Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Folkart Gallery'den en kapsamlı Eyüboğlu sergisi

13.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi, Folkart Gallery’de açıldı. Sergide, Eyüboğlu’nun ilk defa sergilenecek eserleri de yer alıyor. Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir’de böylesi değerli ve ‘ilklerin’ bulunduğu bir sergiye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını söyledi.

Sanatın farklı alanlarında eserler üreten ressam, şair ve yazar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sergisine “Sevmek Güzel Meslek Reis” ismi verildi. ‘Ustaların Ustası’ olarak anılan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yaşamının farklı dönemlerinden eserlerin sunulacağı sergi, 12 Mart’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Proje Direktörlüğü’nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in yaptığı serginin, Küratörlüğünü ise Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencileri İbrahim Örs ve Hanefi Yeter üstlendi. Eyüboğlu’nun hayatından kesitler sunan mektuplar, zarflar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objelerin yanı sıra çeşitli sanat dallarında ürettiği eserleri de sergide görülebilecek.  200’e yakın eserin yer alacağı sergide, Eyüboğlu'nun, uğruna "Karadut" şiirini yazdığı Mari Gerekmezyan'ı resmettiği eserler de yer alıyor.

Ayrıca Ermeni asıllı heykel sanatçısı Mari Gerekmezyan'ın yaptığı Bedri Rahmi Eyüboğlu büstü ise serginin en dikkat çekici eserlerinden birisi oldu. Sergide bir de 18 dakikalık kısa bir belgesel de izlenebiliyor. Sergi için özel hazırlanan albümde Doğan Hızlan, Hıfzı Topuz, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ara Güler, Aziz Nesin, İlhan Berk, Mehmet Pesen, Turan Erol, Yaşar Kemal, Ferid Edgü gibi önemli isimlerin Eyüboğlu’nu anlattıkları yazıları bulunuyor.

Folkart Gallery'de açılan ve çeşitli sanat dallarında 200 eserin yer aldığı serginin açılışına İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın,  Folkart Gallery Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, Tiyatro Sanatçısı Tamer Levent, Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun torunu Rahmi Eyüboğlu ve çok sayıda sanatsever katıldı. Serginin açılış töreninde sunuculuğu tiyatro sanatçısı Volkan Severcan yaptı.


BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU
Folkart Gallery’nin ev sahipliği yaptığı 7. serginin açılışında bir konuşma yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, sanatsal güzelliklere, en çok ihtiyacımız olan günlerden geçtiğimizi belirterek, şöyle konuştu:

“Bugünlerde, güzel Türkiyemize ve gelecek günlere inancımızı; kardeşliğimizi, birliğimizi, her zamankinden daha çok önde tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Yani bu sergide, eserlerini size sunduğumuz Bedri Rahmi’nin bir şiirinde seslendiği gibi, zaman ‘yüreğimizin kapılarını sonuna kadar açma’zamanıdır. Hep birlikte ve dimdik ayakta olmalıyız. Çünkü son günlerde, üst üste karanlık ve hain saldırılara tanık oluyoruz.”

İzmir Adalet Sarayı’na yönelik terör saldırısını anımsatan Sancak, “Örneğin geçtiğimiz hafta, güzel şehrimiz İzmir’de, çok yakınımızda yaşanan elim bir terör saldırısı ile sarsıldık. Bu vesile ile bir kere daha kahraman polisimiz Fethi Sekin’e ve tüm şehitlerimize, Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bütün yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

USTALARIN USTASI
“Türkiye’nin En Büyük Sanat Galerisi” olma unvanı ile kapılarını açan Folkart Gallery’nin, bugüne kadar hepsi özel projelerden oluşan 6 çok önemli sergiye ev sahipliği yaptığını belirten Mesut Sancak, şöyle devam etti:

