Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yanlış beslenme ve sigara, Reflü'yü tetikliyor

11.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Toplumun 5'te 1'inde görülen bir sağlık problemi olan Reflü hastalığını, yağlı ve şekerli besin tüketimi ile sigara ve alkol kullanımı tetikliyor.

Gözde Kuşadası Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsak Daşdemir, bilinen adıyla reflü veya tıbbi deyimle Gastroözofagial reflü'nün (GÖRH) mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olduğunu söyledi.

Reflü'nün, gün içinde özellikle yemek sonrasındaki dönemlerde 10-50 kez kadar oluşabildiğini söyleyen Dr. Daşdemir, fizyolojik reflünün kısa sürmesi ve yemek borusunda hasar oluşturmaması nedeniyle genellikle farkına varılmadığına dikkat çekti.

Op. Dr. İsak Daşdemir, “Hastalığın tipik belirtileri; göğüs kemiğinin arkasında hissedilen ağrı, yenilen gıdaların ağıza veya yemek borusuna geri gelmesi ve yemek yerken boğazda takılma hissi şeklindedir. Özellikle yağlı ve şekerli besinler sigara ve alkol fizyolojik reflünün sıklığını artırmaktadır. Reflü oluşumunda birden fazla faktör rol oynar. Patolojik reflünün meydana gelmesinden reflüye karşı koruyucu ve reflüyü kolaylaştırıcı mekanizmalar arasındaki dengenin bozulması sorumlu tutulur. Mideden yemek borusuna kaçan mide içeriğindeki en zararlı madde mide asididir. Bununla birlikte mide içeriğinde asitle ilave safra ve pankreas enzimlerinin de bulunması yemek borusundaki hasarlanmanın şiddetini artırıcı etki gösterir” diye konuştu.

TANI VE TEDAVİ

Hastanın şikayetlerinin dikkatle dinlenmesinin, tipik şikayetleri olan hastalarda reflü tanısı açısından önemli olduğunu kaldeden Dr. Daşdemir, tedavinin amacının yakınmaların kontrol altına alınması, yemek borusunda oluşan hasarlanmanın iyileştirilmesi, tedavi ile sağlanan düzelmenin devam ettirilmesi olduğunu ifade etti. 

Reflü'nün kronik seyirli bir hastalık olduğunun altını çizen Daşdemir, “Reflü hastaları, ilaç tedavisi ile birlikte yaşam tarzlarında bazı basit değişiklikler yapabilir.  Bunların başlıcaları; yatak başının 15 cm kadar yükseltilmesi, gece sol yana dönerek uyumak, yatmadan en az 3 saat öncesine kadar yemek yenmemesi, aşırı kiloların verilmesi, sigara, kahve ve alkol tüketiminin azaltılmasıdır Yağlı ve kızartılarak hazırlanan yiyecekler, salçalı ve baharatlı gıdalar, özellikle aç karına yenilen tatlılar, kahve, asitli meyve suları ve kolalı içecekler reflüyü kolaylaştırarak şikayetlerin artmasına neden olabilir. Hastaların mümkün olduğunca bu tür gıdaların tüketimini azaltmalarını ve bu tür gıdaları daha çok öğle yemeklerinde tüketmelerini öneriyoruz”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Birbirlerinden habersiz obezite ameliyatı olmak için İzmir’e gelen İrlandalı John Martın Donagh (28) ve Annette Smyth (41) aynı gün Prof.Dr. Hayrullah Derici tarafında...

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, sert nesneleri ısırmanın dişleri kötü etkilediğini söyledi.

Skolyoz nedir? Ortalama her 100 çocuğun 3'ünde görülen bu rahatsızlıkta tedavi ve ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar haberimizde.

Yaz aylarında artan omurga rahatsızlıklarına dikkat.

Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, burun estetiğinin önemli kriterlerini açıkladı.

Uzmanlar uyarıyor; kilo artışı kişiyi depresyona sokabilir.

Türkiye, Afrika'da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı yapacak, 10 milyon da gözlük dağıtacak.

Yazarlar
Website Security Test