Fuar Mahşer-i Cümbüşü bekliyor

24.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 86.İzmir Enternasyonal Fuarı’nda (İEF) Cuma günü Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olarak nitelendirilen Mahşer-i Cümbüş, tiyatroseverler ile buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 86.İEF’de ünlüler geçidi devam ediyor.

Çarşamba günü fuar alanı yine çok hareketliydi. Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda Zihni Göktay’ın başrolünü oynadığı Hisse-i Şayia “Bir Evlilik Komedisi” oyunu yoğun alkış aldı. Mogambo Caz Geceleri’nde ise ünlü caz sanatçısı China Moses sevilen parçaları seslendirdi. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde ise dünyanın dört bir tarafında defalarca sahnelenen Glam Rock Müzikali Hedwig ve Angry Inch sahnelendi.

MAHŞER-İ CÜMBÜŞ GELİYOR

Cuma günü ise Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, tiyatroseverler ile buluşacak.

2001 yılı Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Mahşer-i Cümbüş, Mahşer-i Cümbüş 2003 yılında İstanbul’a taşınarak faaliyetlerini sürdürdü. Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro'nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, Doğaçlama Tiyatronun gösteri biçimlerinden biri olan “Tiyatro Sporu”nu Türkiye’de ilk defa seyirci ile buluşturdu. Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro'nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, bir başka ilke daha imza atarak 2007 yılında Türkiye’nin ilk doğaçlama şov programı “Anında Görüntü Show”u ekranlara taşıdı. Ayhan Taş, Burak Satıbol, Özlem Türay, Ayça Işıldar, Yiğit Arı, Serdar Sezgin Güvenç, Güray Özcan, Mustafa Eraslan, Fatih Günay İzmir’de izleyici karşısına çıkacak.

İsmet İnönü Kültür Merkezi sahnesinde ise Akidezadeler “Bir Tatlı Huzur” isimli oyun tiyatroseverle buluşacak. 

-FUARDA ÇARŞAMBA GECESİ-

MOGAMBO’DA CHINA MOSES

Mogambo Caz Geceleri’nin dün akşam ki konuğu Dee Dee Bridgewater'in kızı China Moses oldu. China Moses, etkileyici sesinin yanı sıra sahne performansıyla da izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

AÇIKHAVADA HİSSE-İ ŞAYİA

Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda Zihni Göktay’ın başrolünü oynadığı Hisse-i Şayia “Bir Evlilik Komedisi” oyunu sahnelendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncularının sahnelediği Hisse-i Şayia “Bir Evlilik Komedisi” isimli oyunu izleyicilerle buluştu. Meşrutiyet dönemi tiyatrosunun öncü ismi İbnürrefik Ahmet Sekizinci'nin oyunu; ayrıldıktan sonra da didişmeye devam eden ve biricik kızlarını bir türlü paylaşamayan ("hissei şayia") karı kocanın bitip tükenmek bilmeyen kavgalarını konu alıyor.

HEDWİG VE ANGRY INCH

İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde ise dünyanın dört bir tarafında defalarca sahnelenen Glam Rock Müzikali Hedwig ve Angry Inch sahnelendi. Barış Arman tarafından yönetilen, Yılmaz Sütçü'nün çevirisini yapıp şarkı sözlerini yazdığı oyunda Hedwig rolünü, oyuncu ve müzisyen Yılmaz Sütçü tarafından canlandırıldı. 

-FUARDA PERŞEMBE GÜNÜ (24 AĞUSTOS 2017)-

İsmet İnönü Kültür Merkezi - Saat 20.00- Sevgilime Göz Kulak Ol

Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu – Saat 20.45- Hisse-i Şayia “Bir Evlilik Komedisi” 

Mogambo Caz Geceleri - Saat 23.00-Fatih Erkoç

 

-FUARDA CUMA GÜNÜ (25 AĞUSTOS 2017)-

İsmet İnönü Kültür Merkezi - Saat 20.00- Akidezadeler “Bir Tatlı Huzur”

Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu – Saat 20.45-Mahşer-i Cümbüş

Mogambo Caz Geceleri - Saat 23.00-Della Miles

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uluslararası projelerde de yer alarak Anadolu müziğini dünyaya tanıtan, katıldığı folk müzik ve dans yarışmalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülükler alarak önemli...

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, yeni eseri “Yürüyen Köşk - Atatürk Anısına Opus 72" eserini İzmirli sanatseverler için seslendirecek. Konser, 15 Ocak Paz...

Senaryosunu Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yazdığı ve yönettiği, “İki Yaka Yarım Aşk” adlı kısa film 29 Ocak’ta saat 20.00’de İzmir Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde gösteri...

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından bu yıl 12’inci kez düzenlenen ve kadınların hayata bakış açılarını fotoğraflarıyla yansıttıkları ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fot...

Resimlerini, varla yok arası bir mekan algılaması içindeki varlıkların yeni ve çok boyutlu bir yaşam-ilişki arayışlarının eşzamansal ve görsel saptanmaları olarak değe...