“Galerimiz, Picasso’dan Dali’ye, Rodin’den Abidin Dino’ya, Salgado’dan Robert Capa’ya kadar, çok değerli sanatçıların eserlerini sizlerle buluşturdu. Galerimizi bugüne dek 90 binin üzerinde insan ziyaret etti. Şimdi sıra Bedri Rahmi Eyüboğlu’nda. Bugün burada ‘Ustaların Ustası’ olarak nitelendirilen Eyüboğlu’nun eserlerine ev sahipliği yapıyoruz. Bedri Rahmi, ressam, şair ve yazar olarak, sanatın farklı dallarında çok değerli eserler üretti. Sergimizde Bedri Rahmi’nin, bu eserlerinin yanı sıra; hayatından kesitler bulacağınız mektuplar, fotoğraflar, özel eşyalar ve objeler de yer alıyor. Eyüboğlu’nun daha önce hiç sergilenmemiş bazı eserlerini, ilk kez İzmir’de sanatseverlerle buluşturuyoruz.”

Sergide yer alan eserlerin bir kısmının özel koleksiyonlarda bulunduğuna işaret eden Sancak, “Ülkemizin önemli koleksiyon sahiplerinin, bu sergide bize destek olması, bizler için ayrı bir gurur ve mutluluk kaynağı. Sağolsunlar, bize onur verdiler” şeklinde konuştu.


“BEDRİ RAHMİ’Yİ DAHA İYİ ANLAYACAĞIZ”
Folkart Gallery Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, “Bir sanatçıyı çeşitli şekillerde hatırlamış oluyoruz. İlk defa bu kadar bütüncül bir sergi açılıyor. Cumhuriyet dönemindeki sanatçılarımız arasında yer alan Bedri Rahmi çok önemli bir sanatçı. Sanatın farklı dallarında eserler üreten bir insan. Bedri Rahmi’yi daha iyi anlamamızı sağlayacak bu sergide emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SANATA EVET”
Tiyatro Sanatçısı Tamer Levent ise, “Tarihi bir gün yaşıyoruz. Folkart Galeri’de Bedri Rahmi’nin eserleri sergileniyor. Ben uzun yıllardır ‘Sanata Evet’ diye bir kampanya yürütüyorum. Sanatın herkes için gerektiğine, herkesin sanatın herhangi bir dalında faaliyet yürütebileceğine inanıyorum. Sanatla sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum. Folkart felsefesi ile Bedri Rahmi’nin yaşamı burada örtüşmüş gözüküyor. Başta sayın Mesut Sancak olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

FOLKART GALLERY
Folkart’ın ‘kurumsal sosyal sorumluluk’ anlayışıyla ‘sanata değer vermek’ ve sanatçıları el üstünde tutmak amacıyla hayata geçirdiği Folkart Gallery, 2015 yılı başında açıldı.

Türkiye’nin en büyük sanat galerisi olma unvanı ile kurulan Folkart Gallery’de, bugüne kadar 6 ayrı sergi açıldı. Sergilerin hepsi özel projelerden oluştu. Folkart Gallery, sırasıyla “Ellerin Büyüsü”, “Bir Hürriyet Türküsü”, “İşçiler-Workers”, “Kara Afrika Sanatı”, “Kanın Beyaz Sesi” ve “Kan Kırmızı” adlı sergilere ev sahipliği yaptı.

Sergi Künyesi

Sergi               :“Sevmek Güzel Meslek Reis” - Bedri Rahmi Eyüboğlu Retrospektif Sergisi

Açılış              :13 Ocak 2017 -12 Mart 2017

Proje Direktörü:Fahri Özdemir

Küratörler     :İbrahim Örs ve Hanefi Yeter

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU KİMDİR?

Bedri Rahmi Eyüboğlu; Ressam, Şair ve Yazar…

1911-Babasının kaymakam olarak görev yaptığı sırada Giresun’a bağlı Görele’de doğdu. Çocukluk yılları babasının görevi dolayısıyla Anadolu’nun çeşitli şehir ve kasabalarında geçti. 1929-Resim öğretmeni Zeki Kocamemi’nin de etkisiyle Trabzon’daki ortaöğretimini yarım bırakıp, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Sırasıyla Nazmi Ziya ve İbrahim Çallı atölyelerinde çalıştı.

