Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Altınyağ mali yapısını güçlendiriyor

22.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Altınyağ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Nureddin Çevik, Sodrugestvo Group SA’ya yapılan “varlık satışı” ve SPK’dan izni alınan “sermaye artırımı” ile Altınyağ’ın mali yapısının güçlendirileceğini söyledi.

İzmir’in en eski sanayi kuruluşlarından “Altınyağ Kombinaları A.Ş”, mali yapısını güçlendiriyor. Altınyağ'a ait gayrimenkul ve makine parkı ile Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.'ye ait gayrimenkul ve makine parkının tamamının 34 milyon ABD Doları artı KDV bedelleLüksemburg merkezli Sodrugestvo Group S.A’ya satışı için 2017 yılı Kasım ayında, niyet mektubu imzalayan Altınyağ’ın,  Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yaptığı 45 milyon TL tutarındaki bedelli sermaye artırımı başvurusuna da onay çıktı. Bu onayla birlikte, Şirketin 150 milyon lira kayıtlı sermaye tavanı içinde bulunan 60 milyon lira çıkarılmış sermayesinin tamamı (Nakden) bedelli olarak yüzde 75 oranında artırılarak 105 milyon liraya çıkarılacak. Bedelli sermaye artırımında mevcut ortakların rüçhan hakları kısıtlanmayacak, yeni pay alma (Rüçhan Hakkı) haklarının kullandırılmasından sonra da, kalan paylar, (B) grubu halka açık pay olarak 3 (üç) iş günü süreyle nominal değerden düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş'de oluşacak fiyattan Borsa’da satılacak.  

Mali yapı güçleniyor

Altınyağ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Nureddin Çevik‘Altınyağ’ın mali yapısının güçlendirmesi için etkili ve başarılı adımlar atıldığını belirterek şunları söyledi:

“Altınyağ 2012 yılında satın alındığında, eski teknoloji ve makine parkı ile son tüketiciye yönelik ambalajlı yağ üretimi yapan bir şirketti. Stratejik bir kararla şirketin, farklı sektörlerin kullanacağı sanayi yağları ile küspe üretimine yoğunlaşmasına karar verdik. Bu karar doğrultusunda 4 yılda 20 milyon dolar yatırım yaparak fabrikayı tamamen yeniledik ve yapılan yenilemelere ek olarak 400 ton/gün kapasiteli yeni bir yağlı tohum işleme/ham yağ ve küspe üretim tesisi oluşturduk.

Sodrugestvo ile anlaşma

Sodrugestvo Group ile 2 yılı aşkın süredir çalışıyoruz. Sodrugestvo S.A'nın Türkiye iştiraki ile 2015 yılında 4 milyon dolarlık, 2017 yılı Haziran ayında da 2 yıl süreli 16 milyon ABD doları tutarında (1 milyon ABD Doları artı opsiyonlu) Yağlı Tohum Fason İşleme Sözleşmesi imzaladık. Bu süreçte iki şirket birbirini tanıdı. 2017 yılı Kasım ayında da Altınyağ’ın gayrimenkul ve makine parkı ile Gürtaş Tarım Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş.'ye ait gayrimenkul ve makine parkının34 milyon ABD doları artı KDV bedelle Sodrugestvo Group S.A’ya satışı için niyet mektubu imzaladıkve bu satış için Olağanüstü Genel Kurulumuzda onay aldık. Prosedüre göre 3 aylık  teknik, hukuksal, vergisel, çevre, finansal, legal inceleme 24 Şubat’ta son bulacak. İncelemelerin olumlu sonuçlanmasının akabinde de gelecek 3 ayda devir işlemleri tamamlanacak.

 

Altınyağ markası yaşayacak

Şunu belirtmek istiyorum; Sodrugestvo’ya yapılan varlık satışıdır, Altınyağ markası yaşamaya devam edecektir. Şirketimizin finansal yapısının güçlendirilmesi, likidite pozisyonunun iyileştirilmesi ve bilanço yapısının kuvvetlendirilmesi için gerekli adımları atıyoruz.

 

Sermaye artırımı için onay

SPK’dan onay aldığımız sermaye artırımı ile 45 milyon TL, Sodrugestvo’ya makine parkı ve gayrimenkul satışı ile de kura bağlı olarak yaklaşık 130 milyon TL nakit gelir elde etmeyi planlıyoruz. Elde ettiğimiz gelir ile bir yandan mali yapımızı güçlendirirken diğer yandan, iştirakimiz olan Etiler Marmaris’in de yer aldığı gıda ve gayrimenkul alanında yatırımlar yapmayı, var olan yatırımlarımızı güçlendirerek büyümeyi hedefliyoruz.  Ayrıca, Altınyağ markası ile ham yağ ticaretinin yanı sıra, özellikle satışını yaptığımız fabrikamızın rafine tesislerinde fason yağ üretimi yaptırmayı, dökme ve Altınyağ markalı yemeklik yağlarımızı iç ve dış piyasaya satmayı amaçlıyoruz.

 

Titiz, detaylı çalışmaları ile  “varlık satışı” ve “sermaye artırımı” sürecimizi denetleyen ve kusursuz bir şekilde ilerlemesini sağlayan  Sermaye Piyasası Kurulu’na ve her zaman yanımızda olan hissedarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Altınyağ yönetimi olarak çalışanlarımız, hissedarlarımız, yatırımcılarımız ve ülkemiz ekonomisinin menfaatlerini korumaya  devam edeceğiz .”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (ITQI) tarafından Belçika’da düzenlenen törende Pınar Süt, Michelin yıldızlı şeflerin ve sömeliyelerin yer aldığı jüri tarafından ...

Vodafone Türkiye İcra Kurulu’nda iki atama gerçekleşti. Bülent Bayram İnsan Kaynaklarından, Özgür Tokgöz Altun da Finanstan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcıları ola...

Brand Finance tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin En Değerli Markaları’ araştırmasının 11’incisi açıklandı. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşunun araştırmasına g...

Abalıoğlu Grubu, sanayi sektörüne yönelik yapılan iki büyük araştırmada Türkiye’nin en önemli şirketleri arasına adını yazdırmayı başardı. İstanbul Sanayi Odası’nın (İ...

Aruba Networks'un yaptığı yeni bir araştırmaya göre dijital iş yerlerinde çalışanlar daha mutlu ve daha motive.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 2017 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde Esen Plastik 354’üncü sırada yer aldı.

Sun Tekstil, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye’nin “İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2017 yılı listesinde 316.sırada yerini aldı.

Yazarlar
Website Security Test