Yeni Kent Merkezi krizindeki düğüm Büyükşehir Meclisi'nde çözüldü

14.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konak Belediye Meclisi’nde krize neden olan Yeni Kent Merkezi’ne ait imar planları Büyükşehir Belediyesi meclis oturumunda oy birliğiyle kabul edildi. Çözüme kavuşan planların böylece önü açılmış oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti.

Egedesonsöz'den Mehmet İşler'in haberine göre; Toplantıda İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan Yeni Kent Merkezi'ne ait imar planları çözüme kavuştu.

Konak İlçe Belediye Meclis oturumunda çıkmaza giren ve hem Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) hem de AK Parti grubunu bölen karar Büyükşehir Meclis toplantısında oy birliğiyle kabul edildi ve planların önü açıldı.

SÜREÇTE NELER OLDU?
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan Yeni Kent Merkezi'nin 1/5000'lik planı notları ve lejantlarında değişiklikler yaptı. Yeni düzenlenen "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür", "Merkezi iş alanı" tanımları "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür" tanımları meslek odalarının açtığı davada mahkeme tarafından 2015 yılında iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararı doğrultusunda 2016 yılında değişikler yaptı. Yeni plan notlarını içeren 1/5000 ölçekli plan Büyükşehir Belediyesi'nde onaylandı.

Bu plana uygun Bayraklı Belediyesi ve Konak Belediyesi 1/1000 ölçekli plan notu değişikleri yapıldı. Bayraklı Belediye Meclisi'nde onaylanan planlar Konak Belediye Meclisi'nde CHP Grubu'nun bölünmesi nedeniyle ekim ve şubat ayları toplantılarında iki kez onaylanmadı. Bu süreçte İzmir 5. İdare Mahkemesi' Aralık 2016 tarihinde yürürlükte olan 1/1000 ölçekli planların yürütmesini durdurdu. Yeni planları Konak Belediye Meclisi'nin kabul etmemesi nedeniyle mahkeme kararı imar uygulamalarında imar krizi yarattı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Meclis'te yeni planın onaylanmamasını dava konusu yapmadı. Planlarla ilgili kararı Büyükşehir Belediye Meclisi'nin vermesinin yolunu açtı.

Büyükşehir Belediye Meclisi şubat ayı gündemine giren plan önergesi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna sevk edildi. Konuyu inceleyen komisyon, "1/1000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Alsancak Liman Arkası ve Salhane Bölgesi Uygulama İmar Planı (Alsancak Liman Arkası Kesimi) ile 1/1000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Alsancak Liman Arkası ve Salhane Bölgesi Uygulama İmar Planı (Halkapınar-Salhane Kesimi) "Turizm-Ticaret" kullanımını tarifleyen plan notunu; iptal edilen İmar Planı Değişikliği ve Lejant Paftasında yer alan mevzuata ilişkin düzenlemeleri de kapsayacak şekilde oybirliğiyle uygun buldu. Komisyon kararı Meclis'in Mart ayı gündemine alındı.SON DÖNEMLERDEKİ EN YÜKSEK KREDİYE MECLİSTEN ONAY!
Öte yandan İzmir metrosunun mevcut 19 kilometre uzunluğundaki hattı 7.2 kilometrelik F. Altay- Narlıdere İstiham Okulu hattıyla 26 kilometreye çıkaracak karar da meclisten oy birliğiyle geçti. Güzergah üzerindeki günlük yaşamı ve sosyal hayatı etkilememesi için 'derin tünel' inşaat yöntemiyle yapılacak metro hattı projesini Haziran 2016'da tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nden de onay aldı. Yüksek Planlama Kurulu'nun 2017 yılı yatırım programına almasıyla da projenin önü açıldı.  Büyükşehir Belediyesi projeyle ilgili Mart ayında da finansmanla ilgili de önemli bir adım atmış oldu.  

Büyükşehir Belediye Meclisi mart ayı gündemine başkanlıktan sevk edilen ve kabul edilen önergeyle 2017 - 2018 - 2019 Mali Yılları Çok Yıllı Bütçesinde öngörülen borçlanma kapsamında, Fahrettin Altay-Narlıdere İstihkam Okulu Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi'nde 2017 yılından itibaren yıllara sari kullanılmak üzere, finansman kuruluşlarından 841 milyon 873 bin TL veya eşdeğeri yabancı döviz cinsinden nakdi krediye sağlanması ve kullanılması, borçlanmanın yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yetki verdi. Böylece bu kredi Belediye'nin son dönem yatırımlarında kullandığı kredilerin en yükseği olacak.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Çiğli Çamur Çürütme-Kurutma Tesisi’nden çıkan çamuru yine aynı tesiste elde edilen biyogazla kurutan İZSU, Menderes Arıtması’ndaki çamuru kurutmak için de güneş enerji...

Urla’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek enginar festivali için konuşan Belediye Başkanı Uyar, “Geçen sene 500 bin kişiyi ağırladık bu yıl hedefimiz bir milyon misafiri ağ...

Konak Belediyesi 'Çocuk ve Oyun Şenliği' adı altında düzenlediği ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ kutlamalarını geçtiğimiz hafta havanın yağışlı olması ned...

Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Çocuk Şenliği muhteşem bir finalle sona erdi. Dünya çocukları, yöresel oyunlarıyla binlerce izleyiciye görs...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlediği şenlik, herkese “Böyle olur İzmir’in bayramı” dedirtti. Çocukların doyasıya eğ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret ederek Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüşen Kanada'nın Ankara Büyükelçisi John Cooter, karşılıklı ekonomik ilişkilerin geliştirilmes...

Toplam 185 parkı bulunan Konak Belediyesi son 3 yıl içinde 42 parkı tepeden tırnağa yenileyerek mahalle sakinlerinin kullanımına sundu.

Yazarlar