KAGİDER, 15. Yaşını “ İlham Veren Kadınlar”la kutluyor

7.12.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) 15. yılını gazeteci Elif Ergu’nun kaleme aldığı “İlham Veren Kadınlar” kitabı ve bir belgeselle kutluyor. Kitaptan elde edilecek gelir “Proje 15” isimli bir proje kapsamında kadın girişimcilerin desteklenmesi için kullanılacak.

Kadın girişimciliğinin gelişmesini desteklemek ve Türkiye’de kadının konumunun güçlendirilmesine katkıda bulunmak üzere 2002 yılında kurulan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) 15’inci yaşını kutluyor. 15. yıla özel olarak gazeteci Elif Ergu’nun kaleme aldığı“ İlham Veren Kadınlar” adlı bir kitap hazırlandı.  “İlham Veren Kadınlar” kitabı öncelikle KAGİDER’in kuruluşu, gelişmesi ve yaptıklarının ayrıntılı bir arşivi niteliğinde. Kitapta, dünyada ve Türkiye’de kadın hareketinin tarihsel gelişimi perspektifi içinde KAGİDER’in öyküsü ağırlıklı olarak kurucuların ve üyelerin ağzından aktarılıyor. KAGİDER’in bugüne kadarki beş başkanının, onur kurulunun, özel sektör ve kamu paydaşlarının, akademisyenlerin konuştuğu ve üyelerden alıntıların yer aldığı kitapta sadece KAGİDER’in nasıl bir başarı öyküsü olduğu anlatılmıyor, aynı zamanda bu hareketin ruhunu oluşturan düşünce ve yaklaşımlara da yer veriliyor.

Sanem Oktar, Elif Ergu, Zehra Güngör

Başka ülkelere model olduk

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, KAGİDER’in 2002 yılında o dönem mevcut olan erkek egemen yapıya alternatif sunmak üzere kurulduğundan bahsederek, “15 yıl önce kurulduğumuzda Türkiye’deki kadın girişimci oranı yaklaşık yüzde 4’tü, bugün ise yaklaşık yüzde 8. Bu oranın iki katına çıkmasını tabii ki biz tek başımıza sağlamadık. Ancak ‘kadın’ ve ‘girişimcilik’ sözcüklerinin yan yana gelmesi KAGİDER’le oldu” dedi.

KAGİDER’in geride bıraktığı 15 yılda on binlerce kadının hayatına dokunduğunu ve onların hayatlarını olumlu şekilde değiştirdiğini vurgulayan Sanem Oktar, KAGİDER’in başka ülkelerde de kadın girişimci dernekleri kurulmasına öncülük ettiğini ifade etti: “Geçen ay Pakistan’ın KAGİDER’inin  kurulmasına vesile olduk. Ayrıca Tacikistan, Kenya ve Madagaskar’dan da talep var. Modelimizi anlatıyor, izlediğimiz yolu gösteriyor, sadece Türkiye’de değil, dünyanın başka ülkelerinde de örnek teşkil ediyor, öncü rol üstleniyoruz.”

Kadınlara dijital girişimcilik eğitimleri

KAGİDER ayrıca 15. yılına özel çok özel bir projeyi de hayata geçirmeye hazırlanıyor.  Bilişim teknolojilerinin, kadınların vizyonunu artıran ve eşzamanlı olarak onların girişimcilik gücünü kuvvetlendiren bir araç olduğu gerçeğinden yola çıkılarak oluşturulan “Proje 15”in amacı kadınlara örnek teşkil edecek ve yeni dönem start-up’ların nasıl yapılandırılacağını anlatacak dijital girişimcilik eğitimleri vermek.

Proje kapsamında 15 bin  kadına uzaktan erişim hedeflenirken, Türkiye genelinde bin 500 kadına bu konularda birebir eğitim ve seminer fırsatları sunulacak. Bir sonraki aşamada bu etkinliklerde sundukları iş fikirleriyle dikkat çeken 150 kadın girişimci adayı için girişimcilik kampı düzenlenecek. Kampta girişimci adaylarının iş fikirleri profesyoneller ve kadın girişimciler tarafından değerlendirilecek ve mentörlük desteği verilecek. Kamp sonunda ise 15 kadın girişimcinin fikirleri start-up iş projeleri olarak benimsenecek ve desteklenecek.

 (Burcu NOYAN)

Etiketler : kagider, proje 15

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurul sonucunda dernek başkanlığına Huriye Serter yeniden seçildi.

İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD), bu yıl ilk kez düzenlediği İZİKAD Girişimcilik Ödülleri, Swissotel Büyük Efes’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Koordinatörlüğü İzmir Ticaret Borsası tarafından yürütülen TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu açık kürsü toplantılarının ilkini 07 Şubat 2018 Çarşamba günü Borsa ...

Kadınların girişimcilik hayatında daha aktif rol almasına ve iş gücüne katılım oranlarının artırılmasına öncelik veren EGİAD - Ege Genç İşadamları Derneği, Amerika Büy...

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), 2018 yılının başlamasıyla birlikte örnek bir uygulamayı da hayata geçirdi. Yönetim kurulu toplantılarının yalnızca kurul üyelerinin ...

Köy Koop İzmir Bölge Birliği ve Ödemiş Ticaret Odası ortaklığıyla düzenlenen etkinlikte kadın girişimciler bir araya geldi. Yoğun ilgi gören etkinlikte konuşan İzmir K...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve Karşıyaka Belediyesi’nin ortaklaşa projelendirdiği ve adını “Dokuma Sanatındaki Çiçekler” koydukları desinatörlük kursu tamamlan...