Futbol ailesi teröre karşı sahada

20.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Spor Toto Süper Lig'de forma giyen yerli ve yabancı futbolcuların son dönemde yaşanan terör saldırılarına tepki göstermek amacıyla "Yıldızlar Karması" adı altında oynayacağı dayanışma maçının tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi.

Spor Toto Süper Lig'de yer alan kulüplerde forma giyen yerli ve yabancı oyuncular, 22 Aralık Perşembe günü "Yıldızlar Karması" adı altında bir dayanışma maçı yapacak.

Bu maç öncesinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Swissotel The Bosphorus'ta basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda TFF Başkanvekili Ali Dürüst, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu ve Ali Düşmez ile Genel Sekreter Kadir Kardaş da hazır bulundu.

BJK Vodafone Arena'da saat 20.00'de başlayacak "Yıldızlar Karması" dayanışma maçından elde edilecek tüm Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracığı ile bağışlanacak. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği Vakfı koordinasyonunda gerçekleşecek organizasyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Toplantıyı gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim birer konuşma yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, "Sayın Bakanım Akif Çağatay Kılıç, Sayın Fatih Terim hocam, Sayın Kulüpler Birliği Başkanımız Göksel Gümüşdağ, değerli basın mensupları... Bugün burada ülkemizin yaşadığı kötü olaylar sebebiyle beraberiz. Geçen hafta cumartesi günü Beşiktaş'taki üzücü olay, arkasından Kayseri'deki üzücü olay ve genel olarak birlik beraberliğimizi bölmek için yapılan son olaylar; futbol ailesini bir araya getirdi. Futbol ailesi olarak duruşumuz bir örnek oluşturdu. Bugün de Sayın Bakanımız, Sayın Hocamız ve Kulüpler Birliği ile bir aradaydık. Futbolun birliği için oturup karar verdik. Bunun neticesi olarak da Kulüpler Birliği Başkanımızla, hocamızla, Sayın Cumhurbaşkanlığımız'ın himayelerinde Perşembe günü her takımımızdan bir yabancı, bir yerli oyuncu ile maç yapılacaktır. Bu maçın geliri şehit ailelerine bağışlanacaktır. Bu ülkeyi bölmek isteyenler bunu başaramayacak. Bu birlik beraberlikten de herkes ders çıkartacak" dedi.

TERİM: BİR YETİMİN BİLE YÜZÜ GÜLSE NE MUTLU BİZE

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, "Sayın Bakanım, Değerli Başkanlarım, değerli basın mensupları hepinize merhaba. Terörle mücadele ettiğimiz bugünlerde hayatlarımız acı da olsa devam ediyor. Hepimiz bilinçli bir şekilde bu acıyı onurla sırtlayıp, aklımızı ve sağ duyumuzu devreye sokmalıyız. Şehitlerimizin emanetlerini kollayarak sadece vatandaşlık değil, vicdani görevimizi de yapmak zorundayız. Bu caniliği yapanların inandıkları neyse onun içinde boğulmalarını diliyorum ve sevinmelerine engel olmalıyız diye düşünüyorum. Teröre inat daha çok birlik ve beraberlik, acılara inat daha çok sevgi için buradayız. Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde gerçekleşecek olan Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği koordinasyonunda düzenlenecek organizasyonun aracılığı ile bu vatanı korumak adına şehit olmuş asker veya polisimizin bize emaneti olan ailelerine yaşamlarını sürdürecek katkı ve desteği; hep birlikte yapmak istiyoruz. Muhakkak ki evlatları geri getiremeyiz. Ama emanetleri koruyup, kollamak bizim görevimizdir. Bu etkinlik sonucu bir yetimin bile yüzü gülse ne mutlu bize. Bu vesileyle fikri paylaştığımız andan itibaren tüm imkanları seferber eden Sayın Başkanım Yıldırım Demirören'e ve Sayın Göksel Gümüşdağ'a; böylesi bir organizasyonu himayesine alarak bizlere türlü desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, kulüplere, futbolculara ve saha içi emekçilere sonsuz teşekkür ediyorum. Bize bugün destek veren Sayın Spor Bakanımıza da çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

