Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Yerli otomobil için tek eksiğimiz teşvik”

21.3.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Batı Anadolu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ ve BASİFED üyesi derneklerin başkan ve yöneticilerinin katılımı ile düzenlenen toplantıda hükümete, yerli otomobilin İzmir’de üretilmesi için çağrı yapıldı

GÖZLEM / ENGİN TATLIBAL

Ege Otomotiv Derneği’ne (EGOD) üye 25 firmanın katılımıyla hayata geçirilecek olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi projesi (UR-GE) ve Kümelenme Destek Programları hakkında bilgi verilen ve BASİFED merkez ofisinde gerçekleşen basın toplantısında yerli otomobilin İzmir’de üretilmesi için çağrı yapıldı.

Artılar...

İzmir’in yerli otomobil üretimi için taşıdığı avantaj ve dezavantajların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, kentin avantajlarını otomotiv yan sanayisinde güçlü bir merkez olması, nitelikli iş gücü ve lojistik avantajlar olarak sıraladı. Bu özellikleriyle İzmir’in yerli otomobil üretiminin merkez üssü olabileceğini belirten İduğ, kentin yedek parça tedarikinde önde olduğunun altını çizdi. CMS başta olmak üzere İzmir’de yılda 25 milyon civarında otomobil jantının üretildiğine vurgu yapan İduğ, Türkiye’nin fren balatası üretiminin yüzde 80’inin İzmir’de gerçekleştirildiğini belirtti.

Eksiler...

Bununla birlikte İzmir’in kârlı bir otomobil üretim merkezi olmak için mevcut dezavantajları olduğunu da dile getiren İduğ, “Yılda 200 bin hafif ticari araç üretimiyle kendi kendini döndüren, kârlı bir yatırım ortaya koymak mümkün değil. Bunun için yılda en az 600 bin araç üretip satabiliyor olmanız gerekir. Yılda 600 bin araç üretecek bir yerli otomobil üretimi için 20 milyar dolarlık yatırım gerekiyor. Bir babayiğit çıkıp bu yatırımı İzmir’de yaparsa kendi kendini amorti etmesi 16 yıl sürüyor. Aynı yatırım Düzce’de yapılırsa kendi kendini 9 yılda amorti ediyor. Burada da teşvik unsuru ön plana çıkmaktadır. İzmir’in yerli otomobili üretmek için her şeyi var, tek eksiğimiz teşvik” dedi.

            

Rekabet edebilmek için “hafif ticari”

İduğ, dünyada 56 saniyede bir otomobil üretildiğini belirterek böylesi sert piyasa koşullarında rekabet edebilmenin güçlüğüne dikkat çekti. Bu koşullarda yerli otomobilin var olabilmesi için hafif ticari araç üretimine öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan İduğ, “şu anda planlanan modelin ağırlığı 1 ton 650 kilogram. Rekabet edebilecek bir araç istiyorsanız bunun hafif bir araç olması gerekiyor. Türkiye’nin 2020’ye kadar 4 milyon hafif ticari araca ihtiyacı olacak. Bu nedenle hafif ticari araç üretiminin daha rekabetçi ve kârlı olacağını söylüyoruz” diye konuştu.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman ise “yerli” değil ama “yerli markalı” otomobil üretimi için stratejik planlamaya duyulan gereksinimin altını çizdi. Akgerman, “Yerli otomobil üretilecekse buna en layık merkez; nitelikli iş gücü, hammadde ve enerji temini, bilgi birikimi, alt yapı, ulaşım ve lojistik avantajları ile İzmir’dir. Yerli otomobilin İzmir'de üretilmesi durumunda kent ekonomisi önemli bir değer kazanacaktır. Bu sebeple; yerli firmalarımıza sahip çıkmalı, yerli firmalarımızın küresel ölçekte önemli bir noktaya getirilmesi için çalışmalıyız” diye konuştu. Akgerman, bunun için çağdaş eğitimin şart olduğunu da ifade etti.

UR-GE projesi kaliteyi artıracak

Düzenlenen toplantıda EGOD ve Yaşar Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilecek olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi projesi (UR-GE) ve Kümelenme Destek Programları da tanıtıldı. Proje Koordinatörlüğünü Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet ufuk Tutan ve Yaşar Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Transfer Ofisi Proje Destek Koordinatörü Dr. Serkan Bürken’in yaptığı proje ile katılımcı firmaların Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi planlanıyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen Türkiye'de yılın otomobili ünvanı bu yıl Hyundai Ioniq oldu.

Yerli otomobilin CEO’luğuna Gürcan Karakaş’ın getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor

Seat’ın kompakt crossover modeli Arona’nın dizel versiyonu Türkiye’de satışa sunuldu.

Ünlü dövüş filmleri yıldızı Jean-Claude Van Damme'ın kızı Bianca Bree de babası Van Damme gibi dözüş sanatlarını seçti

ABD'li tenisçi Serena Williams, Indian Wells'in üçüncü turunda ablası Venus Williams'a yenilerek elendi.

Nissan Navara'nın çok yakışıklı 2,5 litrelik yeni kasası 170 beygirlik bir canavar .

2017’de 102 bin adet araç satan Otokoç Otomotiv %35 artışla 7 milyar TL ciro gerçekleştirdi.

Yazarlar
Website Security Test