Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bornova'da yeni kültür merkezi törenle açıldı

11.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bornova Belediyesi çok amaçlı kültür merkezlerine bir yenisini daha ekledi. Pınarbaşı Kültür Merkezi'nin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ile alevi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı.

Bornova Belediyesi’nin bir yılda yapımını tamamladığı Pınarbaşı Kültür Merkezi törenle açıldı. Cemevi olarak da hizmet verecek Gürpınar Mahallesi’ndeki Merkez’in açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Gürpınar Mahallesi Muhtarı Osman Özdemir, Alevi Kültür Dernekleri Bornova Şubesi Başkanı Veli Zengin, Alevi Dedesi İsmail Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Pınarbaşı Pazaryeri’nin karşısında, 7064 sokak ile 7039 sokak kesişiminde bulunan alanda bir yılda yapımı tamamlanan Pınarbaşı Kültür Merkezi’nin açılışında düzenlenen törende, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila önemli mesajlar verdi.BAŞKAN ATİLA HER MAHALLEDE ÇALIŞIYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın her mahallede, her sokakta çalışarak vatandaşlara daha çok hizmet etmek için büyük çaba gösterdiğini belirterek, “Olgun Atila’yı canı yürekten kutluyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak kültür varlıklarına büyük önem verdiklerini, tarihi yapıları restore ettiklerini ve yeni kültür sanat mekanları yaptıklarını söyledi. Hiçbir ayrım yapmadan, herkese aynı nazardan bakarak hizmet ettiklerini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Her yere yetişip kenti kalkındırmaya, istihdam olanakları yaratmaya, kentin altyapı, ulaşım, çevre problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Aynı anlayışla yapılan bu tesisin tüm Pınarbaşılı hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

'HİZMET ETMEM GEREKİYOR'

Konuşmasında sık sık birlik ve beraberlik vurgusunda bulunan Kocaoğlu, İzmir’i kalkındırmak için yapılan çalışmaları hatırlatarak “ Bornova, Pınarbaşı, Altındağ, Çamdibi ve Atatürk Mahallesi hepsi 50 senedir yaşadığımız yerler. Belediye başkanı olduğum zaman 9 ilçe idi ve sınırlar 110 bin hektardı. Belediye Başkanı olduktan sonra 21 ilçe oldu ve sınırlar 550 bin hektar oldu. Tam 5 kat büyüdü. 2014 seçimlerinden sonra 650 hektar daha ilave edildi. Bin 200 hektar 600 köy, 63 belde 30 ilçeye bakıyoruz. Her tarafa koşmam yetişmem; Pınarbaşı’ndan, Bornova’dan, Atatürk Mahallesi’nden daha az hizmet almış dağ mahallelerine gitmem ve hizmet etmem gerekiyor” diye konuştu.

'UYANIK OLMAK ZORUNDAYIZ'
14 senelik görev sürecinde İzmir’in tam 18 kat büyüdüğünü belirten Aziz Kocaoğlu, “Değerli arkadaşlar uyanık olmak zorundayız. Çok ama çok uyanık olmak zorundayız. Çalışmazsak birbirimize sahip çıkmazsak çok ama çok zor günler yaşayacağız. Bu bilinçle saflarımızı sıklaştırarak kol kola girerek çalışıp üretip hem kentimizi hem de ülkemizi kalkındırmak zorundayız. 13,5 yıllık çaba ile İzmir’i Türkiye’nin 2010 yılından beri en hızlı büyüyen ve kalkınan kenti yaptık. Dünya’da ikinci büyüyen metropol kenti yaptık.  Raylı sistemi 11 Kilometreden şu anda 138 Kilometreye çıkarttık. Kasım ayında Konak tramvayı hizmete girdiğinde 151 Km olacak. Yılbaşında da Selçuk 26 Km daha devreye girdiğinde yaklaşık 180 kilometre raylı sistem olacak. 14 senede tam 18 kat… Her türlü sıkıntıya rağmen bunu başardık.  Arıtmada Türkiye şampiyonuyuz. Çocuklarımıza kendimize sağlıklı bir çevre için sağlıklı hava, toprak ve sağlıklı beslenme için çevre yatırımlarını devam ettireceğiz” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, bir sene önce temelini vatandaşlarla birlikte attıkları Pınarbaşı Kültür Merkezi’nin açılışını yapmanın gururunu yaşadığını belirterek, “Burada hem alevi vatandaşlarımız ibadetlerini yerine getirebilecek, hem de çocuklarımız, kadınlarımız çeşitli kurslara katılabilecekler” dedi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni 1921 yılında, daha Cumhuriyet bile kurulmadan kurduğunu hatırlatan Başkan Atila, “İşte biz de bu anlayışla, kültür projelerine ağırlık veriyoruz. Haziran ayında Atatürk Mahallesi’nde Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’ni açtık. Temmuz ayında Doğanlar Kültür Merkezi’nin temelini attık. Doğanlar Kültür Merkezi’ni de bir yılda tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