GÜMÜŞDAĞ: SPORUN BİRLEŞTİRİCİ BİR ÖZELLİĞİ VAR

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ da, "Değerli basın mensubu arkadaşlarım son dönemlerde zor bir süreçten geçiyoruz. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın da bunda etkisi var. Son 1 yıl içinde yaşadıklarımız kolay kolay unutulmayacak şeyler. Milletçe çok zor günler, geceler geçirdik. Bu zor günler bize bir şey hatırlattı. İhanetle, terörle başa çıkmanın tek bir yolu var. Birliktelik, safları sımsıkı tutmak, omuz omuza vermek ve Türk Bayrağımızın altında toplanmak. Ben bir Kulüp ve Kulüpler Birliği Başkanı olarak şunu gördüm. Sporun birleştirici bir özelliği var. Bugün Sayın Bakanımızın önderliğinde bir araya geldik. Birliğin önemini sayın bakanımız bir kez daha tekrarladı. Bir kez daha şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Terörün hiç istemediği tek şey birlik ve beraberlik. Dolayısıyla bu sabah Şehitler Tepesi'ne yaptığımız ziyaret, içerdeki/dışardaki düşmanları çok rahatsız etti. Biz onları rahatsız etmek için futbol dünyası olarak mutabakat halindeyiz. Değerli arkadaşlar demin Sayın Başkanımız Yıldırım Demirören ve Sayın Fatih Terim bahsetti. Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşecek organizasyon şu şekilde hayat buldu. Bir yardım kampanyası için görüş belirtecektim. Sayın Fatih Terim hocamızdan bir telefon aldım. Süper Lig'deki her takımdan biri yerli, biri yabancı futbolcunun sahaya çıkmasını talep ettik. Bizim takımımızda forma giyen Edin Visca sahada olmayı çok istiyor. Bunu bana defalarca belirtti. Türk bayrağını taşımak istiyor. Dolayısıyla hocamdan bu görüşü aldıktan sonra istişareler yapıldı ve perşembe günü Şöhretler Maçı dediğimiz 30'ar dakikadan 2 devrelik gösteri maçı yapılacak. Bunlar yaraları sarar mı? Sarmaz. Hocam çok güzel anlattı. Ama biz de futbol dünyası olarak "Varız" demek için buradayız. Sponsorlarımız üzerinden de büyük talep var. 3.5 milyon lirayı bulduk. Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Sayın Başkanımız Yıldırım Demirören, Sayın Fatih Terim ve Sayın Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'a; başta da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleşen bu organizasyon birlik ve beraberliğimiz için inşallah öncü olur. Saygılar sunuyorum" dedi.

