Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker niye susatır?

2.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başımızın belası şeker yedikten sonra niye susatır?

Bir yiyen pişman bir yemeyen. Şeker çok sevdiğimiz ama vücudumuza, aşırıya kaçtığımız zaman, büyük hasarlar veren bir madde. Yediğimiz birçok şeyde de mevcut. Yani şekerden kaçmamız biraz zor görünüyor. Peki şekerli bir şey yediğimizde neden su içme isteği duyarız? Şeker neden susatır? Bunun çok kısa bir cevabı var aslında; hücrelerimizdeki suyu şekerin kendisi emdiği için su ihtiyacı hissederiz.

Tatlı gıdalar tükettiğinizde, içindeki şeker önce mideye, buradan da kan dolaşımına nüfuz eder ve kanla birlikte vücudu dolaşmaya başlar. Bu esnada hücrelerdeki sıvıyı, yani suyu da emdiği için (daha doğrusu; hücreler, kan dolaşımındaki bu dengesizliği gidermek için kendilerindeki sıvıyı kana boca edip bunu düzeltmeye çalıştıkları için), bu hücreleri gereksinim duydukları şeyden yoksun bırakmış olur.
Sıvı kaybeden hücreler beyne kimyasal sinyaller vererek sıvı ihtiyacı içinde olduklarını bildirir. Beyin de bu ihtiyaca cevaben hipotalamusu devreye sokarak sıvı almamız gerektiğine dair bir mesaj oluşmasını sağlar. Susuzluk hissi.
Şekeri tükettikten sonra, çok hızlı bir şekilde suya ihtiyaç duyuyor olmamızın sebebiyse glikozun son derece hızlı davranarak, kısa sürede kana karışmayı başarması.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'de özel bir hastanenin kurucu ortağı Prof. Dr. Safiye Yılmaz, 'Uluslararası Sağlık Turizmi Birimi' kurduklarını açıklayarak, "Artık birçok yabancı hastamıza sağl...

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde pediatri asistanına kaldırım taşıyla saldıran hasta yakınları, Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ı ağır yaraladı. Acil...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zerrin Tekinkuş, çocuklarda özellikle yaz aylarında artış gösteren ishal sorununa karşı aileleri uyardı.

Dünyanın en eski ekmek tarifi Ürdün'deki "Siyah Çöl"de ortaya çıktı. Ekmeğin günümüzdeki çok tahıllı ekmeğe benzediği belirtildi.

Daha sağlıklı olmak adına nikah şekeri yerine alternatiflere ne dersiniz?

Uzmanlardan diyabet uyarıları.

Obezite gençlere göre başarıyı azaltıp, mutsuz ediyor.

Yazarlar
Website Security Test