Türkiye’nin ilk uluslararası opera ve bale günleri Efes’te başlıyor!

23.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Devlet Opera ve Balesi, Türkiye ekonomisinin güçlü gruplarından Türkerler Holding’in desteğiyle, Türkiye’nin ilk uluslararası opera ve bale günlerine imza atıyor.

Efes Antik Şehri’nde düzenlenecek uluslararası etkinliğe Mahall Bomonti İzmir markasıyla sponsor olan Türkerler Holding’in Genel Koordinatörü Profesör Dr. Attila Sezgin, “Dünya kültür mirasının en güzel mekanlarından birinde, Devlet Opera ve Balesi’yle Türkiye için bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Köklü geçmişi ve gerçekleştirdiği dev projelerle Türkiye ekonomisine yön veren önemli gruplar arasında yer alan Türkerler Holding, gayrimenkul projesi Mahall Bomonti İzmir’le muhteşem bir sanat organizasyonuna daha destek oluyor. Türkiye’nin en güçlü sanat kurumlarından Devlet Opera ve Balesi’yle muhteşem bir organizasyona imza atılıyor.

Efes Opera ve Bale Günleri'nin detayları, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Haldun Özörten, Selçuk Belediye Başkanı D. Zeynel Bakıcı ve organizasyonun sponsorluğunu üstlenen Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin'in de katıldığı İZDOB Elhamra Sahnesi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Efes Opera ve Bale Günleri programında bir açılış konseri, bir opera ve bir bale sunulacak. İzmir Devlet Operası ve Balesi tarafından 16 Eylül 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Gala Konser” ile başlayacak etkinlikte; G. Verdi’nin Aida, Il Trovatore, Rigoletto, La Traviata operalarından arya ve düetler seslendirilecek. G.Puccini’nin La Boheme, Tosca operalarından, Ch.Gounod, Offenbach ve G. Donizetti, R. Leoncavallo’dan arya ve düetler seyirci ile buluşturulacak. Orkestra şefi Tulio Varas yönetiminde İzmir Devlet Opera Orkestrası, İtalyan solistler Soprano Daniela Cappiello ve Tenor Gianluca Terranova’ya eşlik edecek.

19 Eylül 2017 Salı günü ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 18 yüzyılda Osmanlı kültür ve yaşayışının etkisiyle Avrupa’da unutulmayacak besteciler, besteler, eserler ortaya çıkaran Turquerie akımının en çarpıcı örneklerinden biri sahnelenecek. Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma” Yekta Kara’nın usta rejisi ile Efes’te sunulacak.

İzmir-Efes Opera ve Bale Günleri’nin kapanışı, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 22 Eylül 2017 Cuma günü sahnelenecek “Romeo İle Jüliet” balesi ile olacak. Shakespeare’in aynı adlı oyunundan Tchaikovsky’nin bestelediği bu ünlü eser Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisi ile seyircinin karşısında olacak.

“Mahall Bomonti İzmir sanatseverlerin gözdesi olacak”

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Profesör Dr. Attila Sezgin, özellikle kültür ve sanat olmak üzere toplumsal yaşamın gelişmesine katkıda bulunmanın grubun temel hedefleri arasında olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Köklü geçmişi ve hizmetleriyle cumhuriyetin en önemli kurumları arasında yer alan Devlet Opera ve Balesi’nin ve dolayısıyla sanatın, sanatçının yanında olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye için bir ilk olan bu organizasyonun bir parçası olmak bizim için gurur vesilesidir.”

Profesör Sezgin şöyle devam etti: “Türkerler Holding’in gayrimenkul geliştirme projesi ‘Mahall Bomonti İzmir’, başladığı ilk günden bu yana kültür-sanat, spor ve çevre konularında onlarca sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Tarihle ve sanatla iç içe tasarlanan Mahall Bomonti İzmir tamamlandığında hiç şüphesiz İzmir’deki kültür atmosferine büyük katkı sağlayacaktır. İzmirli sanatseverlerin en gözde mekânı olacaktır.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası projelerde de yer alarak Anadolu müziğini dünyaya tanıtan, katıldığı folk müzik ve dans yarışmalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülükler alarak önemli...

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, yeni eseri “Yürüyen Köşk - Atatürk Anısına Opus 72" eserini İzmirli sanatseverler için seslendirecek. Konser, 15 Ocak Paz...

Senaryosunu Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yazdığı ve yönettiği, “İki Yaka Yarım Aşk” adlı kısa film 29 Ocak’ta saat 20.00’de İzmir Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde gösteri...

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından bu yıl 12’inci kez düzenlenen ve kadınların hayata bakış açılarını fotoğraflarıyla yansıttıkları ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fot...

Resimlerini, varla yok arası bir mekan algılaması içindeki varlıkların yeni ve çok boyutlu bir yaşam-ilişki arayışlarının eşzamansal ve görsel saptanmaları olarak değe...