Christopher Dembik: Tüm adaylar ‘sisteme karşı’ ancak

6.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Saxo Bank Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Fransa’nın şu anki politik ufkunu özetleyen ünlü analist, “Tüm adaylar ‘sisteme karşı’ ancak hepsi de yıllardır bunun bir parçası” dedi.

Saxo Bank Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi. Sosyalist partinin başkanlık ön seçimlerindeki kazananı Benoit Hamon (güçlü çevresel değerler, evrensel temel gelir yanlısı ve haftada 34 saatlik çalışma) olduğunu söyleyen Dembik, “Benim görüşüme göre, Fransız Sosyalist Partisi Yunanistan’daki PASOK’un yolundan gidiyor (politik ötekileştirme, ideolojik kriz, güçlü aşırı sol partiye karşı). Yenilen eski başbakan Manuel Valls’ın destekçilerinin önümüzdeki haftalarda Emmanuel Macron’a katılması muhtemel. Bu durum Macron için pozitif olmayacaktır çünkü sol taraf adayı olarak (sağcı da solcu da olmadığını belirtse de) ve Hollande’in politik mirasçısı olarak görünebilir” dedi. Ünlü analist görüşlerini şöyle sürdürdü:

 

Fransa’nın şu anki politik ufkunu özetlersek:

-Çok açık seçim (ideolojik geçiş, kimse cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Le Pen’e karşı kimin yürüyeceğini tahmin edemez)

-Tüm adaylar “sisteme karşı” ancak hepsi de yıllardır (onlarca yıldır!) bunun bir parçası

-Ekonomi politikası açısından üç aşırı sol parti var (Mélenchon & Front de Gauche = anketlerde %12 ve 15 arasında; Hamon ve Sosyalist Parti = cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda muhtemelen 5. sırada; Le Pen & Front National = önde giden). Nüfusun serbest ticarete karşı olan ve bunun eşitsizliğe yol açtığını düşünen (oysa gerçekten böyle değildir) büyük bir kısmına hitap ediyorlar (fakirler ve orta sınıf). Aslında Fransa’da nüfusun en zengin %1’lik kesiminin gelirdeki payı 1920’nin başındaki %28’den günümüzde %8’e inmiştir.

-Globalleşme sürecini destekleyen iki liberal parti (François Fillon & Les Républicains = Thatcher tarzı önlemler; Emmanuel Macron & En Marche = ekonomik program Mart’ta açıklanacak ama beklendiği kadar iddialı olmayacaktır. Örneğin, muhtemelen yasal çalışma sürelerini ele almayacaktır, oysa Macron bakanken haftalık 35 saatlik çalışmaya karşı duruşunu göstermişti). Her iki parti de aynı zorlukla karşı karşıya: Fransa’nın unutulan kırsal kesimindeki seçmenlerin desteğini almak çok zor olacaktır. Fillon şehirli yaşlılara ve /veya burjuvaziye hitap ediyor. Macron, Erasmus nesline hitap ediyor: şehirli kesim, nispeten genç, globalleşmeden faydalanan. Kazanmak istiyorlarsa seçim tabanlarını genişletmek zorundalar, çünkü Fransa’da yeni cumhurbaşkanının kırsal kesimdeki seçmenlerin kalbini kazanması gerektiğini biliyoruz. Bu, Le Pen için inkar edilemez bir avantajdır”.

Le Pen etkisi:

“Giderek daha çok yatırımcı Le Pen’in cumhurbaşkanı seçilmesini fiyatlandırıyor (Fransız tahvilleri geçen Ağustos’tan bu yana 32 puan yükseldi!). Bana saf diyebilirsiniz ama 2017 seçimlerinde bu senaryonun gerçekleşeceğinden şüpheliyim. %50’lik oy eşiğini aşmaya yetecek desteğe sahip değil. Cumhuriyetçi taraf (Le Pen hariç herkes) 2002’den daha zayıf durumda ama sol seçmenlerin Le Pen’in cumhurbaşkanlığını önlemek için sağa oy verme konusunda hiç vicdan azabı duymayacağı kesin”.

Son olarak, gitgide daha çok kişinin korktuğu siyah kuğu: başkanlık seçimi ikinci turunda Mélenchon (aşırı sol) ve Le Pen.

Saxo Capital Markets Hakkında

Dünyanın önde gelen online yatırım bankacılığı uzmanı, bireyselle kurumsal müşterilerine işlem ve yatırım stratejileri için bütün araçları sunan Saxo Bank'ın Türkiye iştiraki Saxo Capital Markets Menkul Değerler A.Ş., 2012 yılı Eylül ayında SPK'dan lisansı alarak faaliyetlerine başladı. Saxo Bank'ın finansal topluluk portalı TradingFloor.com, ilk birden fazla varlık sınıfında işlem yapmaya yönelik sosyal platform oldu. Bütün regülasyonlar altında lisanlı bir Avrupa bankası olan Saxo Bank, müşterilerine hem ödüllü SaxoTrader, hem de lansmanını geçtiğimiz günlerde yaptığı tek bir hesaptan PC, tablet ve akıllı telefonlarda erişilebilen ve yirmiden fazla dil seçeneği bulunan SaxoTraderGo platformlarında Forex, Hisse Senetleri, Vadeli İşlem ve Opsiyon Kontratları, CFD’ler (fark kontratları) ve diğer türev ürünlerde işlem yapma imkanı sunuyor. Platform, dünya çapında 100'den fazla büyük finansal kurum tarafından yetkilendirildi. Saxo Bank, aynı zamanda bir diğer iştiraki Saxo Privatbank üzerinden geleneksel bankacılığın yanı sıra profesyonel portföy ve fon yönetimi hizmetleri veriyor. 1992 yılında kurulan ve merkezi Kopenhag'da bulunan Saxo Bank'ın Avrupa, Asya, Ortadoğu, Latin Amerika, Afrika ve Avustralya'da toplam 26 ülkede ofisleri bulunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Seramik sektörünün köklü ve yenilikçi markası Seramiksan, 2018 koleksiyonunu 27 Şubat – 3 Mart tarihlerinde sektörün en önemli fuarlarından biri olan Unicera Seramik, ...

İki şirketin ortaklığıyla kurulacak NTW, ABD ve Meksika’nın ikinci en büyük toptancı şirketi olacak.

2017 yılını Türkiye’nin farklı şehirlerinde açtığı 38 yeni restoranıyla tamamlayan ve kesintisiz büyümesiyle 36 şehirde 143 restorana ulaşan Tavuk Dünyası, yıl bitmede...

Marketing Türkiye ve AKADEMETRE iş birliğiyle düzenlenen “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri” sonuçlandı. Borusan Lojistik, “Lojistik Firmaları” kategorisind...

Şişecam 480 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’deki düzcam kapasitesini 1,9 milyon tona çıkaracak

Türkiye’de hızlı servis restoran sektörünün lideri olan TAB Gıda, geçtiğimiz yıl ulusal ve uluslararası alanda aldığı 11 prestijli ödül ile, sektördeki başarısını taçl...

Endüstri Mühendisliği sonrası İşletme Mühendisliği yüksek lisansını tamamlayan Feyza Narlı, danışmanlık ve bilişim sektöründeki yaklaşık 20 yıllık deneyiminin ardından...