1931-Hocası İbrahim Çallı’nın önerisiyle, ağabeyinin bursunu paylaşmak üzere Fransa’ya gitti. Dijon ve Lyon’da Fransızca dilini öğrenmek üzere çalıştı. Bu süre içinde Gauguin’den kopyalar yaptı. İlk kez iki eseri “Trabzon’dan” ve “Deniz”, Güzel Sanatlar Birliği’nin VIII. Ankara Resim Sergisi’nde yer aldı.

1932-İlk Paris’e gidişinde Cemal Tollu’nun atölye arkadaşı olan Romen kızı Ernestine Letoni ile tanıştı. Paris’te Andre Lhote’un atölyesinde bir ay kadar çalıştı.

1933-Paris’te Tuilleries Sarayı’ndaki sergiye İznik çinilerine hayran ressam Yavuz, Gülcemal, Gülnihal adlı Anadolu motif ve figürlerini imgeleştirdiği eserleriyle katıldı. Paris’ten İstanbul’a döndü.

1934-D Grubu’nun dördüncü sergisine resim vererek, gruba katılmış oldu ve son sergisine değin grup üyeliğini sürdürdü. “Yeni Adam” dergisinde yazmaya ve çizmeye başladı.

1935-İki yıldır aşk yaşadığı Romanyalı Ernestine’nin çabasıyla ilk sergisi Brüksel’de açıldı.

1936-Ernestine’le İstanbul’da evlendi. Ernestine “Eren” oldu. Tekel Genel Müdürlüğü’nde işe girdi. Vitrin düzenleyici olarak göreve başladı. Sipahi Ocağı sigarasının kapağındaki “Koşan Mızraklı Atlar” figürünü tasarladı. Moskova’da düzenlenen “Çağdaş Türk Sanatı Sergisi”ne katıldı. Güzel Sanatlar Akademisi’nin diploma yarışmasında “Hamam” adlı çalışmasıyla birinci oldu ve akademinin yönetimini üstlenen Leopold Levy’nin asistanı oldu.

1937-İlk kitabı Nazmi Ziya monografisi yayımlandı. 1938 Cumhuriyet Halk Partisi’nin Halkevleri aracılığıyla yürüttüğü “Yurt Gezileri” programı içinde Arif Kaptan ile birlikte Edirne’ye gitti. 1939 Askerlik görevini yapmak üzere yedek subay okuluna alındı. Oğlu Mehmet Hamdi Eyüboğlu doğdu. İlk Devlet Resim Heykel Sergisi’nde “Figür” adlı eseriyle üçüncülük ödülünü aldı.

1941-Cumhuriyet Halk Partisi’nin Halkevleri aracılığıyla yürüttüğü “Yurt Gezileri” kapsamında Çorum’a gönderildi. İlk şiir kitabı “Yaradana Mektuplar” yayımlandı.

1942-IV. Devlet Resim Heykel Sergisi’nde “Hamam” adlı eseriyle ikincilik ödülünü aldı.

1943-Ortaköy Lido Yüzme Havuzu için ilk duvar resimlerini gerçekleştirdi. Heykel bölümünden misafir öğrencisi olan Mari Gerekmezyan ile aşk yaşamaya başladı. Onu şiirinde ve resminde “Karadut” adıyla imgeleştirdi.

1946-Paris’te Cernuschi Müzesi’nde açılan “Türk Resmi Sergisi”ne katıldı. Ankara Büyük Tiyatro’nun (operanın) girişindeki kapıların üstüne, “Kız Kaçırma” konulu bir fresk olan ikinci duvar çalışmasını yaptı.

1947-Çoğu öğrencisi, genç sanatçılardan oluşan “10’lat Grubu”nun kurulmasına öncülük etti.

1948-İkinci şiir kitabı “Karadut” yayımlandı.

1950-Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde 150 resimden oluşan “retrospektif” sergisini açtı. Mozaik çalışmalarına yoğunlaştı. Paris’teki “İnsan Müzesi”nden etkilenerek, “güzel faydalı olmalıdır” tezini geliştirdi ve “yazmacılık” geleneğine yeni bir yorum getirdi.

