Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KAGİDER, 15. Yaşını “ İlham Veren Kadınlar”la kutluyor

7.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) 15. yılını gazeteci Elif Ergu’nun kaleme aldığı “İlham Veren Kadınlar” kitabı ve bir belgeselle kutluyor. Kitaptan elde edilecek gelir “Proje 15” isimli bir proje kapsamında kadın girişimcilerin desteklenmesi için kullanılacak.

Kadın girişimciliğinin gelişmesini desteklemek ve Türkiye’de kadının konumunun güçlendirilmesine katkıda bulunmak üzere 2002 yılında kurulan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) 15’inci yaşını kutluyor. 15. yıla özel olarak gazeteci Elif Ergu’nun kaleme aldığı“ İlham Veren Kadınlar” adlı bir kitap hazırlandı.  “İlham Veren Kadınlar” kitabı öncelikle KAGİDER’in kuruluşu, gelişmesi ve yaptıklarının ayrıntılı bir arşivi niteliğinde. Kitapta, dünyada ve Türkiye’de kadın hareketinin tarihsel gelişimi perspektifi içinde KAGİDER’in öyküsü ağırlıklı olarak kurucuların ve üyelerin ağzından aktarılıyor. KAGİDER’in bugüne kadarki beş başkanının, onur kurulunun, özel sektör ve kamu paydaşlarının, akademisyenlerin konuştuğu ve üyelerden alıntıların yer aldığı kitapta sadece KAGİDER’in nasıl bir başarı öyküsü olduğu anlatılmıyor, aynı zamanda bu hareketin ruhunu oluşturan düşünce ve yaklaşımlara da yer veriliyor.

Sanem Oktar, Elif Ergu, Zehra Güngör

Başka ülkelere model olduk

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, KAGİDER’in 2002 yılında o dönem mevcut olan erkek egemen yapıya alternatif sunmak üzere kurulduğundan bahsederek, “15 yıl önce kurulduğumuzda Türkiye’deki kadın girişimci oranı yaklaşık yüzde 4’tü, bugün ise yaklaşık yüzde 8. Bu oranın iki katına çıkmasını tabii ki biz tek başımıza sağlamadık. Ancak ‘kadın’ ve ‘girişimcilik’ sözcüklerinin yan yana gelmesi KAGİDER’le oldu” dedi.

KAGİDER’in geride bıraktığı 15 yılda on binlerce kadının hayatına dokunduğunu ve onların hayatlarını olumlu şekilde değiştirdiğini vurgulayan Sanem Oktar, KAGİDER’in başka ülkelerde de kadın girişimci dernekleri kurulmasına öncülük ettiğini ifade etti: “Geçen ay Pakistan’ın KAGİDER’inin  kurulmasına vesile olduk. Ayrıca Tacikistan, Kenya ve Madagaskar’dan da talep var. Modelimizi anlatıyor, izlediğimiz yolu gösteriyor, sadece Türkiye’de değil, dünyanın başka ülkelerinde de örnek teşkil ediyor, öncü rol üstleniyoruz.”

Kadınlara dijital girişimcilik eğitimleri

KAGİDER ayrıca 15. yılına özel çok özel bir projeyi de hayata geçirmeye hazırlanıyor.  Bilişim teknolojilerinin, kadınların vizyonunu artıran ve eşzamanlı olarak onların girişimcilik gücünü kuvvetlendiren bir araç olduğu gerçeğinden yola çıkılarak oluşturulan “Proje 15”in amacı kadınlara örnek teşkil edecek ve yeni dönem start-up’ların nasıl yapılandırılacağını anlatacak dijital girişimcilik eğitimleri vermek.

Proje kapsamında 15 bin  kadına uzaktan erişim hedeflenirken, Türkiye genelinde bin 500 kadına bu konularda birebir eğitim ve seminer fırsatları sunulacak. Bir sonraki aşamada bu etkinliklerde sundukları iş fikirleriyle dikkat çeken 150 kadın girişimci adayı için girişimcilik kampı düzenlenecek. Kampta girişimci adaylarının iş fikirleri profesyoneller ve kadın girişimciler tarafından değerlendirilecek ve mentörlük desteği verilecek. Kamp sonunda ise 15 kadın girişimcinin fikirleri start-up iş projeleri olarak benimsenecek ve desteklenecek.

 (Burcu NOYAN)

Etiketler : kagider, proje 15

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2014 yılından bu yana Enerya Enerji İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevini yürüten Berna Tuncel, Enerya’daki rolü uhdesinde kalarak 1 Eylül 2018 itibariyle STFA Yatırı...

Ekonomist Dergisi tarafından yapılan “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırmasının ödülleri sahiplerini buldu. Capital ile Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, ...

Kadın girişimci Aslı Elif Tanuğur Samancı tarafından üretilen Anadolu Propolisi, Kaliforniya’da Eco Excellence Awards yarışmasında finale kaldı.

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) 10. Kuruluş Yıl Dönümü’nü birçok davetlinin katıldığı bir kokteylle Portekiz Sinagogu’nda kutladı. Geceye ev sahipliği yapan EGİKAD Y...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) üyeleri, Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig’e ziyaret gerçekleştirdi.

Doğan Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Aygen Ayözger Özvardar, Aytemiz Akaryakıt Dağıtım Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak atandı.

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde Kadınlar Kulübü üyeleri tarafından açılan "Üreten Hanımlar Pazarı" büyük ilgi gördü.

Yazarlar
Website Security Test