İzmir bisiklette Avrupa Şampiyonu!

2.6.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentlerin ’bisikletle yaptığı kilometreleri’ yarıştırdığı ve en çok pedal çeviren kentin kazandığı Avrupa Bisiklet Yarışmasında (European Cycling Challenge 2017) 855 bin kilometre ile lider şehir oldu.

Kentlerin birbirine meydan okuduğu “Avrupa Bisiklet Yarışması”nda (European Cycling Challenge 2017) Büyükşehir Belediyesi adına mücadele eden İzmirli bisikletçiler, Mayıs ayı boyunca 855 bin kilometre pedal çevirerek zirveye çıktı. 52 Avrupa kentinin yer aldığı yarışmada elde edilen birinciliğini sosyal medya hesabından paylaşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmirli bisiklet severler müthiş bir iş yaparak Avrupa Bisiklet Yarışması'nda kentimizi birinciliğe taşıdığı. Emeği geçen herkese teşekkürler" dedi.

SENEYE UÇARIZ DEMİŞTİK
2016 yılında ilk kez katıldığı “Avrupa Bisiklet Yarışması”nı  72 bin 73 kilometre yaparak 17. sırada tamamlayan İzmirli bisiklet severler, "Geçen sene ısındık, seneye uçarız" sloganıyla başladıkları 2017 yarışmasında adeta fırtına gibi esti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğündeki bisiklet grupları, dernekleri ve platformlarının örnek işbirliğine ilçe belediyeleri de destek verdi. Uzun süre Polonya'nın Gdansk kentiyle başa baş mücadele eden İzmir, kentteki bisiklet severlerin son hamlesiyle arayı açarak ipi göğüsledi.

AYA KADAR GİTTİK GELDİK
Bisiklete binen onbinlerce İzmirli, 4 haftadır kentlerinin adını taşıyan takımın bir üyesi olarak, birçok Avrupa kentinin sakinleriyle yarıştı. Yarışma boyunca 855 bin kilometre pedal çeviren İzmirliler, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin iki katından fazla yol yapmış oldu. Türkiye adına katılan bir diğer şehir Mersin ise yarışı 17. sırada tamamladı.

Avrupa Bisiklet Yarışması'na Fransa'dan 4, Portekiz'den 3, İtalya'dan 8, İsviçre'den 2, Polonya ve İsveç'ten 9, İrlanda'dan 5, İngiltere'den 2,  Litvanya'dan 4, KKTC, Hırvatistan, Macaristan ve İspanya'dan birer kent katıldı. 

 

Yarışmaya katılan şehirler

1.      İzmir Büyükşehir Belediyesi – Türkiye         27. Östersund – İsveç

2.      Gdansk – Polonya                                           28. Örebro – İsveç

3.      Bydgoszcz Met. Area – Polonya                    29. Bologna – İtalya

4.      Warszawa – Polonya                                      30. Lisboa – Portekiz

5.      Wroclaw – Polonya                                        31. Lulea – İsveç

6.      Umea – İsveç                                                  32. Cagliari – İtalya

7.      Mel – Fransa                                                   33. Karlskrona -  İsveç                                      

8.      Poznan – Polonya                                           34. Skelleftea – İsveç

9.      Nantes Metropole – Fransa                            35. Klaipeda – Litvanya

10.  Roma – İtalya                                                 36. Vilnius – Litvanya

11.  Budapeşte – Macaristan                                 37.  Regiao de Aveiro – Portekiz

12.  Kaunas – Litvanya                                         38.  Reggio Emilia – İtalya

13.  Vaxjö – İsveç                                                 39.  Cork – İrlanda

14.  Telsiai – Litvanya                                          40.   Amiens Metropole – Fransa

15.  Glasgow City Region – İskoçya                    41.   Bari – İtalya

16.  Lodz – Polonya                                              42.   Barcelona – İspanya

17.  Mersin - Türkiye                                            43.   Nicosia – Güney Kıbrıs Cumhuriyeti

18.  Krakow – Polonya                                         44.   Napoli – İtalya

19.  Dublin – İrlanda                                             45.   Limerick – İrlanda

20.  Padova – İtalya                                              46.  Waterford – İrlanda

21.  Gdynia – Polonya                                          47.  Porto – Portekiz     

22.  Greater Manchester – İngiltere                      48.  Södertalje – İsveç

23.  Basel – İsviçre                                               49.  Mantova – İtalya

24.  Karlstad – İsveç                                             50.  Louviers – Fransa

25.  Torun – Polonya                                            51.  Lausanne – İsviçre

26.  Zagreb – Hırvatistan                                      52. Galway – İrlanda

Kentlerin birbirlerine “meydan okuması” olarak da tanımlanan yarışmada, şehrinin takımına ücretsiz kaydolan herkes, bisiklet yolculuklarını bir ay boyunca mobil uygulama ile kaydederek Avrupa şehirleri ile yarıştı.

BAŞKAN KOCAOĞLU: MÜTHİŞ BİR İŞ...
İzmir'de çok sayıda bisiklet sürücüsü şampiyonluk için büyük çaba sarf etti ve bunun karşılığı şampiyonluk oldu.Geçen yıl sıralamada 17. Sırada kendine yer bulan İzmir, bu yıl müthiş bir ivme yakalarken şampiyonluğu da kaptı.  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ilçe belediye başkanları da yarışmaya katılarak aktif destek verdi. 

Başkan Kocaoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İzmirlileri kutladı. Kocaoğlu açıklamasında, "İzmirli bisikletseverler, müthiş bir iş yaparak Avrupa Bisiklet Yarışması'nda kentimizi birinciliğe taşıdı. Emeği geçen herkese teşekkürler."

 

 

MERSİN’E TAŞLAMA!
Dev yarışma öncesinde bu yıl ilk kez yarışmada boy gösteren Mersin, yarışma öncesinde İzmir’e rekabet mesajları vermişti. ‘Gerekirse pedalları İzmir’e süreriz' diyen Mersinliler yarışmada 17. Sırada yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kurumsal sosyal medya hesabı üzerinden Mersin Büyükşehir Belediyesi hesabına seslenerek  'Yardıma ihtiyacınız olursa buradayız' demiştik. İnsan bir 'alo' demez mi? @Mersin_bld” dedi.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de bir televizyon yayınına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gündeme damga vuracak önemli açıklamalar yaptı. İktidar milletvekillerine çağrıda b...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in turistik ilçesi Karaburun’un merkezi ile ilçeye bağlı mahallelerin içme suyu şebekelerini baştan sona yenileyecek.

Sporu ve sporcuyu her alanda destekleyen, yatırımları ve ilçe genelinde başlattığı kurslarla sporu her mahallede ulaşılabilir kılan Buca Belediyesi, 4 yılda 54 bin 400...

Karabağlar Belediyesi, Kazım Karabekir Mahallesi Semt Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Törende Konuşan Başkan Selvitopu, Karabağlar’ın son yıllarda önemli bir gelişme ...

Hayvan hakkı ihlalleri ile mücadele etmek amacıyla kurulan Karşıyaka Belediyesi Veteriner Zabıtası, 3.5 yılda 4 bin 900 şikayet ve olumsuz duruma çözüm sağladı. Başkan...

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Ocak ayında yapılan seçimlerin ardından göreve gelen esnaf odası yönetimlerini ziyaret etmeyi sürdürüyor. Geçen hafta İzmir Şoförle...

Foça Belediyesi, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bağarası Gençlik ve Dayanışma Derneği işbirliği ile düzenlenen ‘Zeytin Yetiştiriciliği ve Hasadı’ p...