Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konaklı muhtarlar moral depoladı

6.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konak Belediyesi, demokrasinin çekirdeği olan muhtarlar için İzmir’in tarihi ören yerlerini tanıtmak, Ege Bölgesi’nin turizm ve tarihsel geçmişi hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak için gezi düzenledi.

İki günlük haftasonu gezisinde muhtarlar Selçuk’ta Meryem Ana Evi ve Şirince Köyü’nü gezdi. 113 mahalle muhtarının büyük çoğunluğunun katıldığı gezide muhtarların ilk durağı Selçuk Bülbüldağı’nda ziyaretçi akınına uğrayan ve Hıristiyanların Hac yeri olarak da kabul edilen kutsal Meryemana Evi oldu. Gezide muhtarlara Konak Belediyesi Meclis Üyeleri de eşlik etti.

MUTLULUK İZMİR’DEN YAYILACAK
Gezi sonrası Kuşadası’nda konaklayan muhtarlar için kaldıkları otelde bir de moral gecesi düzenlendi. Yemeğe Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, belediye başkan yardımcıları ve bürokratlar da katıldı. Tüm muhtarlarla tek tek kucaklaşan Başkan Pekdaş, düzenlenen geziyle bir araya gelen muhtarlar ve belediye çalışanları arasındaki iletişimin daha da güçlendiğini söyledi. Pekdaş, “Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor günlerde nefes alma ve mutluluk bulma araları olsun istedik. Bizim de mutlu anlara ihtiyacımız var. Bu anların çoğalması, ülkemize huzur gelmesi için, birliğimizin beraberliğimizin bozulmaması için çok gayret göstermeye ihtiyacımız var. Farklı fikirlerimiz olabilir, farklı partilerden olabiliriz. Demokrasinin güzelliği de budur. Farklılıklarımızla bir arada olabilmektir. Birbirimize yanlışlarımızı gösterecek insanların varlığı önemli, demokrasinin güzel tarafı da bu. Ülkemizde adaletin olduğu, hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, insanların mutlu olduğu ve demokrasinin her daim olduğu, insanların fikirlerini özgürce söylediği, yanlışların eleştirildiği bir ülke olsun istiyoruz. Bunu da İzmir’in gerçekleştirebileceğini düşünüyorum. İzmir’in geçmişten gelen aydınlığı, mutluluğu dalga dalga Türkiye’ye yayılacaktır. Bunları sizler sağlayacaksınız” diye konuştu.  Gecede 49 yıl aralıksız muhtarlık yapan ve hala da hizmette olan Tınıztepe Mahalle Muhtarı Ali Metin Çolpan’a da teşekkür plaketi verildi. Ayrıca Konak Belediyesi Muhtarlar Müdürlüğü’nün düzenlediği ve büyük ilgi gören Bilgisayar kursunu başarıyla tamamlayan muhtarlara da sertifikaları törenle verildi. Kursa katılan 35 muhtar sertifikalarını Başkan Pekdaş ve belediye meclis üyelerinin elinden aldı. Gecede halay çekip, dans eden muhtarlar ‘İzmir Marşı’nı da Başkan Pekdaş’la birlikte söyledi.

MATEMATİK KÖYÜ MİNİ BİR TÜRKİYE
İki gün süren kültür gezisinin son gününde İzmir’in önemli turizm noktalarından biri olan Selçuk’un Şirince Köyü’ne de gidildi. Gönüllerince Şirince’yi gezen, alışveriş yaparak güzel havanın keyfini çıkaran muhtarlar burada Yazar Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü’nü de ziyaret etti. Matematik Köyü’nde Ali Nesin tarafından karşılanan Konaklı muhtarlar, Prof. Dr. Server Tanilli Kütüphanesi’nde köyün kuruluş tarihçesini bizzat Ali Nesin’den dinledi. Nesin, “Burada çok farklı görüşlerden, farklı bakış açılarından, farklı yaşam biçiminden, farklı inanışlardan insanlar budara barış içinde bir iki hafta yaşıyorlar. En küçük bir kavga olmuyor. Burası Türkiye’nin olması gerektiği yerdir. Türkiye böyle bir yer olabilir. Çünkü kampa gelen 15-25 yaşındaki çocuklar bunu en ateşli yaşlarında başarabiliyorsa Türkiye’de bunu başarabilmeli” dedi. Nesin söyleşi sonrasında muhtara kek ve çay ikramında bulundu. Keyifli geçen iki günün sonunda Konak’a dönen muhtar düzenlenen gezi için Başkan Pekdaş’a teşekkür etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karşıyaka Belediyesi park konserlerine devam ediyor. Bostanlı Mahallesi Gode Cengiz Parkı’nda 18 Temmuz Çarşamba akşamı düzenlenen konserde Küba rüzgarları esti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak-Buca-Bornova bağlantısını sağlayacak İzmir'in en uzun tüneli, viyadük ve kara yolu geçitlerinden oluşan 7 kilome...

İzmir Karabağlar'da belediyenin düzenlediği yaz okulu başladı. Çocuklar eğlenerek öğreniyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açık hava sinema gösterimlerinde 10 önemli filmi konuk edecek...

Buca Belediyesi, yaz aylarında özellikle hafta sonları büyük ilgi gören Buca Gölet Tesisleri’nin mangal alanını modern ve çağdaş ünitelerle baştan aşağı yeniledi.

Son iki yılın Türkiye Şampiyonu Bayraklı Belediyesi Halk Oyunları ekibi, bu yıl Artvin’de düzenlenen finallerden ikinci olarak döndü.

Raylı sistem yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sayıları giderek artan metro vagonlarının park ihtiyacını, Halkapınar’da yapımını sürdürdüğü iki kat...

Yazarlar
Website Security Test