Topluma hizmet eden kadınlara ödül

5.3.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

      

Kültürpark Tenis Kulübü tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bu yıl altıncı kez düzenlenen “İzmir'den Topluma Uzanan 5 Kadın Eli” ödülleri sahiplerini buldu

GÖZLEM / KENAN YEŞİL

Temeli 6 yıl önce Semra User tarafından atılan ve aralıksız devam eden gelenekselleşmiş, “İzmir'den Topluma Uzanan 5 Kadın Eli” ödül töreni üyelerin yoğun katılıyla altıncı kez Kültürpark Tenis Kulübü’nde düzenlendi. Kültürpark Tenis Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sosyal Komitelerin seçimiyle Betül Elmasoğlu, Candan Çilingiroğlu, Sema Övgün, Filiz Pelit, Nazan Pedükcoşkun “İzmir'den Topluma Uzanan 5 Kadın Eli” ödülüne layık görüldü. Dilek Olcay ve Aycan Kurtcan’ın özel ödül aldığı törende bu yıl ikinci kez ödül sayısı yedi oldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kültürpark Tenis Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Server Uyaroğlu, “Çok anlamlı bir günde buradayız. Kültürpark Tenis Kulübü’nün ilk kadın başkanı olarak, geleneksel hale getirdiğimiz “İzmir'den Topluma Uzanan 5 Kadın Eli” ödülünün bir parçası olmaktan büyük gurur duyuyorum. Kadınlarımızın toplumun her kesiminde giderek artan başarıları, sorumluluk aldıkları her işi özen ve sevgiyle yerine getirmeleri hepimizi onurlandırıyor. Bu tabloyu aynı şekilde devam ettirmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Kadın her şeydir”

Kemal Solakoğlu’nun elinden ödülünü alan Betül Elmasoğlu’da, “Bu gerçekten çok güzel bir ödül. Özellikle 75 yıl sonra bir kadın başkanı seçilen bir yönetim kurulundan bu ödülü almak benim için çok gurur verici. Sivil Toplum Kuruluşlarında 2000 yılından beri görev almaktayım. Çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Çünkü demokratikleşme için kurumsallaşmak için Sivil Toplum Kuruluşlarında görev almamız çok önemli. Özellikle kadınlara ve genç kızlarımıza yönelik projeler yapmamız gerekiyor. Çünkü kadınlar ve kızlar her şeyimiz. Onların okuması, iş hayatında daha fazla olması için hepimiz çaba sarf ediyoruz. Kadın her şeydir. Onlar olduğu zaman bütün sorunlar çözülür” diye konuştu.

“Önemli olan işte kadın, güçlü kadın”

Candan Çilingiroğlu’na ödülünü Ferit Kara takdim etti. Çilingiroğlu, “Ödüller her zaman onur verici, gurur verici ve insanı motive edicidir. Yıllardır Sivil Toplum Kuruluşları için çalışıyorum. Ödüller her zaman motivasyonumuzu artırıyor. Bir hafta önce başkanlığı devrettim ama STK’larda görevlerim devam ediyor. Yıllardır biz ‘Önemli olan işte kadın, güçlü kadın’ diyoruz. Kadınların iş hayatına katılmaları için çalışıyoruz. Genç kızlarımızı geleceğin iş kadını yapmak için çalışıyoruz. Yüzlerce kadını iş hayatına kazandırdık. Türkiye’de yapacak daha çok işimiz var. Bu yolda hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

“Ödüller doğru yolda olduğumuzun göstergesi”

Sema Övgün, Yüksel Pınar’ın elinden ödülünü aldı. “Ödüller doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Bize daha çok şevk veriyor, daha çok sorumluluk yüklüyor. Demokratikleşmede, toplumsal cinsiyette kadınların karar mekanizmalarında olmaları, erkeklerle birlikte cinsiyet değişikliğinde ülkemizin gelişmesinde her zaman birlikte çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“Dünya sanatla güzelleşecek”

Filiz Pilet, Server Uyaroğlu’nun elinden ödülünü aldı. “Kadın yöneticimizle gurur duyuyoruz. Böylelikle 8 Mart Dünya Kadınlar günü daha da bir anlamlı oldu.  Robert M. Pirsig ‘Dünyayı değiştirmenin yeri, beynimiz, yüreğimiz, ellerimiz ve onlardan çıkan iştir’der. Bu dünyayı sanatla güzel kılacağız” diye konuştu.

