Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“İki yaka yarım aşk” destek bekliyor

15.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İlk kısa filmi ile bir mübadil torunu olarak yaşanan acıları anlatacak olan Nurdan Tümbek Tekeoğlu, projesini bir tür imece olan kitlesel fonlama kanalı ‘Fongogo’ aracılığıyla kamuoyuna sundu. Usta sanatçı Selda Alkor’un da rol aldığı film için Tekeoğlu, İzmirli işadamlarından da destek bekliyor.

Büyük bir Alman perakende şirketinde üst düzey yöneticilik yaptınız ve daha sonra gazeteci eşiniz Orhan Tekeoğlu’nun “İfakat, Öyle Sevdim ki Seni, Sıra Dışı İnsanlar, Rudolf Nureyev:Düşlerinin Adası  ve daha sonra da Mehmet Tığlı’nın yönettiği İkiz Yıldızlar” gibi filmlerinin yapımcılığını üstlendiniz. İkinci kariyerinizi yaşıyorsunuz.

 

Evet ikinci kariyer planlanarak geldi. Alman şirketinde çalışırken 27 senelik deneyimimi öğrencilere aktarmayı hep düşündüm ve o firmada çalışırken Marmara Üniversitesi’nde mastır ve doktora yaptım. Ve bunları da “İki Limon Satsam Daha İyi” isimli kitabımda anlattım. Şu anda akademisyenim ve öğrencilerimle deneyimlerimi paylaşıyorum. Sinemaya olan aşkım TÜRSAK isimli sinema vakfı ile sinema öğrencilerine yönelik kısa film yarışmaları düzenlerken pekişti. 9 sene düzenledik. Yıllarca Randevu İstanbul Festivali’nin sponsoru olduk. Altın Portakal’a da çalıştığım şirket iki yıl ana sponsor oldu. Gazeteci eşim Orhan Tekeoğlu bir belgesel çekmek istediğini söyleyince ilk belgeselimiz İfakat’ı çektik. İfakat, TRT dahil birçok ödül aldı ve arkası da geldi. Sonra da diğer filmler geldi arka arkaya.

 

Şimdi de ilk defa kendi yöneteceğiniz bir kısa filmin yönetmenlik koltuğuna oturacaksınız. Bu kararı nasıl aldınız?

Bir mübadil torunu olduğum için mübadele sırasında yaşanan acıları, hayal kırıklıklarını, üzüntüleri anlatan bir film çekme hayalim hep vardı. İzmir Karaburun dedemin memleketi ve orada çekeceğim. Annem hep anlatırdı, dedem hep geldiği toprakları, çiftliğini, şırıl şırıl akan dereleri, meyve ağaçlarını özlermiş. Şimdi de Suriyeliler zorunlu göç nedeniyle aynı sıkıntıları yaşamıyor mu? Evlerinden, barklarından, işlerinden oldular. Burada üzüntüden harap vaziyetteler. Eşimin de manevi desteği ile senaryoyu yazdım. Lozan Mübadilleri Vakfı bilgi ve kaynak bakımından her konuda yardımcı olacağını söyledi. Gözlem Gazetesi ve Klass Dergisi medya sponsorları oldu. Arkadaşım Ajlan Sunay da sahibi olduğu CLASS ve POLİFONİ isimli reklam şirketleri ile afiş ve diğer görsellere yardımcı olacağını söyledi. Böyle bir dönemde sponsor bulmak zor olacağı için modern  bir imece sistemi olan Fongogo ile projemi kitlesel fonlamaya açtım. 50 TL’den 2000 TL’ye ne kadar istiyorsanız destek verebiliyorsunuz. İlk 4 günde finansmanın yüzde 40’ı toplandı. 

 

Filmin bütçesi ne kadar?