1951-İlk yazma sergisini “Maya Galerisi”nde açtı. “Yeni Sabah” gazetesinde yazmaya başladı.

1952-yılının Ocak ayından başlayarak 1958 yılına kadar düzenli olarak “Cumhuriyet” gazetesinde yazdı.

1952-Üçüncü şiir kitabı “Tuz” yayımlandı. Âşık Veysel için bir film yapmak üzere Sivas’a gitti. Çekimi tamamlanan film sonraki yıllarda sansüre uğradı.

1953-Yazmaları ve özgün baskıları Philadelphia Print Club da sergilendi. 14 Eylül’de “Times” dergisi iki renkli sayfa ayırdı.

1954-“Türk Tepsisi” adlı motifi ile Steuben Glass adlı bir firmanın tertiplediği yarışmada ödül kazandı. Ve motif kristale oyularak teşhir edildi. Yeni TBMM binasının tefrişi amacıyla oluşturulan jürinin başkanlığını üstlendi. Vilayet tabloları programıyla 100 sanatçıyı Anadolu’ya göndererek her şehirden resimler yapılmasını sağladı.

1956-Vilayet tabloları programı, 208 resimden oluşan serginin Anakara Sergievi’nde açıldığı gün alaylı bir biçimde kapatılması üzerine hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Bütün şiirleri “Dördü Birden”, denemeleri “Canım Anadolu” adıyla Varlık Yayınları arasında basıldı. Sao Paulo Bienali’nde onur ödülü aldı.

1957-Tokya Özgün Baskı Bianeli’ne katıldı.

1958-Brüksel’deki Expo Dünya Sergisi için 272 m2lik mozaik bir pano yaptı ve altın madalya ile ödüllendirildi.

1959-Paris’teki NATO binası için, bugün yine Brüksel’de bulunan 50 m2lik mozaik panoyu yaptı.

1960-Kaliforniya Üniversitesi’nin davetlisi olarak Amerika’ya gitti. “Yaşasın Renk” sloganıyla konferanslar verdi, sergiler açtı.

1962-New York Modern Art Müzesi (MOMA) “Zincir” adlı resmini satın aldı.

1969-“Karadut 69” adlı şiir kitabı yayımlandı.

1970-Almanya Bonn’daki Türkiye Büyükelçiliğine beton vitray yaptı. 1972 33. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde “Sarı Saz” adlı eseriyle birincilik ödülünü aldı. Kalamış’taki evi yandı. Resim ve yazıları büyük zarar gördü. 1975 21 Eylül günü bir süredir yattığı Cerrahpaşa Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

 

 

KARADUT

Karadutum, çatal karam, çingenem

Nar tanem, nur tanem, bir tanem

Ağaç isem dalımsın salkım saçak

Petek isem balımsın, ağulum

Günahımsın, vebalimsin.

Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan

Yoluna bir can koyduğum,

Gökte ararken yerde bulduğum,

Karadutum, çatal karam, çingenem,

Daha nem olacaktın bir tanem?

Gülen ayvam, ağlayan narımsın

Kadınım, kısrağım, karımsın.

(B.Rahmi)

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

belgin

03.02.2017 - 02:20
harika
Diğer Haberler

Tenten, Yediden yetmiş yediye bütün genç insanlar için tekrardan raflarda yerini aldı.

Bayraklı Belediyesi tarafından Türk Halk Müziğinin en önemli seslerinden Arif Sağ için düzenlenen "Ustaya Saygı Konseri" renkli görüntülere sahne oldu. Birbirinden değ...

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 3 çocuk, topladıkları kitapları okumak isteyenlere dağıtıyor

Eğitim alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan NAFSA Eğitim Konferansı ve Fuarı bu yıl Amerika’nın Philadelphia şehrinde gerçekleşti.

Müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın yaşamı oratoryo oldu. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Or...

Mersin'de bu yıl 2. kez düzenlenen 'Kum Festivali'nde ortaya çıkan eserleri görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bu yıl 'masal kahramanları' temasıyla yapılan festiv...

Yazarlar
Website Security Test