Borusan’da Güçlü Büyüme Yeni Yatırımların Yolunu Açtı

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Borusan Grubu, 2017’de yüzde 31 oranında büyüdü. Geçen yıl konsolide cirosunu 17,1 milyar liraya çıkaran Grup, 2018 yılı ciro hedefini 20 milyar lira olarak belirledi. Bu yıl, 1,2 milyar lira tutarında yatırım yapma kararı alan Grup, bu hedef doğrultusunda toplam 1250 kişiyi istihdam edecek.

Borusan 12’inci kamuoyu bilgilendirme toplantısını 2 Mart 2018 Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirdi. Borusan Holding CEO’su Agah Uğurve Borusan Holding Üst Yönetimi’nin katıldığı toplantıda Grubun 2017 performansı, 2018 beklentileri ve gelecek stratejileri hakkında bilgi verildi.

Borusan Grubu’nun konsolide net satışları 2017 yılında 17 milyar 89 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu bir önceki yıla göre TL bazında yüzde 31 düzeyinde bir büyüme anlamına geliyor. Toplam satışlarının yüzde 29’unu yurtdışında gerçekleştiren Borusan’ın toplam yatırımları ise 1,3 milyar TL düzeyine ulaştı.

“Türkiye ekonomisine güvenimiz tam”

Bilgilendirme toplantısında konuşan Borusan Holding CEO’su Agah Uğurşunları söyledi:

“Borusan şirketlerinin 2017’de gösterdiği güçlü büyüme bizi mutlu etti. 2018 yılı ciro hedefimiz 20 milyar TL.”

Agah Uğurşöyle devam etti:

“Türkiye’deki faaliyetlerimiz ve yaptığımız yatırımlarla değer yaratıyoruz. Türkiye ekonomisine güveniyoruz. Yatırımlarımızı aksatmadan sürdürüyoruz. Tüm siyasi ve jeopolitik gerginliklere rağmen 2017’de yoluna devam ederek güçlü bir şekilde büyüme başarısı göstermesi Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini ortaya koyuyor.”

Odak: ArGe ve Dijitalleşme

Geçen yıl ArGe, inovasyon ve dijitalleşme için önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl 6’ıncı ArGe Merkezi’mizi açıyoruz. 2017’de ArGe ve dijitalleşmeye yaklaşık 40 milyon TL yatırım yaptık. Bu alanda 2020 yılına kadar 900 milyon TL yatırım yapma hedefimize planlarımız doğrultusunda adım adım ilerliyoruz. İş süreçlerimizi dijitalleştirerek, farklı iş alanlarımızda üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerimizi daha fazla değer yaratacak şekilde dönüştürüyoruz. Üzerinde çalıştığımız 100 kadar projeden bazılarını bu yıl devreye almayı planlıyoruz.”

Borusan ArGe; Endüstri 4.0, Ürün Geliştirme ve Tasarım esaslı projeler ile ileri malzeme geliştirmeye yönelik halen 50’nin üzerinde projeyi yürütmeye devam ediyor. Dört ArGe Merkezi’nde geliştirilen Endüstri 4.0 uygulamaları ile üretim hatlarında hiçbir yatırım gerektirmeden birçok iş sürecinde yüzde 3-8 kapasite artışı sağladı. Benzer oranlarda enerji tüketimini azalttı. Geleneksel endüstrilerde bu oranlar çok ciddi iyileştirmeler anlamına geliyor.

Enerjide büyük hamle

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirerek büyüme stratejisini başarıyla uygulayan Borusan EnBW Enerji rüzgâr enerjisinde pazar lideri olma hedefi yolunda 2017’de önemli adımlar attı. Geçen yıl gerçekleştirilen ihalelerde Borusan EnBW Enerji 10 yeni proje ve 396 MW kapasite kazandı. Yeni projelerle birlikte şirketin enerji portföyü 1.172 MW düzeyine çıktı.

Gemlik ve Halkalı’da 300 milyon TL yatırım!

Borusan Mannesmann 60’ıncı yılı olan 2018’i önemli bir yatırımla taçlandırıyor. Şirket Gemlik’te otomotiv sanayii için özel borular üretecek yeni bir fabrika kurarken, Halkalı’daki fabrikanın üretim kapasitesini de artıracak. Toplam 300 milyon TL düzeyindeki yatırımın bir bölümü bu yıl devreye alınacak, 2019 yılında ise tamamlanmış olacak.

Yatırım sonucunda otomotiv boruları üretiminde yüzde 55 oranında kapasite artışı olacak, 250 kişilik yeni istihdam yaratılacak. Ayrıca bu yatırımla Türkiye’de sadece Borusan Mannesmann’da olan, farklı bir teknolojiyle üretilen enerji, madencilik ve makina ekipman üretimi gibi sektörlerde kullanılan endüstriyel boruların kapasitesinde de artış sağlanacak.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kale Grubu, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında 24-25 Mart’ta Çanakkale’de yapılacak Çanakkale Bisiklet Festivali’ne isim sponsoru oldu. Türkiye’nin en yüksek katı...

Philip Morris/Sabancı, İzmir Torbalı’daki fabrikası Philsa’da, trijenerasyon doğalgaz çevrim santralini 4,5 milyon dolarlık bir yatırımla kurarak çevreci yatırımlarına...

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği(UTİP), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından ortak düzenlenen 2018 Te...

BİM , geride bıraktığımız yıl yüzde 23,5 düzeyinde bir büyüme gösterirken, cirosu 24 Milyar 779 milyon TL’ya ulaştı. Bu yıl toplam 730 mağaza açmayı planlayan BİM’in ...

Türkiye’de kooperatifçilik bayrağının en yılmaz taşıyıcılarından biri olmakla kalmayıp, en başarılı örneklerinden birini de sunan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, b...

Pegasus Hava Yolları, 2017 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan verilere göre 2017 yılında misafir sayısını yüzde 15,2 ar...

Huawei’nin yenilikçi Markası Honor’ın, Türkiye üst düzey yöneticisi Kevin Wang oldu.

Yazarlar