Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İş dünyasına patent uyarısı

7.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ulusal ve uluslararası pek çok markaya danışmanlık hizmeti veren Sistem Global Danışmanlık, iş dünyasının temsilcilerini İzmir Hilton Oteli’nde bir araya getirdi

Bakanlar Kurulu kararı ile değişen teknopark teşviklerinin anlatıldığı toplantıda, patentin de önemine dikkat çekildi.

 

Alanında uzman isimlerin özellikle Ar-Ge, tasarım ve yazılım faaliyetleri yürüten, teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların temsilcileriyle bir araya geldiği panelde Hüseyin Karslıoğlu, Ülkü Şengül, Erdem Kaya, Av. Cengiz Aydemir ve Prof. Dr. Metin Orhan Kaya tecrübelerini ve bilgi birikimlerini katılımcılara aktardılar.

 

 

 

“Yeni hadlere dikkat”

 

 

 

Panelde Bakanlar Kurulu kararıyla yaşanan değişikliklerle ilgili bir sunum gerçekleştiren Sistem Global Danışmanlık Kurucu Ortağı Hüseyin Karslıoğlu, “Bakanlık bugüne kadar teknopark bölgelerinde faaliyet gösteren firmalara teşvik verirken 3 anahtar olarak adlandırabileceğimiz, 3 önemli koşulun yerine gelip gelmediğini kontrol ediyordu. Artık bunun yanına ek anahtarlar da eklendi. Yeni gelen mali hadlere göre, artık firmalardan patent veya proje bitirme belgesi talep edilecek. Firmalarımızın bu hadlere dikkat etmesi gerekiyor. Şu an bizi kapsamıyor diye düşünmeden, geleceğe yönelik hazırlıklı olmaları gerek. Bu hadler her an bakanlık tarafından daha da aşağılara çekilebilir. Böyle bir durumda zorda kalmamak adına yeni koşullara şimdiden hazırlanmaları gerekir” dedi.

 

 

 

“Patent dert değil bir değerdir”

 

 

 

Özellikle patentin önemine vurgu yapan Karslıoğlu, “Yeni düzenlemeyle ortaya çıkan en büyük farklılık hadlerin aşılması durumunda ortaya çıkan patentleme şartı oldu. İş dünyasında patent gerçekten büyük önem arz ediyor. Alınan her patent firmalar için önemli fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatları yok saysak bile, patent dert değil bir değerdir.  Gerçekten düşük maliyetlerle ilerleyen patent süreci firmalar için bir yük değil, yeni fırsatların kapısıdır. Bu nedenle tüm firmalara, özellikle Ar-Ge ve tasarım süreçlerinde projeye başlarken ilk aşamada patentleme yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde 1914 yılında Aliotti Ailesi tarafından yaptırılan, 1938 yılında Yaşar Topluluğu’nun kurucularından Durmuş Yaşar tarafından satın alınan v...

Nisan 2018’den bu yana HSBC Portföy A.Ş. Genel Müdür Vekili olarak görev yapan Nilgün Şimşek Ata, HSBC Portföy A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı.

Kosova Milletvekili Fikrim Damka ve Kosova Meclis Başkanı Danışmanı Levent Buş, fuara davet ettikleri Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı ...

JTI Türkiye’nin Finans ve Satış Direktörlüklerinde yeni atamalar gerçekleşti. Finans Direktörü Besim Göçer Satış Direktörü olarak atanırken, Finans Direktörlüğüne ise ...

Türkiye Kalite Derneği’nde (KalDer) Genel Koordinatörlük görevine Tuğrul Fadıllıoğlu atandı. Fadıllıoğlu, yeni görevine 11 Temmuz 2018 tarihinde başladı.

Türk Telekom, KKTC’nin ana internet sağlayıcısı KKTC Telekomünikasyon Dairesi ile Kıbrıs’taki internet hizmetlerinin kapasitesinin artırımına yönelik protokol imzaladı.

Euromoney tarafından sürdürülebilir finans konusunda Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası ödülünü Garanti kazandı.

Yazarlar
Website Security Test