Karanlıktan aydınlığa bir Üzümkent öyküsü

29.8.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alaşehir Belediyesi’nin, 5 Eylül Alaşehir Kurtuluş Günü çerçevesinde düzenlediği “İşgalden Kurtuluşa Alaşehir; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü” başlıklı sergi; 5 Eylül 2017 Salı günü, saat 19.00’da, Alaşehir Gençlik Merkezi’nde açılacak.

Yunan Ordusu’nun İzmir’i işgal ettiği 15 Mayıs 1919 tarihiyle başlayıp Batı Anadolu’yu kaygı ve karanlığa boğan tarihsel bir kesiti, hem bölge geneli hem de Alaşehir özelinde gün yüzüne çıkaran, Alaşehir Kongresi ile ilgili dokümanlara özel bir yer veren sergi; Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen kadın savaşçısı Alaşehirli Ruhiye Hanım’ı da selamlayacak. Sergi, 5 Ekim 2017 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Manisa’nın Alaşehir Belediyesi, şehrin kurtuluş günü olan 5 Eylül’de “İşgalden Kurtuluşa Alaşehir Sergisi; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü” adını taşıyan çok özel bir sergiye imza atıyor. “Prof. Dr. Engin Berber ve Uzman Sanat Tarihçisi Ayşegül Güngören’in küratörlüğünde, koleksiyoner Cem Üsküp, Uluğhan Aslan ve Talat Sağıroğlu’nun desteğiyle, Kenan Demiroğlu’nun da görsel tasarımlarıyla hazırlanan sergi, 5 Eylül - 5 Ekim 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Alaşehir tarihinin pek çok yönü tanıtılacak

Bir halkın özgürlük için neler yapabileceğini ziyaretçilere duyumsatmak ve ulusal birlik düşüncesini pekiştirmeye katkı sağlamak amacıyla hazırlanan sergi; Yunan Ordusu’nun İzmir’i işgal ettiği 15 Mayıs 1919 tarihiyle başlayıp Batı Anadolu’yu kaygı ve karanlığa boğan tarihsel bir kesiti, hem bölge geneli hem de Alaşehir özelinde gün yüzüne çıkaracak.

Sergide, emperyalist güçlere ve onların taşeronluğunu yapan Yunan Ordusu’na karşı Türk halkının zafer ve bağımsızlıkla sonuçlanan savaşı ve adı cumhuriyet olan yeni bir yönetim biçimine evrilmesi çok yönlü olarak ele alınacak. Ziyaretçiler bir yandan Alaşehir tarihinin pek çok yönünü tanıma fırsatı bulurken, öte yandan şehrin varoluş öyküsüne tanık olacak.

Alaşehirli kadın efe Ruhiye Hanım’a ve Alaşehir Kongresi’ne özel bir yer verilecek

Sergi, Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen kadın savaşçısı Alaşehirli efe Ruhiye Hanım, işgale saatler kala Alaşehir’e atanan Kaymakam Bezmi Nusret (Kaygusuz) ile Alaşehir Kongresi’nin katılımcıları ve kararlarını öğrenmeye de aracılık edecek. Sergiye eşlik eden panoların hazırlanmasında Osmanlıca, Türkçe ve Yunanca kaynaklardan derlenen bilgiler; fotoğraf, gravür, harita gibi görsel malzeme ve döneme ait objelerle ilk kez bir araya gelecek.

Yaklaşık 100 eser sergilenecek

Serv Antlaşması’nın 1920 yılında Konya’da basılan bir kitapçığı, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan “Yakındoğu Sorunlarına İlişkin Lozan Konferansı Antlaşması” Osmanlı Türkçesi metninin yanı sıra 1927 yılında Tayyare Cemiyeti’nce basılmış Nutuk’un ilk baskısı ile 14 Mayıs 1343 tarihli istiklâl madalyası ile beraberinde verilen Gazi Mustafa Kemal ıslak imzalı takdirname de sergide yer alacak.

Ayrıca ilk kez, Alaşehir Kongresi Reisi Hacı Muhittin Bey’e (Çarıklı) verilmiş el yapımı hatıra Türk bayrağı, Hacı Muhittin’in kendi el yazısıyla kaleme aldığı evrak ile kartviziti de sergilenecek. Yunan Ordusu’nca Türk siperlerine fırlatılmış top mermilerinden, boş kovanlarından devşirilmiş cephe hatırası vazolar, istiklal madalyaları, hat levhalar, harp madalyası ve beratı, liyakat madalyası, mecidi nişanı ve Alman demir salip nişanı, milli müdafaa yüzükleri ve Kuvayi Milliye müfrezelerince kullanılmış silah, teçhizat ve mühimmattan oluşan yaklaşık 100 parça obje görülebilecek.

Alaşehir’deki sosyal ve iktisadi yaşama ayna tutan mermer üzerine Osmanlıca yazılmış gayrimüslim bir üzüm ihracatçısına ait tabela, üzüm desenli seramik ve cam eserler, Sarıkız maden suyunun Fransız baskısı etiketi ve benzeri eserler de sergilenecek.

“İşgalden Kurtuluşa Alaşehir” sergisinde yer alacak panolar ise şu şekilde sıralanacak:

1. Alaşehir’de nüfus ve nüfus hareketleri

2. Alaşehirli bir kadın savaşçı: Ruhiye Hanım

3. Duruşu tartışılan bir kamu görevlisi: Alaşehir Kaymakamı Bezmi Nusret (Kaygusuz)

4. İşgalden önce Alaşehir (15 Mayıs 1919-23 Temmuz 1920)

5. Alaşehir Kongresi (16-25 Ağustos 1919)

6. Alaşehir nasıl işgal edildi?

7. İşgal günlerinde Alaşehir (24 Temmuz 1920-4 Eylül 1922)

8. Alaşehir nasıl kurtuldu?

9. Tarihin Kucağında Alaşehir: Bir Üzümkent Öyküsü

10. Bir ticaret ve şifa merkezi olarak Alaşehir

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tiyatronun altın çocuğu olarak görülen Çağlar İşgören,yönettiği oyunlara bir yenisinidaha ekledi. Yönetmenliğini Çağlar İşgören'in yaptığı, Sahne Tozu Tiyatrosu oyuncu...

Kültür Bakanlığı tarafından görevlendirilen 7 kişi arasından başkanlığa aday gösterilen Coşkun sabah diğer yönetim kurulu üyelerininde başkanlık adaylığına destek verm...

AASSM, son projesi “RocKuba” ile adından sıkça söz ettiren Emir Ersoy ile Hande Subaşı ve Keremcem’i ağırladı. Sahne performansları ve esprileriyle çok beğenilen üçlü,...

25. İzmir Avrupa Caz Festivali tüm hızıyla devam ediyor.

2018 Oscar ödüllerinin 90. yılında, en iyi film ödülünün sahibi 'The Shape of Water oldu.

Seramik sanatçısı Vedat Kacar’ın, “Zamansız İzler” sergisi, Mahall Bomonti Sanat’ta sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Sanatçının kültürel geçmişe ait sembollere ...

Yazarlar