BAKAN KILIÇ: BİR OLACAĞIZ, BERABER OLACAĞIZ VE UMUTLARIMIZLA GELECEĞE YÜRÜYECEĞİZ

Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Çok değerli Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Başkanımız Sayın Göksel Gümüşdağ, Türkiye Futbol Direktörümüz Sayın Fatih Terim, sevgili basın mensupları... Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Öncelikle milletimizin varlığı ve birliği için şehit olan şehitlerimize Allah'tan rahmet; gazilerimize acil şifalar diliyorum. Dün akşam Ankara'da ihanet şebekesinin bir suikastiyle öldürülen Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçisi'ne ve nezdindeki Rus dost halkına, ailesine başsağlığı diliyorum. Geçen hafta bugün itibariyle kararı alınmış ve Şehitler Tepesi'nde şehit olan 44 vatan evladımız için ve daha sonra Kayseri'de şehit ve gazi olan kardeşlerimizin aileleri için böyle bir düşünceyi ortaya attık. Sporun birleştirici, kaynaştırıcı ve rehabilite edici gücüyle destek olmak için yola çıkan tüm arkadaşları kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde olacak olması da ayrı bir önem katıyor. Çünkü gerçekten sporun içinden gelen ve yakın ilişkiler içinde olan Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu organizasyonu himayesine alması ayrı bir önem taşıyor. Bu sabah Kulüplerimiz, Türkiye Futbol Federasyonumuz ve hocamızla bir araya gelmemiz çok önemli. Gerçekten taraftarlarımıza ve bütün milletimize büyük görev düşüyor. Bugüne kadar ne yaşandıysa yaşandı, bundan sonrası milattır. Bu güzel ülkenin birliği için hepimiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemiz gerekiyor. Dünyadaki hiçbir ülke 30'un üzerindeki yeni statla tesisleşme hamlesi içerisinde olmadı. Bu yine devam edecek. Terörün istediği yatırımları durdurmamız ve umudumuzu kırmaktır. Bu fırsatı asla vermeyeceğiz. Bir olacağız, beraber olacağız ve umutlarımızla geleceğe yürüyeceğiz. Burada değerli basın mensuplarına da çok önemli görev düşülüyor. Tabii ki haber yapılacak ama pozitif gündemleri öne çıkartalım. İnanın ki Türkiye'de olumlu aksettirilecek çok gündemler var. Uluslar arası arenadaki önemini unutmayalım. Ben tekrar bu fikre öncülük eden arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız üzerinden bu kaynağın ailelerimize aktarılacak olması çok önemli. Bir kişi dahi bundan fayda bulsa çok değerli. Perşembe günü inşallah güzel bir organizasyon yapılacak ve tüm dünyaya 15 Temmuz gecesi nasıl haykırdıysak; tekrar biz biriz, beraberiz ve geleceğe umutlarla yürüyoruz; yine haykıracağız. Herkese teşekkür ediyorum ve şimdiden hayırlı olsun diyorum" dedi.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının soruları cevaplandırıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören: "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulumuz ile görüşüp, şehit ve gazilerimize tekrar bir destekte bulunuruz. Bu olay dün gündeme geldi ve 3.5 milyon lira gibi rakamları buldu. Daha yukarılara çıkacağını düşünüyorum."

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim: "Lig maçlarının etkilenmeyeceğini söylemek istiyorum. Fikstür aksamayacak, lig maçları etkilenmeyecek. O gün kupa maçı var. O günkü maçlar da ötelenmeyecek. Her takımda en az bir yabancı, bir yerli oyuncu gelecek. Cezalı olanlar var, oynamayanlar var. Hiç mahsuru yok. İstanbul'daki takımlardan biraz fazla alabiliriz. Baktığınız zaman o gün 4 kupa maçı var. 18 kişilik kadronun dışında kalan oyuncular gelebilir. Tüm spor camiası davetlimiz. Teknik direktör arkadaşlarımızı davet ettik, mecburiyet yoktur. Yabancı antrenörleri; yabancı takımının kulübesine koymayı planlamıştık ama olamayacak. Yarı yarıya bölüp, kulübelerde durabiliriz. Oyuncuların oynama sürelerini kısa tutacağız risk taşımaması için. O yüzden fazla sayı çağırdık zaten. Baştan da söylediğim gibi maçlarında etkilenme olmayacak. Ama orada olmaları, bu birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu günde çok önemli. Sayın başkanımızın da söylediği gibi bir çok talep aldık. Gelmek isteyen çok. Yabancı arkadaşlar da çok istiyor. Biz iyi ayırt edebilelim diye yabancı diyoruz. Yoksa ayrımımız yok; insan olarak bakıyoruz. Bir diğeri Türkiye'deki herkes davetlimiz. Hiç kimseye davetiye gerek yok. Buradan davet ediyoruz. Bir sonraki konu dışardaki oyuncularımız. Arda'lar, Çağlar'lar, Burak'lar hepsi eğer imkanları varsa bekliyoruz. Bu FIFA takviminde bir organizasyon olmadığı için mecbur edemeyiz. Karşılıklı anlayış olarak bu organizasyon gerçekleştirilecek. Kim gelmek istiyorsa gelmeli. Çok kişi olması büyük fayda. Sesimiz daha gür çıkacak. Herkesin ifade ettiği gibi inadına barış, inadına sevgi ortamına giriyoruz hepimiz. Biz de ülkemizin, devletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemlerinin yanında ve arkasında olmalıyız. Bunun dışında hakemimiz Cüneyt Çakır ve ekibi; Hüseyin Göçek'le beraber bizimle olacaklar. Sayın Merkez Hakem Kurulu Başkanımız Yusuf Namoğlu'ndan rica ettik. O da bize böyle bir dönüş yaptı sağolsun. Orada çeşitli etkinliklerimiz olabilir. Mesela sanatçılarla, polislerle, askerlerle, futbolcularla, başkanlarla, belki Sayın Bakanımızla hep beraber İstiklal Marşı'nı söyleyebiliriz. Böyle bir düşüncemiz var. Bazı şeyleri kural haline getirmektense içten davranmalıyız diye düşünüyorum."

