Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Akgerman: Kadınlar iş hayatında daha fazla olmalı

16.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, kadınların toplumda hak ettikleri yere gelmesinin çeşitli baskılarla engellendiğini söyledi.

Batı Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED), ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden’in katılımlarıyla Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan “Kadınların Güçlendirilmesi Prensipleri (WEPs)’e ilişkin tanıtım toplantısını EGİAD Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantısında konuşan Akgerman, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, Türkiye’de 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılının ilk 9 ayında ise 298 kadın cinayete kurban gittiğini kaydetti. Bu rakamların ne yazık ki kadına şiddetin yalnızca görünen yüzü olduğunu ifade eden Akgerman, “Her gün yaşanan cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet vakalarını da düşündüğümüzde, tablonun göründüğünden çok daha karanlık olduğu açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır” dedi.

BASİFED olarak kadınlara yönelik etkinliklere devam edeceklerini ifade eden Levent Akgerman, “Bizim yaptığımız bardağın boş olan kısmını damlalarla doldurmak” olduğunu vurguladı. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre nüfusumuzun yüzde 49,8’ini oluşturan kadınlarımızın işgücüne katılım oranı, yüzde 31,5 seviyesinde kaldığına dikkat çeken Akgerman, şunları söyledi: “Yine TÜİK verilerine göre okuryazar olmayan kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 16.1. Lise altı eğitimli kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 26,6, lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 32,7, mesleki veya teknik lise mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 40,8 iken yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 71,6 olarak göze çarpıyor."

 Levent Akgerman, Türkiye'de kadınların istihdama katılım oranlarının artmasında en önemli koşullardan birisinin de, uzaktan çalışmanın yaygınlaştırılması olduğunu vurguladı. Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi konusuna da değinen Levent Akgerman, "Son günlerde kamuoyunun gündeminden düşmeyen 'Müftü nikahı' düzenlemesi, bu konuda önemli bir örnek. Hiçbir dayanağı olmayan bu düzenleme, kadınlarımız adına pek çok sakıncalı olabilecek durumun da önünü açmakta, bunun yanı sıra Medeni Kanun ilkelerine de uymamaktadır. Bu düzenlemenin en kısa sürede geri çekilmesi, hem kanuni, hem de kadın hakları açısından doğru olacaktır" dedi.

ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden ise "Kadınların toplum yaşamımıza ve iş hayatına katılmaması bir kolumuzu kullanmıyoruz anlamına geliyor. Bunu anlamak için bir kolunuzu bir gün boyunca bağlayarak yaşayın. Tek kollu olmak ne kadar zorlaştırıyor. Ekonomik yönü olmayan kadınların hayata bakışları değişiyor. Onlarla yaşayan erkeklerin hayata bakışı da değişiyor. Denge olduğu zaman ilişkiler sağlıklı oluyor. Denge olmadığı zaman ise ekonomik olarak ilişkiler zehirleniyor. İş gücünü katıldıkları zaman ne gibi ortamlarla karşılaşıyorlar, yükselme oranları nedir? Kadınlar, yönetim kurullarında Avrupa'da bile yüzde 12 civarında. Yani iş gücünde katılımda kötü biri performansımız var, yükselme konusundaki performansımız o kadar kötü değil. Kadınlara yükselmede o kadar kötü ayrımcılık yok ama iş gücüne katılımda ayrımcılık kötü" dedi.

ARGE Danışmanlık ortağı Pınar Ilgaz da, kadınların güçlendirilmesi prensiplerini anlattı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2014 yılından bu yana Enerya Enerji İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevini yürüten Berna Tuncel, Enerya’daki rolü uhdesinde kalarak 1 Eylül 2018 itibariyle STFA Yatırı...

Ekonomist Dergisi tarafından yapılan “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırmasının ödülleri sahiplerini buldu. Capital ile Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, ...

Kadın girişimci Aslı Elif Tanuğur Samancı tarafından üretilen Anadolu Propolisi, Kaliforniya’da Eco Excellence Awards yarışmasında finale kaldı.

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) 10. Kuruluş Yıl Dönümü’nü birçok davetlinin katıldığı bir kokteylle Portekiz Sinagogu’nda kutladı. Geceye ev sahipliği yapan EGİKAD Y...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) üyeleri, Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig’e ziyaret gerçekleştirdi.

Doğan Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Aygen Ayözger Özvardar, Aytemiz Akaryakıt Dağıtım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak atandı.

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde Kadınlar Kulübü üyeleri tarafından açılan "Üreten Hanımlar Pazarı" büyük ilgi gördü.

Yazarlar
Website Security Test