Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Klima mikrobuna dikkat!

12.7.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaz aylarında sıcaklığın artması ile birlikte klima kullanımı da artıyor. Klimanın yanlış kullanımı, özellikle solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Yrd. Doç. Dr. Safiye Koçulu, klima mikrobu ve bu mikrobun yol açtığı ‘lejyoner hastalığı’ hakkında bilgi verdi.

Klima mikrobu olarak bilinen ‘legionella pneumophila’ klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalıp buralardan ortam havasına dağılır. Havaya dağılan bu bakterinin solunum yolu ile kişilerin vücuduna girmesi sonucu hastalık oluşur. Bu hastalığa ‘lejyoner hastalığı’ denir. Bakteri klima sistemlerinin yanı sıra otel, hastane gibi büyük yapıların su sistemlerinde (su depoları, su dağıtım kanalları, termal banyolar vb.), çamurlar ve kaplıcalarda bulunabilir.

KİMLER İÇİN DAHA RİSKLİ?

Normal bağışıklık sistemine sahip sağlıklı bireyler klima mikrobuna maruz kalsalar bile çoğu kez enfeksiyon gelişmez. Ancak altta yatan bir hastalığı olan veya immün sistemi zayıf bireylerde hastalık daha sık görülür ve ciddi seyir gösterip ölümle bile sonuçlanabilir. Hastalığın gelişebilmesi için risk faktörleri; sigara kullanımı, kronik akciğer hastalığı, ilerlemiş yaş (>50 yaş), alkol bağımlılığı, immün sistemin baskılanmasına neden olacak ilaç kullanılması (kortizon ve benzeri ilaçların kullanımı), immün sistemi baskılayan hastalıklar olarak sıralanabilir.

HASTALIK NASIL SEYREDİYOR?

İnsandan insana bulaşmaz. Tipik zatürreden farkı, kuru öksürük dışında akciğer şikayetleri ön planda değildir. İlk 48 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı, huzursuzluk ve ateş vardır. Bulantı, kusma, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları ortaya çıkabilir. Hastaların ilk bulgusu ateş ve ajitasyon, konsantrasyon bozuklukları hatta koma hali gibi nörolojik bozukluklar da olabilir.

TANI NASIL KONULUR?

Öncelikle kuru öksürük, kas ağrıları, ateş, şuur değişikliği gibi akciğer dışı şikayetleri ön planda olan hastalarda lejyonella hastalığı akla gelmesi gerekir. Grafide, akciğerin alt kısımlarında iltihaplı alanlar ve akciğer zarında sıvı birikimi görülebilir ancak; klinik ve radyolojik bulguları spesifik olmadığı için, tanı koyabilmek amacıyla klinik semptomların başlangıcından yaklaşık üç gün sonra idrarda lejyonella antijeni bakmak gibi özel tanı yöntemleri kullanılmaktadır.

TEDAVİ

2-3 hafta süreyle antibiyotik kullanılır.

ALINACAK TEDBİRLER

Bakterilerin öldürülmesi için ozonlama, ultraviyole ışıma metodu, klorlama, bakırgümüş iyonlaşması ile ısıtma ve hızla akıtma yöntemi gibi yöntemler uygulanır.

Klimaların yıllık periyodik bakımlarının yapılarak filtre değişimi mutlaka yapılmalıdır.

Duşlar, duş başlıkları ve musluklar rutin olarak temizlenmeli, tortulardan kireç ve biofilm tabakalarından arındırılmalıdır.

Oteller için her sezonda kaloriferlerin çalışmaya başlamasından önce ve sezon bitiminde olmak üzere yılda en az iki kez, kalorifer sıcak su filtreleri çok yüksek klor düzeyleri 50 ppm ile 2 ile 4 saat dezenfekte edilmelidir.

Sıcak su her zaman son kullanma noktasında 50–60°C derece arasında tutulmalıdır.

Soğuk su her zaman 25°C’nin altında tutulmalıdır (Özellikle yaz aylarında Akdeniz bölgesindeki yapılar için önemlidir).

Otel odalarında özellikle misafir olmadığı zamanlarda her gün musluk ve duş başlıklarından birkaç dakika süreyle su akıtılmalıdır.

Su depoları, soğutma kuleleri ve su boruları, bütün görülebilir lokalizasyondaki elemanlar ayda bir incelenmeli ve hepsinin sağlam ve sızdırmaz olduğundan emin olunmalıdır.

Salgın hastalıklara yaklanmamak yaklandığımızda ise çabucak iyileşmek için güçlü bir bünyeye ihtiyacımız var. İşte bu nedenle beslenmenize de çok dikkat etmeliyiz. Gerektiğinde vitamin takviyesi almak bizi enfeksiyonlara karşı bir miktar koruyabilir.(Hürriyet)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Okan Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Irmak Sayın Alan, Kolesterol ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Down Sendromu olan her bireyde zeka geriliği olmadığına dikkat çeken uzmanlar, ülkemizde ve dünyada iyi bir eğitim sürecinden geçen birçok Down Sendromlu bireyin çalış...

Mutsuzluk ve beyin arasında doğrudan ilişki var. Öyle ki uzun süreli mutsuzluk yaşayanların beyinlerinde küçülme meydana geliyor. Mutluluğun, özellikle dayanma gücü ve...

İçme suyu markalarının şişelerinde yapılan testler, hemen hemen hepsinde plastik parçacıklar bulunduğunu ortaya koydu. 9 farklı ülkeden 250 plastik su şişesinin incele...

Acıbadem Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nural Aydın, başta cep telefonu olmak üzere mobil cihazların kullanımı ve düşük ergonomiye bağlı ol...

Şişmanlık günümüzde estetik bir sorun olmaktan çıktı! Ölümcül hastalıkları da beraberinde getiren obezite en çok kadınları vuruyor. VM Medical Park Pendik Hastanesi Ge...

Sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları ile ilgili olarak CHP'nin hazırladığı rapora göre, Türkiye'de bir doktora 572 hasta düşerken, son 5 yılda sağlık çalışa...