıgerme destinasyonunu tanıtabilmek için organize edilen “Türkiye’nin En İyi İşi” başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ikinci çeyrek (Nisan-Haziran) dönemi turizm istatistiklerini açıkladı.

Mardin’in Midyat ile Batman'ın Gercüş ilçeleri arasında bulunan ve 34 yıldır ayran satıldığı için Ayrancı Geçidi ismini alan tepede ayran yaparak satan ayrancı kardeşl...

Yazarlar
Website Security Test