Oniki parmak bağırsağı tıkalı doğdu

10.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ali Çiftçi, yaklaşık 10 bin canlı doğumda bir görülen ''Duodenal Atrezi (oniki parmak bağırsağının doğuştan tıkalı olması ve  tam gelişememesidir)'' tanısı konulan yenidoğan bebeğin ameliyatını gerçekleştirdi. 

Başarılı geçen ameliyattan sonra sağlığına kavuşan yenidoğan bebeğin rahatça beslenip, kilo alımı başladıktan sonra Özel Ege Şehir Hastanesi'nden taburcu edildi.

''Anne Karnında Duodenal Atrezi Şüphesi Çıktı''

Balıkesir'de  yaşayan bir ailenin doğacak bebeklerinde, anne karnında iken ''Duodenal Atrezi (oniki parmak bağırsağının doğuştan tıkalı olması ve  tam gelişememesidir)'' şüphesi ortaya çıktı. Aile doğacak bebeklerinin  hem prematüre olmasından hem de ameliyata ihtiyacı olabileceğinden  tam teşekküllü ve çocuk cerrahisi olan bir hastane araştırmaya başladılar. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve çocuk cerrahisi bölümü bulunan Özel Ege Şehir Hastanesini tercih eden aile,başarılı geçen ameliyat sonrasında, bebekleriyle,mutlu bir şekilde hastaneden ayrıldılar.

''Oniki Parmak Bağırsağı Tıkalı Doğan Bebek, Sağlığına Kavuştu''

Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op Dr. Ali Çiftçi, gerçekleştirilen ameliyat hakkında şunları söyledi: "Yaklaşık 10 bin canlı doğumda bir görülen bu nadir hastalık, ameliyat edilmediği takdirde yüzde yüz; düşük doğum ağırlıklı, prematüre bebeklerde ise ameliyat olmalarına rağmen yüksek oranda ölümle sonuçlanmaktadır. Ameliyatta, bebeğin hem oniki parmak bağırsağının doğuştan tıkalı olduğunu hem de ince  barsakların karın içine ters yerleştiğini saptadık. Yapılan  ameliyatta bir nevi  by-pass işlemi yapılarak  bağırsak devamlılığı sağlanarak tıkanıklık giderildi. Aynı zamanda ters yerleşmiş ince bağırsakları da düzelterek ameliyatı bitirdik. Ameliyattan 5-7 gün sonra yeni oluşturulan yolda kaçak olup olmadığını  görmek için ilaçlı film çekerek süreci takip ettik.  Bağırsaklar normal çalışana kadar (bu süre 2-3 haftayı bulabilir) bebek  ağız yoluyla beslenmedi, damar içi beslenme sıvılarına devam ettik. Bebek kusmadan rahatça yemek yiyebilir hale gelip, kilo alımı başladıktan sonra bebeğimizi taburcu ettik.''

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...