Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mutlu olmak için tatil yapın

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Psikiyatrist Rıdvan Üney, tatil yapmanın mutluluklarını anlattı.

Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Yrd.Doç.Dr. Psikiyatrist Rıdvan Üney, Türk Dil Kurumunun sözlüğünde tatil, “Kanun gereğince çalışmaya ara verileceği belirtilen süre, dinlenme, eğlenmek, dinlenmek amacıyla çalışmadan geçirilen süre” olarak tanımlandığını ifade ederek, “Yani tatiller çalışma dönemleri değildirler. Akıllı cep telefonlarının ortaya çıkışı, tablet bilgisayarların kullanımında artış, diz üstü bilgisayarların her yere taşınacak kadar hafif malzemelerden yapılması ve her ortamda internete kolay ulaşım bizlere çeşitli avantaj ve dezavantajlar getirdi.Bu teknolojik aletlerin yardımıyla; kalacağımız otel, yol bilgisi, sabah kahvaltısı için gidilecek mekân, akşam yemeğinde gidilecek restoran, eğlence mekânları, tercih edilen beachler, akıllı telefonlara dokunarak kolaylıkla erişilebilecek bir duruma geldi. Bu bir avantaj olmaktadır” dedi. 
Ancak; aynı teknolojik aletler; tatilleri de bir iş ortamına çevirmeye başladığını kaydeden Psikiyatrist Rıdvan Üney, günümüzün çalışma koşullarındaki farklılık, tatilinde anlamını değiştirmeye başlamış olduğunu belirtti. 
Psikiyatrist Rıdvan Üney, tatil yapmanın faydalarını ise şöyle sıraladı; “Stresten uzaklaştırır Monotonluktan kurtarır. Dışarı çıkartır. Sosyal aktiviteleri artırır. Farklı yemekler ve içecekler tatmamız için bir fırsat oluşturur. Yeni insanlarla tanışmamıza olanak sağlar. Yeni tecrübeler yaşamamızı sağlar. İç dünyamızı zenginleştirir. Eğlenme fırsatı oluşturur. Beynimiz için bir detoks fırsatı oluşturur. İşyerindeki yoğunluktan ve sorunlardan uzaklaştırır. Çalışma dönemi için dayanıklılığımızı artırır. Dinlenmeye katkısı olur. Kitap okumak, film seyretmek için fırsat sunar. Ancak günümüzde tatilde bile işle ilgili maillere telefonlara cevap vermek, tatilde rapor hazırlamak, işle ilgili çalışmalar yapmak bütün bu tatilin faydalarından yeterince yararlanamamayı getirir. Günümüzdeki moda terimle evden çalışma yerine tatilden çalışma şekli oluşur. Bu da kişinin yeterince dinlenememesine ve tatilden umulan faydanın sağlanamamasına neden olur. Bu nedenle çalışanların tatile çıkmadan önce tatilde çalışmama konusunda hem işyeriyle anlaşması, hem de bu verdiği söze kendisinin de uyması gerekir. Bununla birlikte tatilde işten gelen telefonların cevaplanmaması ve maillere cevap verilmemesi önemlidir. Ancak bu şekilde yukarıda yazdığımız tatilin getirdiği yararlardan faydalanabilecektir.” 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi. Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşını...

Uzmanlar, insan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret Kaya, "Bir insanda ortalama 100 bin adet saç folikülü (saçın içinde büyüdüğü yapı) vardır. Bu sayı doğumda sabittir ve d...

Fiziksel ve ruhsal bozukluklar uykusuzluğa, uykusuzlukta problemleri tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci, EMDR tekniği ile anıları kötü ve acı yapan durumlardan kurtulabileceğini belirtti.

Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, erkek kısırlığına karşı yeni yöntem hakkında bilgi verdi.

Şanlıurfa'da elini traktör kayışına kaptırması sonucu sağ el başparmağını kaybeden 12 yaşındaki çocuğa, yaklaşık 5 saat süren ameliyatla ayağından alınan parmak nakled...

Yazarlar
Website Security Test