Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Üniversitesi'nden müjde

2.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer ve Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı gerçekleştirilen basın toplantısında üniversitedeki yeniliklerden bahsetti.

Yaşar Üniversitesi yeniden yapılanma sürecine giriyor. Yaklaşık 70.000 m2’lik kapalı alan bu revizyonla birlikte, 110.000 m2’ye çıkarılıyor. Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ve Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer’in katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Üniversite’de yapılacak olan yenilikler konuşuldu.

Ahmet Yiğitbaşı yaptığı konuşmada Yaşar Üniversitesi’nin 17. Yılını geride bıraktıkları için yaşadığı gururu belirtirken “Üniversitemiz, Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Sayın Selçuk Yaşar’ın ‘Bilim, Birlik, Başarı’ ilkeleri doğrultusunda, Türkiye’de çok saygın bir konum edindi. Yaşar Üniversitesi olarak ana hedefimiz, her zaman daha iyisini yapabilmenin ve başarmanın arayışı içinde, eğitim ve araştırma çıtasını daha da yukarıya taşımaktır.” dedi.

Üniversite’nin yeni yatırım ve işbirliklerinden bahseden Yiğitbaşı “Selçuk Yaşar kampüsümüzün bazı kısımları yeniden yapılanma sürecine girecek. Yaklaşık 70.000 m2’lik kapalı alanı kapsayan bu revizyonla birlikte, 110.000 m2’lik toplam kapalı alanımız ve yaklaşık 10.000 öğrencimiz ile daha teknolojik ve ferah öğrenme ortamlarında eğitim hayatımıza devam edeceğiz.” dedi.

Stratejik planlarının en önemli unsurlarının Ar-Ge, Girişimcilik ve İnovasyon” olduğunu belirten Yiğitbaşı, “ Yaptığımız çalışmalarla TÜBİTAK tarafından açıklanan, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinde her geçen sene yükselişimizi devam ettiriyoruz. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 10 arasında yer almak. Yine geçtiğimiz yıl TÜBİTAK 1601 Destek Programı’ndan yararlanmaya hak kazanan 9 üniversiteden biri olduk. Bu bağlamda Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisimizin yürüttüğü tüm faaliyetler, bir önceki yıl olduğu gibi önümüzdeki yılda da TÜBİTAK tarafından desteklenecek.” şeklinde konuştu.

Ahmet Yiğitbaşı Hollanda’nın tarım konusunda uzmanlaşmış üniversitelerinden olan Wageningen Üniversitesi ile işbirliği yaparak Tarım Teknolojileri Fakültesi kurulacağının müjdesini verdi.

ECAM Lyon ile işbirliği

Yaşar Üniversitesi Rektörü Cemali Dinçer, üniversitede Mühendislik Fakültesi bünyesinde Makine Mühendisliği Bölümünün açıldığını söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca Fransız ECAM Lyon Mühendislik Okulu arasında elektrik-elektronik mühendisliği bölümünde ortak diploma projemiz hayata geçirildi ve bu akademik yılda ilk öğrencilerini almaya başlayacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından öğrenci alımının onaylandığı proje kapsamında, İngilizce ve Fransızca yapılacak 4 yıllık eğitimin 2 yılı Yaşar Üniversitesi’nde, sonraki 2 yılı ise Lyon ECAM’da gerçekleşecek. Bu eğitimin sonunda mezun olan öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan ortak diploma sahibi olacaklar. Arzu eden öğrenciler ise ECAM’da bir yıl daha eğitim almaları halinde ECAM Mühendislik diploması da alacaklar. Lyon’a toplamda 24 öğrenci gidecek bunların 2’si tam burslu, 5’i yüzde 50, 9’u yüzde 25 indirimli olacak”

Yaşar Üniversitesi’nin HAVELSAN ile işbirliği protokolünü imzaladığını belirten Dinçer, imzalanan bu protokol sonucunda Siber İstihbarat Laboratuvarı’nın kurulacağını ve bir yandan ülkemizin siber güvenlik alanında ihtiyaç duyduğu yazılımları geliştirirken, bir yandan da bu alanda uzmanlar yetiştirileceğini ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi'nden tıp dünyasında çığır açacak buluş.

Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, öğrencilerinin daveti üzerine gittiği piknikten dönerken tanışıp dostluk kurduğu Bornova'da çobanlık yapan Hüseyi...

YÖK: 'BEDELLİ ASKERLİK YAPACAK ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMLERİNDE MAĞDURİYET YAŞANMAYACAK'

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri bünyesindeki yüksek lisans programlarıyla gençlere ve profesyo...

Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile İzmir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü arasında yüksek lisans eğitim iş birliği protokolü imzaladı. Protokol, İzm...

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği’nde kurbanlık satışları başladı. Kurban Bayramı 2018 yılında 21-22-23-24 Ağustos tarihl...

Yaşar Üniversitesinde düzenlenen 15. Ekserji ve Uygulamaları Yaz Kursunda, uluslararası çapta bilim insanlarının katılımıyla Türkiye'deki enerji verimliliği masaya yat...

Yazarlar
Website Security Test