Otomotiv sektörünün umudu Meksika

20.7.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Küresel otomotiv sektöründe üretim haritasına bakıldığında yeni bir yıldız yükseliyor Çin nasıl Asya’nın otomotiv üretim üssü haline geldiyse, Meksika da Batı’nın üretim üssü olma yolunda ilerliyor hatta o noktaya geldi. Yaklaşık 120 milyonluk nüfusuyla otomotiv üreticilerinin yeni gözdesi Meksika, 40 milyon adetlik araç parkıyla önemli bir pazar konumunda bulunuyor. 2014’te 1.2 milyon aracın satıldığı ülkede otomotiv üretimi ise son yıllarda yapılan yatırımlarla 3.3 milyon adedi aştı. Meksika, otomotiv firmaları için ülkedeki ana sanayiye ürün tedarik etmenin yanı sıra yedek parça ve yenileme alanında da büyük ihracat fırsatları sunuyor.

13 firma katıldı

İşte bu rakamlar Türkleri de harekete geçirdi. Hürriyet’in haberine göre Büyüyen Meksika pazarında yer almak isteyen Türk yan sanayi firmaları, bu yıl 17’incisi düzenlenen PAACE Automechanika Mexico Fuarı’na çıkarma yaptı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) davetlisi olarak katıldığımız fuarda 13 Türk firması yer aldı.  PAACE Automechanika Mexico Fuarı, özellikle Kuzey, Orta ve Güney Amerikalı firmaların satın alma yetkililerini katılımcı firmalarla buluşturan bir organizasyon olarak öne çıkıyor.

Bölgenin en önemli otomotiv yan sanayi etkilerinden olan fuarda bu yıl 23 ülkeden 600’e yakın katılımcı yer aldı. 34 ülkeden 20 binin üzerinde profesyonel ziyaretçinin izlediği fuarda Türk firmaları özel tasarım stantlarıyla ‘Made in Turkey’ algısını Meksika’da güçlendirmeye çalıştı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...