Aslında 75.000 TL civarı. Fongogo’ya koyduğum 25.000 TL sadece üçte biri. Bu para kurgu, post prodüksiyon, festival ve tanıtım harcamalarında kullanılacak. Fakat İzmirli iş adamlarından projeme destek vermelerini rica ediyorum. Yıllarca eşim Karadenizli olduğu için hep filmleri Karadeniz ile ilgili idi ve Karadenizli iş adamları hep destekledi. İlginçtir benim İzmir projeme de ilk desteği veren yine bir Karadenizli. Reis Gıda’nın sahibi Mehmet Reis. Zihni Holding’in sahibi Asaf Güneri de mübadil çocuğu ve destek vereceğini söyledi. Ben kökü İzmir’de olan şirketlerden, belediyeden desteği esirgememelerini rica ediyorum. Biz bağımsız film yapımcısıyız ve filmlerimizle Türkiye’yi dünyada temsil ediyoruz. Para kazanmak için değil aşkla yapıyoruz. Sıra Dışı İnsanlar tam 40 festivalde gösterildi ve en son 10. Terra Di Tutti isimli sürdürülebilirlik ile ilgili bir film festivalinde bir AB ödülü olan SUSY Ödülü’nü aldı. Bir Avrupalı TV kanalı filmi o kadar beğendi ki Orhan Tekeoğlu danışmanlığında gelip Karadeniz’de ‘Sıra Dışı İnsanlar’ isimli filminde yer verilen kişileri çekti. 

 

Filmde Selda Alkor mu oynuyor?

Evet. Sağ olsun, kendisi filmde önemli bir rolü üstlendi. Bir duayen ile çalışmak bize gurur veriyor.

Diğer oyuncular?

Hepsini İzmir’den seçeceğiz.

Film bittikten sonraki stratejiniz nedir?

Filmi teması göç ve insan hakları olan film festivallerine göndereceğim. İzmir ve İstanbul’da galasını yapıp, destekçileri ve bana destek olan kişi ve kuruluşları ve STK’ları davet edeceğim. Belki bir sinemada da gösterime sokarım. Süresi 30-40 dakika arası olacak.

GÖÇ günümüzün en önemli meselesi değil mi?

Evet. Bu filmi rahmetli anneannem Atiye Atal’a ve dedem Cemal Atal’a  adıyorum. Belki öteki taraflardan beni görürler ve mutlu olurlar.

Okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ben herkesi www.fongogo.com üzerinden destek vermeye davet ediyorum. İzmirliler, Karaburunlular filmine sahip çıksın. Karadenizlilerin sahip çıktığı gibi. Karadeniz’in kültürüne, birbirlerine destek olmasına aşığım. İnşallah göçmen ve mübadil torunları beni utandırır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

SANOFI Türkiye ve KAGİDER işbirliği ile 2011 yılından bu yana sürdürülen ‘Geleceğin Kadın Liderleri’ programı kapsamında bu seneki eğitimler Trabzon’da yapılacak.

S.S Urla Kadın Girişimi ve Üretimi Kooperatifi Genel Kurulu yapıldı. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, 4 yıl önce kurulan Kadın Kooperatifi’nin Türkiye’ye örnek olacak...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) yakın şehirlerdeki iş kadınları dernekleri ile gerçekleştirmeyi planladığı dostluk ve işbirliği ziyaretlerinin ilkini Aydın’da, Ayd...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), siyasi partilere bir çağrıda bulunarak, 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile beraber yap...

Koordinatörlüğünü İzmir Ticaret Borsası’nın yürüttüğü TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu, Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencilerine “İş yaşamında k...

İş dünyasından sivil topluma, siyasetten sanata kadın girişimciliğinin zirvedeki isimleri; Sarıyer Belediyesi’nin destekleri ile düzenlen Kadın Girişimciliğini Destekl...

Girişimcilikleri ile topluma ilham veren kadınlarımızın başarı hikayelerini ve deneyimlerini paylaştığı,YAPDER'in organize ettiği Kadın Girişimciliğine Destek Zirvesi ...

Yazarlar
Website Security Test