“Rol model olduk”

Nazan Pedükcoşkun, Göksal Pazarcı’nın elinden ödülünü aldı. “Uzun zamandır bekliyordum bu ödülü. Sonun da ödülü aldım. Ulu önder Atatürk bu özgürlüğü kadınlara sunmasaydı hiçbir şey yapamazdık. Mevlana ‘Bir mum diğer mumu tutuşturmakla kendi ışığından bir şey kaybetmez’ der. Onun için rol model olan İzmirimiz için ayrı ayrı dallarda çok büyük emekler verdik. Rol model olduk, çevremizi aydınlattık. Bizi tek kanatlı melek olarak görüyorum. El ele tutuşursa uçarız” dedi.

“Daha fazla genç aramızda olsun”

Dilek Olcay, özel ödülünü Osman Savran’nın elinden aldı. “Burası çok özel bir yer. Kültürpark Tenis Kulübü yılardan beri sürdürdüğü bu özel ödüllerle topluma hizmet eden insanları onurlandırıyor. Bu toplantıların devam etmesini diliyorum. Aramızda da fazla gençlerimiz olsun. Gençlerimiz de bu çalışmaları içerisine çekelim” ifadelerini kullandı.

“İnsanları sporla ulaştım”

Aycan Kurtcan, özel ödülünü Semra User’in elinden aldı. “Sivil Toplum Kuruluşlarındaki ilk başlangıcım Kültürpark Tenis Kulübüyle oldu. Ben buna bir macera diyorum. Ama iyi ki bu maceranın içerisindeyim. Bu başarıyı yakalaya bildiysem Kültürpark Tenis Kulübü’nün bana kazandırdığı tecrübelere borçluyum. İnsanları ulaşmayı spor yoluyla seçtim. İnsanlar aşkla yaptıkları işlerde çok daha başarılı oluyorlar. Bir hukukçuyum. Ancak spor hukukuyla birlikte aşkla bağlı olduğum atletizmi birleştirerek bir spor kulübü kurduk. 2 yılda 400 sporcu sayısına ulaştık. 5 yaşından 65 yaşına kadar sporcumuz var. Sivil Toplum Kuruluşu’ndan böyle bir ödül almak çok gurur verici bir durum” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul sonucunda dernek başkanlığına Huriye Serter yeniden seçildi.

İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD), bu yıl ilk kez düzenlediği İZİKAD Girişimcilik Ödülleri, Swissotel Büyük Efes’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Koordinatörlüğü İzmir Ticaret Borsası tarafından yürütülen TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu açık kürsü toplantılarının ilkini 07 Şubat 2018 Çarşamba günü Borsa ...

Kadınların girişimcilik hayatında daha aktif rol almasına ve iş gücüne katılım oranlarının artırılmasına öncelik veren EGİAD - Ege Genç İşadamları Derneği, Amerika Büy...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), 2018 yılının başlamasıyla birlikte örnek bir uygulamayı da hayata geçirdi. Yönetim kurulu toplantılarının yalnızca kurul üyelerinin ...

Köy Koop İzmir Bölge Birliği ve Ödemiş Ticaret Odası ortaklığıyla düzenlenen etkinlikte kadın girişimciler bir araya geldi. Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan İzmir K...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve Karşıyaka Belediyesi’nin ortaklaşa projelendirdiği ve adını “Dokuma Sanatındaki Çiçekler” koydukları desinatörlük kursu tamamlan...