"Mümkünse şehit ailelerinin çocuklarıyla birlikte sahaya çıkarmak istiyoruz... İnşallah onlarla beraber olacağız. Çok uzun süre oynamayanları biraz daha fazla oynatmayı planlıyoruz. Hepsi bizim kontrolümüz altında olacak. İnşallah bir aksilik olmayacak. Biliyorsunuz Amerika'da her sene All-Star var. Belki bunu inşallah seneye mutlulukla ilgili başka bir konuda bir araya geliriz ve bunu geleneksel hale getiririz."

Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ: "Bilet konusunda TFF gerekli çalışmayı yaptı. İnternetten bilgi alabilirsiniz. Kurumsal firmaların da yoğun bir talebi var. Tüm kurumsal şirketlerin, veya farklı farklı kişilerden talepler var. Beni arıyorlar ve, "Bir bilete 10 bin lira vermek istiyorum" diyen de var. İsim vermeyeyim. Orada vereceğimiz birlik ve beraberlik mesajı çok önemli. Dolayısıyla TFF.ORG üzerinden bilgi alabilirler. Süper Lig oyuncuları kendi aralarında 30'ar dakikalık maç yapacak. Hepimiz hep birlikte İstiklal Marşımızı söyleyeceğiz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bayraklı Belediyesi Spor Kulübü Taekwondo takımı yıl boyunca katıldıkları turnuvalardan kupaları ve madalyaları toplamaya devam ediyor. Son olarak Atatürk’ü anma yıldı...

Karşıyaka Belediyesi, 2017 yılı boyunca düzenlediği etkinlik ve organizasyonlarla 200 bin kişiye spor yatırdı. Branş sayısı 3’ten 20’ye çıkarılan Karşıyaka Belediyespo...

09-16 Aralık tarihleri arasında Çin’in Sanya kentinde düzenlenen World Sailing Gençler Dünya Şampiyonası’nda 420 Erkekler kategorisinde Milli sporcularımız Rasim Yaşar...

Bayraklı Belediyesi’nin 2013 yılında açtığı yaz kursunda yüzmeyle tanışan down sendromlu İrem Öztekin (16), Fransa’nın Başkenti Paris’te katıldığı Avrupa Şampiyonası’n...

Eylül ayında Aerobik Jimnastik dalında Avrupa Şampiyonu olan Red Bull sporcusu Ayşe Begüm Onbaşı, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin oylarıyla ‘Yılın En İyi Sporcusu...

Urla’da iki gün süren Klazomenai Oryantiring Şampiyonası sağanak yağışa rağmen sporcuların hızını kesmedi. 600’ün üzerindeki sporcuyu ağırlayan Urla 10 ile 70 yaş aras...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te düzenlenen Senkronize Buz Pateni Türkiye Şampiyonası’nda bir altın, iki de bronz madalya kazandı.