HİZMETE TEŞÜKKER

Alevi Kültür Dernekleri Bornova Şubesi Başkanı Veli Zengin, cemevlerinin ibadetin yanısıra bilim ve kültür işlevinin de olduğunu söyledi. Pınarbaşı Kültür Merkezi’nin de bu anlayışa uygun bir şekilde yapıldığını belirten Zengin, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya teşekkür etti. Alevi Dedesi İsmail Doğan da hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hem de Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın pek çok alanda önemli yatırımlar yaptıklarını, bu hizmetlerin başka illerde de duyulduğunu ve bilindiğini belirterek hizmetleri nedeniyle teşekkür etti. Gürpınar Mahallesi Muhtarı Osman Özdemir de “Pınarbaşı Kültür Merkezi’nin yapımında emeği geçen A’dan Z’ye herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÇOK AMAÇLI

Pınarbaşı Kültür Merkezi, zemin artı iki kat olarak projelendirildi. Geçici sergi alanı ile gasilhane ve kurban kesim odasının da bulunacağı Merkez’in projesi, bölgede yaşayan vatandaşların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekillendirildi. İki çok amaçlı salon, okuma salonu, çocuk oyun alanı, toplantı odası ve dersliklerin bulunacağı Pınarbaşı Kültür Merkezi’nde yemekhane ve mutfak ile toplantı ve taziye odası da düşünüldü. Pınarbaşı Kültür Merkezi toplam 1207 metrekarelik alana kuruldu. Bornova Belediyesi’nin Atatürk Mahallesi’nde yapımını tamamladığı Dr. Sırrı Aydoğan Kültür Merkezi’nin açılışı Haziran ayında yapılırken, Doğanlar Kültür Merkezi’nin de temeli de geçtiğimiz ay atılmıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açık hava sinema gösterimlerinde 10 önemli filmi konuk edecek...

Buca Belediyesi, yaz aylarında özellikle hafta sonları büyük ilgi gören Buca Gölet Tesisleri’nin mangal alanını modern ve çağdaş ünitelerle baştan aşağı yeniledi.

Son iki yılın Türkiye Şampiyonu Bayraklı Belediyesi Halk Oyunları ekibi, bu yıl Artvin’de düzenlenen finallerden ikinci olarak döndü.

Raylı sistem yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sayıları giderek artan metro vagonlarının park ihtiyacını, Halkapınar’da yapımını sürdürdüğü iki kat...

Konak Belediyesi ilçenin farklı noktalarındaki spor merkezlerinde verdiği ücretsiz aerobik, step ve plates kurslarını havaların ısınmasıyla birlikte açık havaya taşıdı.

Bornova Belediyesi’nin sekiz branşta verdiği spor kurslarından yılın ilk altı ayında 8.965 kişi yararlandı.

Raylı sistem yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sayıları giderek artan metro vagonlarının park ihtiyacını, Halkapınar’da yapımını sürdürdüğü 2 katlı...

Yazarlar
Website Security Test