Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MÜZİKSEV’de “Şedarabân” Gece

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

MÜZİKSEV’de “Mayıs aylarının nazlı esintisi” Türk Musikisi Piyano Gecesinde dinleyiciler “Ve Kırmızıydı Şedarabân...” rengiyle buluştu. Piyanist Nihat Demirkol, altıncı geleneksel konserinde, salonu dolduran dinleyicilerine unutamayacakları bir de sürpriz yaptı.

Kırım Sultanı Gazi Giray Han’ın terkîb ettiği Şedarabân makamıyla ilgili açıklamalar yapan Demirkol, “Tanburî Cemil Bey’den Tanburî Faize Ergin’e, Refik Fersan’dan Muallim İsmail Hakkı Bey’e, Neveser Kökdeş’den Bebekli Refik Tâl’at Bey’e usta bestekârların seçkin eserlerinden örnekler sundu.

Eşsiz konser, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist sanatçısı Bas Alpaslan Mater’in seslendirdiği, Nihat Demirkol’un Prof. Murat Tunçay’ın  “Can Baba’ya Selam” şiirinin Şedarabân makamındaki bestesinin dünya prömiyeri ile sona erdi.

MÜZİKSEV’in kuruluş amaçlarıyla birebir örtüşen “Ve Kırmızıydı Şedarabân...” konserini, bu müziğe gönül vermiş sanatseverler ve sanatçılardan oluşan kalabalık bir izleyici topluluğu izledi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tenten, Yediden yetmiş yediye bütün genç insanlar için tekrardan raflarda yerini aldı.

Bayraklı Belediyesi tarafından Türk Halk Müziğinin en önemli seslerinden Arif Sağ için düzenlenen "Ustaya Saygı Konseri" renkli görüntülere sahne oldu. Birbirinden değ...

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 3 çocuk, topladıkları kitapları okumak isteyenlere dağıtıyor

Eğitim alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan NAFSA Eğitim Konferansı ve Fuarı bu yıl Amerika’nın Philadelphia şehrinde gerçekleşti.

Müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın yaşamı oratoryo oldu. Aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Or...

Yazarlar
Website Security Test