Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye beslenme ve sağlık araştırması başladı

29.9.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesinin işbirliği ile yapılması planlanan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 (TBSA 2017) için İzmir’de organizasyon çalışmalarına başlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele seçilen kişiler Aile Sağlığı Merkezlerimize davet edilerek saha araştırması eğitimi alan diyetisyenlerimiz tarafından anket çalışması ve sağlık taraması (boy-kilo ölçümü, kan tahlilleri) yapılmaktadır.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa KIRLANGIÇ Karabağlar 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezini ziyaret etti. Beslenme konularında faaliyetlerde bulunan, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşturulması için çalışan personellerimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Çalışmanın yılsonuna kadar devam etmesi öngörülmekte olup, Türkiye Beslenme Sağlık Araştırması(TBSA)2017 ile ülkemizde toplumun beslenme, bilgi tutum ve alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeylerinin saptanmasının yanında, yapılmış olan kan ve idrar tetkikleri ile beslenmeye dayalı birçok hastalığa ilişkin, tüm ülkeyi temsil edecek bilimsel nitelikli ve güncel veriler sağlanacaktır. Bundan sonra geliştirilecek genel toplum sağlığına ve her bir risk etmeninin önlenmesine yönelik plan ve politikalara yönelik plan ve politikalara yön verilmesi ve var olan politikaların güncelleştirilmesi öngörülmektedir.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr.Mustafa KIRLANGIÇ, Türkiye Beslenme Sağlık Araştırmasına katılan vatandaşlarımıza destekleri için teşekkür etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Sönmez, düzenli ve sağlıklı kahvaltı alışkanlığını...

Columbia Üniversitesi’nden nörobiyolog Maura Boldrini ve arkadaşlarının Cell Stem Cell dergisinde yayınlanan son buluşu çok önemli ve ilgi uyandıran bir tartışma başla...

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, diyabetin göz hastalıklarını tetiklediğini söyledi.

Görme bozukluğunun çocuklarda okul başarısını olumsuz etkilediğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tayfun Yeşilbalkan, “Öğrenme eyleminde en önemli duyu organ...

Uzmanlar balık tüketiminin kalp damar, şeker hastalıkları, yüksek tansiyon, kolesterol, depresyon ve zihinsel hastalıklar üzerine engelleyici ve tedavi edici etkilerin...

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, dünyadaki obez ülkeler sıralamasını konu alan araştırmayı inceledi.

İspanya’da bir grup bilim insanı, kanser hücrelerinin başladığı yerden vücudun başka bölgelerine yayılarak yerleşmesini (metastaz) engelleyen bir ilaç geliştirdi.

Yazarlar
Website Security Test